U. V, D f In de afrondingsfase van het Monumenten Selectie Project (MSP) worden, na een zorgvuldig proces van onderzoek en belangen afweging, zo'n 160 gebieden in Nederland uit de periode 1850- 1940 voor rijksbescherming voorgedragen. Dit betekent een forse uitbreiding van het reeds bestaande bestand aan beschermde gezichten, dat hiermee de 500 zal benaderen. De betreffende gemeenten zien zich hiermee voor een planologische opgave gesteld, die een toekomstperspectief moet bieden aan een historisch gegroeide identiteit. Dit geldt bijvoorbeeld voor het imposante Kloosterdorp Steyl, één van de gebieden die in het kader van het MSP voor bescherming wordt voorgedragen. B 500//m december 2005 Heemschut 13 Wie in Baarlo aan de veerstoep staat, heeft een magnifiek zicht op het kloosterdorp Steyl, dat zich uitstrekt over de hoogterrassen van de oostelijke Maasoever. Het pontje waarmee de bezoeker naar de over zijde glijdt, fungeert als onthaastingsmachine en brengt hem in een enclave van omsloten rust en bezinning. Uitgestrekte kloostertuinen in romantische aanleg en voorzien van devote kunstwerken omringen de drie ommuurde neogotische kloostercomplexen. Contemplatie en bedrijvigheid Wie verder kijkt, zal merken dat het klooster dorp niet alleen van contemplatie leeft. De kern van het gebied wordt gevormd door het uitge strekte bedrijvencomplex van de voormalige drukkerij. De wereldfaam van dit bedrijf - dat sinds kort zijn poorten heeft gesloten - hing samen met het missiewerk van de hier aanwe zige kloosters. Nog steeds vormt Steyl het centrum van de wereld voor de missiepaters en -zusters die in deze congregaties zijn verenigd. De Duitse missieorden die de kloostercom plexen in Steyl bewonen, hebben zich hier aan het eind van de 19e eeuw gevestigd. De Kulturkampf die op dat moment in eigen land in volle hevigheid woedde, beperkte het katho lieke volksdeel in zijn ontplooiingsmogelijkhe den en stond de stichting van nieuwe kloosters niet toe. In Nederland was de katholieke eman cipatie juist in volle gang en Steyl was niet ver van de grens verwijderd. In 1875 stichtte Arnoldus Janssen (later heilig verklaard en nu in Steyl geëerd) hier de Societas Verbi Divini, beter bekent als de Missionarissen van Steyl. Het succes van zijn seminarie leidde tot diverse uitbreidingen en trok een aantal nieuwe orden aan. Zo werd in 1889 de Congregatie van de Dienaressen van de Heilige Geest gesticht, ook wel 'blauwe zusters' genoemd, naar de kleur van hun habijt. Evenals hun geestelijke broe ders waren zij missionerend, en actief in onder wijs en zorg. In 1896 volgde de Congregatie van de Dienaressen van de Heilige Geest van de Altijddurende Aanbidding, die - om zich te onderscheiden van hun geestverwante zusters - in het roze gekleed gingen. Zij vormden een gesloten congregatie die de missie onder steunde met gebed. In 1876 voegden de Zusters van de Goddelijke Voorziening zich bij hun missionerende geloofsgenoten in Steyl. Zij waren vooral begaan met de wezenzorg, maar breidden hun activiteiten in de loop van de 20e eeuw uit tot het brede spectrum van de gezond heids- en welzijnszorg. In 1909, het sterfjaar van de stichter Arnoldus Janssen, telde de missie van de Steyler congre gaties 1.500 geestelijken in Azië, Europa en Amerika. De 20ste-eeuwse, moderne, drang tot uitdraging van de eigen overtuiging was zo groot dat dit aantal aan het eind van dezelfde eeuw was opgelopen tot zo'n 10.000 missione rende geestelijken, verspreid over nog meer landen en continenten, en tot in nog verdere uithoeken van de wereld. Het slapende plaatsje aan de Maas groeide zodoende in korte tijd uit tot een wereldcen trum van de katholieke missie. Om alle perso nen en functies te kunnen herbergen, werd een indrukwekkend bouwprogramma gerealiseerd. Het St. Michaelklooster met de neogotische basiliek, die de missiebroeders diende en het Maasdal domineert, groeide uit tot zijn huidige Topografische ondergrond Emmen Begrenzing van het voor bescherming voorgedragen gezicht Steyl. (bron: RdMz) r e

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 15