&7W/Ó/0 Actief oktober 2005 5 GRONINGEN In het Reitdiepdal bij Warfhuizen bedreigt de komst van een windturbine het historische landschap. Nu wordt de turbine ook nog eens veel groter. Foto Tineke Vooijs Werf Wolthuis Hoogezand-Sappemeer - De gemeente Hoogezand-Sappemeer leent €200.000 aan de stichting Groninger Monumentenfonds, zodat deze stichting de werf Wolthuis kan kopen. Dit is de enige overgebleven veenkoloniale werf, een rijksmonument. Het betekent een nieuwe stap op weg naar de realisering van een werkende werf Wolthuis, als reparatie- en restauratiewerf voor historische ijzeren schepen. Waardevol Gronings huis gesloopt Groningen - Op 12 augustus heeft Heemschut het bezwaarschrift ingetrokken tegen de sloopvergunning voor Akerkstraat 20, een huis gebouwd in de eerste helft van de acht tiende eeuw. Heemschut trok het bezwaar schrift in, toen bleek dat het pand al gesloopt is. Het gaat hier om de sloop van een beeldbepa lend pand met cultuurhistorische waarde, gelegen in beschermd stadsgezicht. Bovendien ligt het op een bijzondere locatie, naast het Armhuiszittend Convent, een 17de-eeuws hofje en rijksmonument. Nu zal op deze plek een hoger pand verrijzen, dat qua vormgeving niet in deze context zal passen. De cultuurhistorische waarde van het gesloopte pand blijkt uit recent bouwhistorisch onder zoek dat in opdracht van de gemeente is verricht. Vooral de bouwvorm is bijzonder: een twee- beukig dwarshuis met steile kappen. Tweebeukige dwarshuizen van deze ouderdom zijn betrekkelijk zeldzaam in Groningen. De sloop vond plaats, terwijl de bezwaarproce dure nog liep. De serre was al gesloopt voordat de sloopvergunning verleend was. Windturbine Reitdiepdal groeit Warfhuizen - De gemeente De Marne verleende eind 2004 een bouwvergunning voor het plaatsen van een enorme windmolen vlakbij de boerderij Ter Borg, Rodehaansterweg 2Dit rijksmonument ligt op een oud borgterrein dat deel uitmaakt van het cultuurhistorisch zeer waardevolle open landschap van het Reitdiep dal. De windturbine tast het zicht op het monu ment en het landschap aan. De Rijksdienst adviseerde in 1996 tegen het plaatsen van een windturbine op deze kwets bare plek. In 2001 verleende De Marne een vergunning voor een 300 kWh-windturbine met een ashoogte van 40 m en wieken van 16 m lang. Dit besluit werd in 2004 door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, hoewel de bouw in strijd was met het in 2000 vastgestelde provinciale windturbinebeleid. Het ging hier echter om een eerdere toezegging, waaraan de aanvrager rechten kon ontlenen. Vervolgens diende de opdrachtgever een nieuwe aanvraag in voor een vier maal krachti ger windturbine met dezelfde ashoogte, maar wieken van 31 m. De wiekdiameter bedraagt 62 m. Het bouwwerk (mast met wieken) is 71 m hoog. De gemeente De Marne verleende een vergunning voor dit nieuwe bouwplan in strijd met het provinciaal beleid. Dit omdat het hier zou gaan om een vervanging van de oorspron kelijke molen. De vaste commissie voor bezwaar- en beroep schriften accepteerde deze uitleg niet en advi seerde het college de bezwaarschriften van Warfhuisters en Schouwerzijlsters gegrond te verklaren en de bouwvergunning alsnog te weigeren. Het college van de gemeente De Marne legde dit advies naast zich neer. De bezwaarden zijn in beroep gegaan bij de recht bank te Groningen. Groningen en de Rijkssubsidieregeling Groningen - In de stad Groningen heeft zich een tweede particuliere monumenteneigenaar aangediend die aanspraak maakt op de rijkssub sidieregeling die hem jaren geleden niet is toegekend. Hij heeft een verzoek tot herover weging ingediend bij de gemeenteraad. Tot nu toe zonder succes. Volgens hem blijkt uit de schikking door de juridische afdeling van de gemeente met een andere monumenteneige naar dit jaar, dat de subsidie hem ten onrechte is geweigerd. Groningen wordt een rebelse stad genoemd. Wat het monumentenbeleid betreft, klopt dat wel. Zo heeft de gemeente Groningen als enige stad in Nederland een eigen interpretatie van de rijkssubsidieregeling. De gemeente maakt een onderscheid in rendabele en onrendabele panden. Het uitgangspunt van de gemeente Groningen is dat de eigenaar van een monu mentaal pand reeds zo bevoordeeld wordt door de belastingaftrek en de waardevermeerdering van zijn pand dat hij geen subsidie krijgt. Zo houdt de gemeente meer geld over voor onren dabele monumenten als kerken, molens en andere moeilijke objecten. Dit beleid is jarenlang bestreden door één monumenteneigenaar die tevergeefs een beroep deed op de rijkssubsidieregeling. Hij vocht de gemeentelijke regeling voor de rechter aan, totdat hij dit jaar in ruil voor een schikking met de gemeente alle bezwaar- en beroepsprocedu res introk. De gemeente Groningen blijft nog steeds vasthouden aan haar eigen interpretatie van de rijkssubsidieregeling. De Provinciale Commissie was net als de Groningse gemeenteraad verdeeld over deze zaak. Sommigen meenden dat de gemeente de rijksregeling moest toepassen, anderen konden zich wel vinden in de opvattingen van de gemeente. Het gevolg was dat Heemschut geen actie ondernam. Tineke Vooys WÉÈÊk WÊÊS V--.; afiyfcMpiffMfo

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 7