Groningen ziet bestand beeldbepalende panden uithollen Jarenlang was het vooral de gemeente Groningen zelf die bouwde in een gebied dat was aangegeven als beschermd stadsgezicht. Beeldbepalende panden werden gesloopt, zoals voor de bouw van de nieuwe rechtbank aan het Guyotplein en het nieuwe provinciehuis aan de Sint Jansstraat, hoek Turfsingel. Tegenwoordig komt het steeds meer voor dat ook particulieren en projectontwikkelaars willen bouwen in beschermd stadsgezicht en daarom sloopvergunningen aanvragen voor beeldbepalende panden. Tineke Vooijs oktober 2005 Heemschut 27 A-kerkhof 37: beeldbepalend pand. Voorhuis en kap 15e eeuws, 16e eeuws achterhuis. Foto's Tineke Vooijs De gemeente Groningen telt acht door het rijk aangewezen, beschermde stadsgezichten: niet alleen de binnenstad met de singels en het Noorderplantsoen sinds 1991, maar ook zeven stadsgezichten nit de periode 1850-1940. Deze aanwijzing vond plaats op grond van de kwali teit van de historische verkaveling en de histo rische bebouwing, waaronder een aantal monu menten en beeldbepalende panden. Die laatste zijn vaak een onderdeel van een beschermd stadsgezicht. Indien vervolgens een beeldbepa lend pand gesloopt dreigt te worden, dan kan een beroep op bescherming op grond van het beschermd stadsgezicht de sloop niet voorko men. Alleen de stedenbouwkundige structuur, dus de plattegrond, van het beschermd stadsge zicht geniet juridische bescherming. De histo rische bebouwing helaas niet, met uitzondering van de rijks- en gemeentelijke monumenten. Een pand is beeldbepalend vanwege karakteris tieke kenmerken en als ondersteuning van de (aangewezen) monumenten in het beschermd Beschermd stadsgezicht vogelvrij

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 29