VV O Cs Voor Heemschut-leden Atlas vestingwerken in Zeeland Zeeland 40 SERVICE oktober 2005 vervolg van pag15) tenpatroon, heropening van het droogdok van Perry uit 1704, hergebruik van de hiervoor genoemde gebouwen, forse uitbreiding van het woonareaal en versterking van het historisch referentiekader door integratie van het indus trieel archeologisch erfgoed met dat van de binnenstad. Hier ligt nog een kans, die te mooi is om voorbij te laten gaan: ter plaatse van het Van Dishoeckhuis zou in hetzelfde volume en in de zelfde morfologie gebouwd kunnen worden. Reconstructie is alleen dan mogelijk 'als dit voldoet aan de voorwaarden van Temminck Groll (zie Heemschut juni 2005/ p. 29) en dat is hier het geval aangezien de minutieus gedetailleerde in tekening gebrachte opmetingen - juist gemaakt ten behoeve van herplaatsing - voorhanden zijn bij Bureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft BV architecten in Middelburg. Met herplaatsing, ironisch genoeg op precies dezelfde locatie, realiseert Vlissingen een oud voornemen. Het zou met de heropening van het naastgelegen dok van Perry een mooie historische verwijzing geven. Vlissingen verdient alle lof voor zijn genuan ceerde aanpak. Drs. J.J. Bollebakker is lid van de Kring van Monumentenadviseurs Met dank aan de heren E. van Hoepen, directeur onroerend goed KSG A. Meerman, gemeentearchivaris Vlissingen H. Nagelhout, archiefbeheerder KSG 1. Smook, R.A.F. Binnensteden veranderen. Zutphen 1984. (academisch proefschrift ,TUD 2004). pp 166-171. 2Zie Meerman, A. et al.(red); Slopen of niet. De stad huizen van Vlissingen. Vlissingen 2005. 3VHP stedebouwkundigen architekten land schapsarchitecten BV. Rotterdam, (www.vhp.nl) 4. Verhoog, J; Hulst, J. van der; Luctor et Emergo. 125jaar Koninklijke Schelde 1875-2000. Vlissingen/Noordwijk 2 001pp 2 3 2 -2 3 7 5. Kok, G.A. de (red.); De koninklijke weg. Honderd jaar geschiedenis Koninklijke Maatschappij De Schelde. Middelburg z.j. Zie onder jaren 1962, 1963, 1964. 6. Hoofdkantoor, rijksmonument reg.nr. 508777. Ontwerp architect J.P.Stok Wzn.uit Rotterdam. Gebouwd in 1913/1914 Anonymus. Het Nieuwe Kantoorgebouw der Kon.Mij. 'De Schelde' In Het Technisch Studenten Tijdschrift. Jrg. 5-nr 4. 15 december 1914. pp 1/8. 7. Ontwerp en uitvoering De Hollandse Beton Maatschappij in de periode 1913/1915. Bron: Cultuurhistorische verkenning Spiegelkwartier. Rapport Bureau Lantschap et.al., januari 2005, p. 64. POLDEl De huidige provincie Zeeland was in het verleden grotendeels een archipel, waarvan de eilanden via de zeegaten open lagen voor aanvallen vanaf de Noordzee. Vele eeuwen moest bovendien rekening gehouden worden met dreiging vanaf het vasteland, met name vanuit het zuiden en oosten. Voor de bescherming aan de zuidzijde ontstond in het noorden van het huidige Zeeuwsch-Vlaanderen een bufferzone waar vestingen en tientallen werken werden aangelegd, die uitgroeiden tot linies. Ook aan de oostkant van de provincie kwamen verscheidene verdedigingswerken tot stand. Verscheidene vestingen en andere werken zijn nog grotendeels aanwezig en een bezoek zeker waard. Helaas is er ook veel verdwenen, maar meestal zijn er nog sporen terug te vinden in het landschap. In dit nieuwe deel van de reeks Atlas van historische vestingwerken in Nederland, is dezelfde opzet gevolgd als in de beide laatst verschenen delen (Limburg en Noord-Brabant). De beschrijving van de afzonderlijke werken wordt voorafgegaan door een drietal hoofdstukken, waarin de geografische, staatkundige en militaire verbanden worden behandeld. Vele illustraties verduidelijken hoe deze vestingen, forten, schansen, linies en batterijen er hebben uitgezien. De overzichtskaarten kunnen worden gebruikt bij het bezoek aan een verdedigingswerk of een zoektocht in het terrein. Bestel nu met 7,45 korting! Voor deze bijzondere uitgave betaalt u - als lid van Heemschut - nu slechts €27,50 in plaats van 34,95. U kunt het boek bestellen door de bon elders in dit blad volledig in te vullen en in te leveren bij de boekhandel of op te sturen naar Uitgeversmaatschappij Walburg Pers. U ontvangt uw bestelling thuis met een acceptgiro. Houd rekening met verzendkosten. Auteur Omvang Formaat Uitvoering Onder redactie van drs. ing. T. de Kruijf e.a. 296 pagina's 22,3 x 28,6 cm Gebonden Illustraties ISBN Prijs Speciale prijs Uitgever Geïllustreerd in zwart-wit 90 5730 313 2 34,95 €27,50 Walburg Pers Noten Stichting Menno van Coehoorn «om STEK Atlas vhn historische vestingwerken in Nederland EU LA NI) rr t 1 1 7,45 korting

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 42