oktober 2005 Service 37 Menkemaborg (boven) en Fraeylemaborg. Foto's Tineke Vooijs FRIESLAND Zaterdag 10 december: Muziek in Marssum De PC Fryslan zal in het kader van het Jaar van het Kasteel op zater dag 10 december een muziek- middag houden in de N.H. kerk in Marssum (4 km. west van Leeuwarden) met in de pauze bezoek aan het vlakbij gelegen Poptaslot. Na afloop kan men van een drankje genieten in het slot, dat dan met kaarsen is verlicht. Het is op dit ogenblik nog niet mogelijk nadere details over muziek en toegangsprijs te geven. Na het verstrijken van de slui tingstermijn van dit nummer van 'Heemschut' zullen wij z.s.m. nadere gegevens op onze website www.heemschut.nl/friesland bekend maken. GustaafWitsen Elias GRONINGEN 29 oktober: excursie Groninger borgen: Naar middeleeuwse steenhuizen Vanwege onvoorziene omstandig heden heeft de Groninger commissie de excursie verplaatst naar 29 oktober. Tijdens deze excursie zullen we onder meer aandacht besteden aan de bouwgeschiedenis van de Fraeylemaborg te Slochteren en van de Menkemaborg te Uithuizen. De huidige vorm van de Fraeylemaborg is ontstaan bij verbouwingen aan het eind van de 17de en eind 18de eeuw. In 1972 verkocht de familie Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren de borg aan de Gerrit van Houtenstichting, die het werk van de schilder Gerrit van Houten beheert. Schilderijen van hem en van zijn oom, de zeeschilder H. W. Mesdag zijn in de borg te zien. Ook bevindt zich hier de verzameling van Aziatische kera miek van J. M van Diepen evenals zijn verzameling prenten van leden van de familie Oranje- Nassau. Het langgerekte park achter de borg is ingericht als Engelse land schapstuin, met slingerende paden, vijvers en een kunstmatige heuvel. De centrale zichtas van de vroegere baroktuin bleef behouden. Na een korte bezichtiging rijden we naar de Menkemaborg in Uithuizen, evenals de Fraeylema borg ontstaan uit een middeleeuws steenhuis. Steenhuizen waren eenvoudige, rechthoekige gebou wen. De economische grondslag van het steenhuis was de heerd, bestaande uit een boerenhuis met land. Uit opgravingen is bekend dat het grondoppervlak meestal 8 bij 11 meter was en dat de muren 65 tot 130 cm dik waren. Zo'n steenhuis kon omgeven zijn door een gracht en een omwalling. Deze bakstenen huizen werden vaak bewoond door hoofdelingen, die door het ontbreken van een sterk centraal gezag in de Ommelanden steeds meer invloed kregen. De versterkte huizen dienden niet alleen als woning, maar ook ter bescherming van de naburige bewoners in perioden van strijd. Ook kloosters bezaten steenhuizen. In de loop van de 15 de eeuw verloor het steenhuis zijn functie. Veel huizen werden 'omgesmeten'. Hoofdelingen die zich dat konden permitteren, vergrootten en verfraaiden hun woningen tot borgen. Zij gingen zich jonkers noemen. De oudste bouwsporen van de Menkemaborg dateren uit de 14de eeuw. Omstreeks 1700 krijgt het gebouw zijn huidige vorm bij een verbouwing onder leiding van Allard Meijer in opdracht van Unico Allart Alberda van Menkema. Belangrijke elementen van het interieur dateren uit die tijd, onder andere de schouwen met het snijwerk van Jan de Rijk. Onder de authentieke meubel stukken is het belangrijkste het praalbed in Marotstijl. Veel meubels zijn van elders inge bracht. Na het overlijden van de laatste bewoner (1903) is de borg aan het Groninger Museum geschonken. Van 1922 tot 1927 is de borg gerestaureerd onder leiding van A. R. Wittop Koning; de tuin is toen opnieuw ingericht naar een ontwerp van H. Copijn. Toen kwam ook het vroeg-18de- eeuwse tuinontwerp te voorschijn dat bij latere werkzaamheden zoveel mogelijk gevolgd is. Vervolgens bezichtigen we de protestantse kerk van Uithuizen, vroeger gewijd aan de Heilige Jacobus de Meerdere. Uit het inte rieur blijkt de nauwe relatie tussen borgheer en kerk. Ook hier vinden we meubilair ontworpen door Allard Meijer en uitgevoerd met houtsnijwerk van Jan de Rijk: de herenbank, de preekstoel met doophek en de orgelkast met galerij. Het orgel is gebouwd door Arp Schnitger (1699-1700) en gewijzigd door P. van Oeckelen Zn. in 1855. Het is pas gerestau reerd. In de kerk bevinden zich ook verschillende rouwborden voor leden van de familie Alberda evenals de grafkelder. Programma: Vertrek: 10.20 uur vanaf de bus halte tegenover het Hoofdstation, rechts van de brug naar het Groninger Museum. Koffie en bezoek Fraeylemaborg: 10.45 tot 11.45 uur Lunch Menkemaborg: 12.45 uur Bezoek met rondleiding Menkemaborg en tuin: 13.45 15.15 uur. Thee, rondleiding en orgelspel in kerk Uithuizen: 15.45 tot 16.45 uur Aankomst Hoofdstation in Groningen: 18.00 uur Aanmelding: uitsluitend telefo nisch tussen 9 en 10 uur tot 14 oktober bij M. J. A. Vooijs, 050-3181645, met vermelding van naam, aantal deelnemende perso nen, adres, telefoonnummer. De kosten voor Heemschutleden zijn: 3 0,-, voor niet-Heemschut- leden €32,50. Deelname is pas definitief na de ontvangst van het verschuldigde bedrag op girorekeningnummer 165831 t.n.v. van de Bond Heemschut, Amsterdam onder vermelding van: Borgenexcursie 29 oktober. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst van betaling. De betaling moet uiterlijk dinsdag 18 oktober binnen zijn. U ontvangt een bevestiging voor 2 3 oktober.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 39