Van steenhuis tot borg Een borg gebouwd Langs de molens van Noord-Holland Monumenten van vroomheid 38 Service oktober 2005 Jan Battjes en Hans Ladrak, Van steenhuis tot borg. De bouwhistorie van de Menkemaborg, Groningen (Monnier) 2005, 105 p. (ISBN 90 80649 4 9). Een Groninger borg is in menig opzicht vergelijkbaar met wat in andere provincies een state, have zate of ridderhofstad wordt genoemd. Men moet met deze vergelijkking wel voorzichtig zijn, omdat Stad en Lande tot na de Napoleontische tijd geen adel hebben gekend. De provincie heeft ooit een 180 borgen bezeten. Daarvan zijn er nu nog een dertiental over. De Menkemaborg onder Uithuizen wordt met de Fraeylemaborg onder Slochteren als de mooiste beschouwd. De samenstellers van dit boek, beiden bouwhistorici, hebben in 2001 het gebouw aan een onder zoek onderworpen. In deze uitgave is ook opgenomen het resultaat van het onderzoek dat directeur/conservator Ida Stamhuis in 2003 heeft verricht aan het schathuis (wat elders bouwhuis wordt genoemd). Hun relaas geeft een duidelijk beeld hoe een vierkant, laat-middel- eeuws steenhuis zich ontwikkelde tot een veel ruimer complex. In de beschouwing over het schathuis trof mij vooral hoe er vanaf 1842 een grote schuur deel van uitmaakte. Deze is bij de grote restauratie van de jaren 1920 afge broken. Kennelijk was dus in een tijd, dat de Alberda's van Menkema financieel op hun retour waren, aan de borg nog steeds een belangrijk landbouwbe drijf verbonden. Dit boek geeft een zeer goede indruk van de werkwijze van de bouwhistoricus. De moeilijkheden die hij kan tegenkomen variëren van plaats tot plaats: in dit geval was er het probleem dat het huis niet in restauratie was zodat bepaalde bouwdelen niet konden worden bekeken, de ondergrond van de gracht is zo week dat zelfs met lieslaarzen deze niet kan worden betreden. Dat gaf natuur lijk bijzondere moeilijkheden bij het bestuderen van het metsel werk, in het geval van de Menkemaborg een zeer belang rijke informatiebron. Mede door de fraaie en zeer informatieve illu straties is dit boek aan te raden aan eenieder die zich wil voorbereiden op een bezoek aan een zeer bijzon der monument. Philip Bosscher Bart Slooten/Eric van der Veen/ Eric Zwijnenberg (red.), Molengids Noord-Holland Wormer (Stichting Uitgeverij Noord-Holland in opdracht van de Provinciale Molencommissie) 2004, ongepagineerd (de beschreven molens zijn echter genummerd), ISBN 90 71123 83 9. Het rijke molenbestand in Noord- Holland is beschreven in een Molenboek dat in 1981 verscheen maar nu alleen nog maar anti quarisch verkrijgbaar is. Het nieuwe, handzame boekje is niet bedoeld als vervanging maar als een praktische gids, in de eerste plaats bedoeld voor wie er opuit wil trekken om molens met eigen ogen te zien. De samenstellers zijn er naar mijn mening uitstekend in geslaagd die bedoeling te verwe zenlijken. Na een kort inleidend hoofdstuk - waarin onder meer het een en ander wordt bericht over molentypen, de constructie van molens en de Noord- Hollandse poldermolen terecht bijzondere aandacht krijgt - passe ren ruim honderdtachtig molens en molenrestanten de revue. Het gaat hier voornamelijk om wind molens van oud-Hollandse bouw- aard, maar ook zijn twee grote Amerikaanse windmotoren opge nomen die bij Medemblik en Zaandam voor polderbemaling worden ingezet. Alle molens zijn in deze gids aangeduid met een nummer volgens een systeem dat uitgaat van de registratie in 1980. Dit is op het eerste gezicht gecom pliceerd, maar in combinatie met de uitstekende registers en de losse kaart achterin goed bruikbaar, juist ook voor wie plannen wil maken voor een molentocht. Daarbij zijn van groot nut de fraaie kleurenfoto's waarop Siska Dijkstra alle opgenomen molens heeft vastgelegd. Philip Bosscher Peter Nissen en Koos Swinkels (red.), Monumenten van vroomheid, Kruisen, kapellen en vrijstaande heiligenbeelden in Limburg, Zutphen (Walburg pers), 2004, 285 p. (ISBN 90.5730.346.9 Veldkruisen en wegkapellen, Lourdesgrotten, Calvariebergen en Heilig-Hartbeelden staan op markante plekken en in verstilde hoekjes van Limburg. Deze omvangrijke en rijk geïllustreerde uitgave schenkt uitgebreid aandacht aan de typisch Limburgse aspecten van kerk en volksgeloof. Vanuit diverse invals hoeken biedt de uitgave ruime informatie over de achtergronden van dit fenomeen van stad en land. Bijdragen uit het aangrenzende buitenland plaatsen de monumen ten van vroomheid in een breder kader. Over het grootste deel van de vele honderden kapellen, wegkruisen en vrijstaande beelden in de provincie vindt u systema tisch gerangschikte informatie op de bij het boek behorende cd, bijeengebracht door de Stichting Kruisen en Kapellen in Limburg. Dit boek verschijnt ter gelegen heid van het gouden jubileum van deze stichting, meldt de tekst op de stofomslag van het mooi gebonden en ook overigens goed verzorgde boek. De twaalf hoofd stukken bieden al lezend wat de omslag belooft: een veelheid aan informatie, historische beschou wingen, kerkelijke geschiedenis, architectonische en landschapsbe schrijvingen en sociologische verhandelingen. Het fotowerk, bijna geheel in kleur, mag over het algemeen gezien worden. Het boek is zeker óók een aantrekkelijk kijkboek geworden, al zou een wat groter aantal paginavullende foto's het nog meer allure hebben gegeven. Monumenten van vroomheid De bouwhistoi ie van de Menkemaborg Jan BattJfS en Hare Latitah Uitgeverij Monnier Ktuisen, ka&clien m vrifitoïthdé lïéllftfëatkrfJën in Limburg rf JKWf. XfrMr k f t jtn A

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 40