Beschermd stadsgezicht wordt aangetast en verdwijnt zonder dat de gemeente kan ingrijpen 1 28 Heemschut oktober 2005 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Gelkingestraat 48: Beeldbepalend pand. Voorhuis uit de 13e/14e eeuw,, met een 15e eeuwse kap. stadsgezicht. De aanwijzing tot beeldbepalend pand vertelt iets over de waarde van dat pand, maar dat betekent niet dat alle beeldbepalende panden even waardevol zijn. Een aantal villa's aan de singels en historische panden in de binnenstad zijn toch onbeschermd, hoewel ze beeldbepalend zijn èn in beschermd stadsge zicht staan. Of juister geformuleerd: ze zijn slechts beeldbepalend en alleen de plattegrond van hun omgeving is beschermd. Maar waarom spreken we nog van beschermd stadsgezicht, als deze term geen betekenis heeft voor de historische bebouwing? Voortaan kunnen we beter spreken van 'beschermde plat tegrond', dan weten we tenminste waar we aan toe zijn. Meer opbrengst De louter stedenbouwkundige bescherming die deze status van beschermd stadsgezicht biedt, wordt de laatste jaren steeds meer een probleem nu steeds meer kopers, onder wie projectontwikkelaars, een pand in de Groningse binnenstad aanschaffen. Zij doen dit op een mooie locatie in het gebied dat is aangewezen als beschermd stadsgezicht, om het gebouw vervolgens af te breken. De waarde van de grond in de binnenstad wordt zo hoog dat het lonend wordt voor investeerders om een pand in goede staat op een aantrekkelijke locatie te kopen, te slopen en te vervangen door een groter en hoger pand dat bij verkoop meer geld kan opbrengen. Ms het nieuwe pand past in het bestemmingsplan en voldoet aan redelijke eisen van welstand kan de gemeente de aangevraagde bouwvergunning niet weigeren. Het gevolg is dat een minder karakteristiek en volgens velen minder aantrekkelijk pand in de plaats komt van het gesloopte gebouw. Op deze manier wordt het beschermde stadsge zicht aangetast en verdwijnt het zonder dat de gemeente of de gemeentelijke monumenten en welstandscommissie kunnen ingrijpen. Hoe komt het dat er geen regelgeving is om de afbraak van een beschermd stadsgezicht te voorkomen? De vraag is of dit een kwestie is van onmacht of onwil. De wethouder van Monumentenzorg en Ruimtelijke Ordening/Economische Zaken (RO/EZ) is de aangewezen persoon om dit probleem aan te pakken. Dit probleem speelt overigens niet alleen in Groningen, maar komt ook voor in andere historische steden. Het is, kortom, een landelijk probleem. In de gemeente Groningen waar 2500 beeld bepalende panden staan, die zo maar gesloopt kunnen worden, is het probleem zeer urgent. Het knelt des te meer doordat er zich onder de beeldbepalende panden een onbekend aantal potentiële monumenten bevindt. Dat blijkt uit het systematisch bouwhistorisch onderzoek naar de waarde van historische panden van voor 1850 in de binnenstad, dat een paar jaar geleden is gestart. Oudere binnenstad Bij de aanwijzing van de monumenten van voor 1850 is men destijds niet erg zorgvuldig te werk gegaan. Men ging af op de voorgevels en niet op de rest van een gebouw. Veel gevels in de Groningse binnenstad zijn 18de- of 19de- eeuws. Bij incidenteel bouwhistorisch onder zoek bleek echter dat achter een aantal gevels middeleeuwse casco's verscholen zaten. Dat is de reden om het bouwhistorisch onderzoek nu systematisch aan te pakken. Mie panden in de binnenstad zijn inmiddels geïnventariseerd. Op grond van bepaalde kenmerken zijn de panden van voor 1850 geselecteerd voor nader onder- Herestraat 67: Groot middeleeuws pand. Een middeleeuws casco met een voorhuis uit de 13e of de 14e eeuwen een achterhuis en kap uit de 15e eeuw. De benedenverdieping is uitgebroken. De gevel aangetast door de M&S- pui. De Herestraat hoort tot de oudste straten van Groningenveel van de nog aanwezige fraaie gevels zijn aangetast door de niet harmoniërende en vaak armzalige winkelpuien. i*U -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 30