6 Actief oktober 2005 DRENTHE Werelderfgoed in Drenthe? Frederiksoord - De terreinen van de Maatschappij van Weldadigheid in en rond Frederiksoord horen thuis op de Werelderf- goedlijst van de Unesco. Die aanbeveling staat te lezen in een toekomstplan dat is opgesteld door adviesbureau Oranjewoud in opdracht van de Maatschappij zelf, de gemeente Westerveld en de provincie Drenthe. De PC Drenthe was vertegenwoordigd in de klankbordgroep, die de plannenmakers bege leidde. In een fraai vormgegeven boekwerk is een visie vastgelegd op de ontwikkeling van het historisch erf- en gedachtegoed van de Maatschappij van Weldadigheid. Dit blad besteedde in februari 2005 ook al aandacht aan de Maatschappij. De historie van het gebied is uitgangspunt voor de toekomstplannen. Hedendaagse zorgfunc- ties moeten het oude idee van weldadigheid nieuwe inhoud geven. Zo kan een 'zorgkolonie' een woonzorgcomplex, een zorghotel en klein schalig wonen in zich verenigen. De Maatschappij zou zich daarbij opnieuw moeten richten op de economisch zwakkeren. Daarnaast krijgen toerisme en recreatie veel aandacht, bijvoorbeeld door vakantiegangers een weekje in de huid van een kleine boer of kolonist te laten kruipen. De historische lint bebouwing kan volgens de plannen verdicht worden met woningbouw. Die bebouwing draagt bij aan de versterking van de kwaliteit en de herkenbaarheid van het mathematische patroon van lanen en wegen in het landschap. In de plannen zijn in en rond Frederiksoord negen deelgebieden aangewezen, die ieder een heldere uitwerking kregen. Die uitwerking is gebaseerd op de bijzondere kenmerken van ieder gebied. Zo is er een voorstel om de hoofdweg door Frederiksoord, de Majoor van Swietenlaan, zodanig aan te passen dat het wegprofiel van het westelijk deel weer overeen- Heerenveen. Het plafond is gerestaureerd door Klaas Posthuma van Galerie/atelier (alweer) Arcanthus en heeft na inspectie door Eloy Koldewij van de Rijksdienst Monumentenzorg de status van gemeentelijk monument gekre gen. Aan de restauratie hebben financieel bij gedragen de Vereniging Oud Harlingen, de Wassenbergh-Clarijs-Fontein Stichting en de gemeente Harlingen. Door tussenkomst van het museum 'Het Hannemahuis' (tel. 0517-413658) is het plafond te bezichtigen. Verzet tegen sloopaanvraag directeurs woning Aldeboarn - Ons is ter ore gekomen dat men het voornemen heeft de directeurswoning van de voormalige zuivelfabriek te Aldeboarn te Heemschut hoefde niet in actie te komen om dit ontdekte plafond te beschermen. Foto Wim Smits FRIESFAND 17e Eeuws plafond in Harlingen ontdekt Harlingen - Misschien zou dit stukje in de rubriek 'Heemschut passief behoren te staan, maar die is er nu eenmaal niet. De reden? Wij werden onlangs pas getipt toen alle noodzake lijke maatregelen voor de bescherming van een plafond (gelukkig) al genomen waren. Directeur Hugo ter Avest van het museum 'Het Hannemahuis' in Harlingen meldde ons dat er een zeventiende-eeuws plafond is ontdekt in een pand, bewoond door het echtpaar Roos aan de Nutsstraat, in de buurt van de Zuiderhaven. Het kunstwerk, voorstellend een doorlopend arcanthusmotief, is te vergelijken met een plafond in het Princessehof in Feeuwarden en een in het gemeentehuis Crackstate te slopen in verband met voorgenomen nieuw bouw. Deze directeurswoning, behorend bij 'It Butterfabryk' in het dorp, is in het Monumenten Inventarisatie Project opgeno men als waardevol gebouw met de verwachting in de toekomst de monumentenstatus te verkrijgen. Nu dreigt dit pand ten prooi te vallen aan te stichten seniorenwoningen. Bond Heemschut zet zich in om alle perioden die belangrijk zijn geweest voor een dorp in het dorpsbeeld te bewaren, zo ook de periode waarin de zuivelfabriek de belangrijkste werk gever was. De woning is namelijk van een niet geringe historische betekenis voor het dorp en is als beeld- en identiteitsbepalend object onmisbaar. Zij geeft een extra dimensie aan het beschermde dorpsgezicht van Aldeboarn, omdat op subtiele doch zeer overtuigende wijze verteld wordt over een periode die tot ons recente verleden behoort. De fabriek heeft de nodige veranderingen ondergaan. In de jaren '80 is het fabrieksgedeelte achter de woning gesloopt en vervangen door de huidige bedrijfsgebouwen. De directeurswoning is in originele staat bewaard gebleven en deze bevindt zich nog steeds in een perfecte bouwkundige staat. Het Plaatselijk Belang van Aldeboarn heeft een dorpsvisie opgesteld, waaruit wij citeren: in 2008 zijn er 20 seniorenwoningen op het terrein van Ark en Reau (de huidige fabriek W.E.) gerealiseerd. Het is een mooi complex geworden met uitzicht op de Boarn. Hierbij is het de architect gelukt de directeurswoning van de oude zuivelfa briek op fraaie wijze in het complex te integreren. Faten wij hopen dat deze hartenwens met hulp van de P.C. Fryslan in vervulling mag gaan. Wij zijn inmiddels in contact getreden met de gemeente Boarnsterhim. GustaafWitsen Elias De koloniehuisjes in Frederiksoord. Foto Harry Berg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 8