De restauratie van het Glaspaleis in Heerlen De excursie van Heemschut Limburg op 27 augustus stond geheel in het teken van het werk van architect Frits Peutz. De luisterrijke restauratie van het Glaspaleis in Heerlen vormde hiertoe de aanleiding. De stadsbouwmeester van Heerlen, ing. Ton van Mastrigt, heeft als inleiding op een wandeling door het centrum van Heerlen een presentatie gehouden over het werk van Peutz in zijn context. Dit artikel sluit goed aan op die presentatie. Ton van Mastrigt oktober 2005 Heemschut 33 Architect ir. F.P.J. Peutz (1896-1974) heeft zeer veel interessante gebouwen gemaakt. In de stad Heerlen kwam hij tot ongeveer driehonderd ontwerpen. Toch leek het er even op dat zijn ontwerpen werden vergeten. Een deel ervan is nooit gerealiseerd, een ander deel is inmiddels afgebroken of onherkenbaar verbouwd. Slechts elf werken van Peutz staan in Heerlen op de Rijksmonumentenlijst. Het Glaspaleis, alsof het nog maar net is voltooid. Foto's Ad Bokhorst De hernieuwde belangstelling voor de werken van Peutz doet mij denken aan de kunstwerken van de Bulgaarse kunstenaar Christo. Hij pakt gebouwen in, pakt ze uit en geeft ze daarna als geschenk terug aan de stad. Het werk van Peutz was door het stof van de mijn grijs geworden, vervuild en vergeten. De gerestaureerde gebouwen van Peutz worden als het ware teruggegeven aan de gemeenschap. De Heerlenaren zijn er plotseling weer trots op. Het Vitruvianum, het Centrum voor architec tuur in de Euregio Maas-Rijn, tracht vanuit haar deskundigheid de wetenschappelijke studie naar het werk van Peutz en zijn tijdgeno ten, te entameren. Deze organisatie bevordert daarmee het respect voor de jonge bouwkunst en maakt de bloeitijd van de mijnen tot 'leer school' voor de toekomstige stadsontwikkeling van Heerlen. Peutz werd geboren in Uithuizen, hij overleed Sfëi üsaÈr-s VU.". i Plotseling weer trots op Peutz

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 35