oktober 2005 Heemschut 23 met een gietijzeren deurtje en een rookkast in het rookkanaal. Ook de trap met eikenhouten ombouw is noemenswaardig, alsmede een klein vertrek met plee en de aanwezigheid van een bedstee. Verder zijn er natuurstenen consoles met leeuwenkoppen uit de 17e eeuw te zien. Een waardevol aspect is dat de zeer oude bouw fasen nog goed afleesbaar zijn aan het casco, dat sinds de bouw vrijwel ongewijzigd is gebleven. De ontdekking verkeert echter in een hele slechte staat. Zo staat de voorgevel bol. Deze wordt met twee brede en meterslange ijzeren 'muurankers' in bedwang gehouden, een centi meters brede scheur in een muur op zolder toont het losse verband. De dakpannen tonen van binnenuit op de zonnige dag van het bezoek een luchtige bedekking. Schaatsmuseum Al een aantal jaren biedt de voormalige stal onderdak aan het Westlands Schaatsmuseum. Het bezit een enorme collectie: beenderschaat- sen van voor 1300, een gesigneerde Friese schaats uit 1787, de schaats van Elfstedentocht winnaar van 1986 Evert van Benthem, tot een moderne klapschaats. En natuurlijk talrijke attributen als kleding, stempelkaarten van de Elfstedentochten en talrijke historische foto's. Vorig jaar is het museum officieel geopend door Tineke Dijkshoorn, winnares van de tocht der tochten van 1986. Het Westlands Schaats museum verheugt zich volgens Jan Verbeek van het museum in een toenemende belangstelling (www.westlands-schaatsmuseum.nl). De groep vrijwilligers die het museum runt, doet ook het nodige, provisorisch, onderhoud aan de boer derij. Zo zijn op de zolderruimte boven de stal grote zeilen landbouwplastic gespannen om het ruim binnenkomende regenwater op te vangen en af te voeren. Ter bescherming van de eigen schaatscollectie, maar ook als behoud van de constructie tegen verder verval. Verbeek ziet de collectie ook in de toekomst op deze historische plaats. 'Wij hebben een huur contract voor tien jaar', is zijn houvast. Binnenkort wordt de hooiberg ingericht om nog grotere groepen te kunnen ontvangen. Maar zekerheden zijn er niet veel rond dit 'Monument in Gevaar'. De wimpel van deze landelijke manifestatie hangt op de deur. In afwachting van verdere ontwikkelingen gedoogt de gemeente Naaldwijk het schaats museum op deze nog agrarische bestemming. Een projectgroep van gemeente en provincie beraadt zich over de toekomst. Kernpunt is de komst, volgens de planning in 2008, van een nieuw tracé van de N222. Daarin komt een grote rotonde naar de N213om het vele verkeer van en naar de twee veilingen beter te laten doorstromen. Die rotonde zal niet alleen de huidige woning van de familie Ruigrok opslokken, maar ook de Vlietwoning als woning ongeschikt maken. Voorzover die dat niet al is, door de hoogspanningsleidingen die rakelings over de boerderij lopen naar een transformatorstation achter de oude schuren. Vermoedelijk ontkomt de provincie er niet aan alle opstallen en het erf aan te kopen. Naam Vlietwoning Dat Heemschut de Vlietwoning heeft ontdekt en in procedure heeft gezet is juist. Uit nadere informatie blijkt dat de boerderij al wel volop in de belangstelling stond van plaatselijke histo rici. Zo heeft een werkgroepje reeds in 1972 het pand beschreven en opgemeten en schreef Harry Groenewegen in het Informatiebulletin van de Stichting Streekhistorie en Tuinbouw- historie in Honselerdijk in februari 2004 dat een poging de boerderij op de plaatselijke monumentenlijst te krijgen niet is gelukt. 'Maar als door een wonder werd de parel kort geleden ontdekt door de bond Heemschut en is er hopelijk nog redding voor dit prachtige monument.' Zonlicht filtert langs het pannendak naar binnen. Foto Ewout van der Dussen Een vraag die nog is blijven hangen, is waarom deze boerderij 'de Vlietwoning' heet, in plaats van de Vliethoeve, zoals veel boerderijen. Nader onderzoek van de fundering kan daar wellicht antwoord op geven. Mogelijk heeft op deze plek in de middeleeuwen een echte woning of woontoren gestaan. Verhalen zijn daar al wel over, als zou het gaan over de woning van een (ambachts)-heer van de graaf van Holland, die voor zijn bemoeienis bij de ontginning van de Vlietpolder toestemming kreeg voor de bouw. Gedegen archeologisch onderzoek zou daar wellicht duidelijkheid over kunnen verschaffen. Ewout van der Dussen ispr-medewerker van de pc Zuid-Holland Zijgevel. 1 fflgssmk ggp;

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 25