Enquête Noord-Hollandse moerasdelta We stonden voor een dilemma, zo bleek in het juni-nummer van ons tijdschrift, bij het antwoord op de vraag waar je al die huizen kunt bouwen, waar de bevolkingsgroei in Noord-Holland om vraagt. Het betreft hier een kwetsbaar open veenweide gebied, het nationale landschap Laag Holland. In het artikel werden twee oplossingen aangedragen door deskundigen. Je kunt de bouw concentreren rond de groeikern Purmerend of verspreiden over en rond de dorpen. Zelf kwamen we er niet uit en we hebben daarom onze leden gevraagd een eigen visie aan te dragen: dit bouwprobleem doet zich namelijk niet alleen in Noord-Holland voor. Jan Derk Gerritsen 20 Heemschut oktober 2005 2000 per maand! Het vertrekoverschot was in april van dit jaar 4500. De reacties leggen vrijwel alle de voornaamste omissie bloot van de beide deskundigen. Die hebben namelijk nagelaten de demografische invloeden in hun beschouwing te betrekken. De bevolkingsgroei stabiliseert en 'Waarom moet je dan nu op grond van verkeerde premis sen zo onverantwoord te werk gaan', vraagt bijvoorbeeld Dick Scharn zich af. Omdat open en dus kwetsbare gebieden vooral op de tocht staan door het verdwijnen van landbouw en veeteelt wil hij meer aandacht besteden aan het behoud van onze eigen boeren. Inbreilocaties bij de bestaande dorpen en steden - dus binnen de bebouwde kom - bieden nog mogelijkheden genoeg en ga liever op zoek naar alternatieve locaties en nieuwe gebieden als de Markerwaard, zegt hij. Ook Willem van Reenen uit Amsterdam besteedt veel aandacht aan de demografische ontwikkeling. Hij wijst erop, dat de meest recente gegevens op dat terrein spectaculair zijn. Er zijn meer mensen uit ons land vertrok ken sinds 2004 dan zich hier hebben gevestigd. Dat zijn er maar liefst 2 3.000. Anders gezegd: Voorzichtigheid geboden Dat hoeft niet te betekenen dat deze trend zich doorzet maar voorzichtigheid met getallen van de stichting Purmermeer, die in 2030 alvast 80.000 extra mensen in Waterland ziet onder gebracht, lijkt toch wel geboden. Willem van Reenen rekent voor, dat de jongste landelijke cijfers toegepast op Waterland uitkomen op 60.000 minder inwoners dan de stichting Purmermeer in 2030 voor ogen heeft. Waterland kan dan volstaan met een oplossing voor 20.000 nieuwe inwoners. Dat scheelt een behoorlijke slok op een borrel, indien je ervan mag uitgaan dat het huidige vertrekoverschot niet veel zal afwijken van dat over een kwart eeuw. Spectaculaire verschillen zullen er niet zijn, zodat Van Reenen terecht als Heemschut- lid kan zeggen, dat 'het zonde is dit prachtige gebied op grond daarvan te vernietigen en dat het dubbel zonde is, als later blijkt dat vernieti ging niet nodig was'. Leendert van Pelt van de stichting Behoud Waterland wijst er in de laatste editie van het stichtingsblad op, dat de regio Waterland op grond van het Streekplan Noord-Holland Zuid (februari 2003) van het Intergemeentelijk Samenwerkingsverband mocht verwachten, dat het met een voorstel zou komen over woning bouwlocaties in het gebied: de zogenaamde zoeklocaties. Die gemeenten hebben echter al die jaren met elkaar overhoop gelegen en zijn het nog steeds niet met elkaar eens. Dus dat schiet niet op, zegt Leendert terecht. Niemand gehoord De stichting Behoud Waterland veegt in veel opzichten de vloer aan met dit onderzoek van La4Sale. De verantwoordelijk gedeputeerde heeft het hazenpad gekozen naar Zaanstad en geeft er niet alleen op deze wijze mee aan, hoe weinig democratisch zijn testament is. Zelfs als hij gebleven was, zou hij toch hebben moeten aangeven wanneer dit bureau de status heeft gekregen volksvertegenwoordiger te zijn. Maar laten we daarover Leendert van Pelt maar verder aan het woord: 'Het rapport heeft de status van bouwsteen voor het uitwerkingsplan voor de regio Waterland gekregen. De besluit vorming over deze uitwerking van het streek plan heeft inmiddels al plaatsgevonden. Niet te geloven natuurlijk, want over dit plan van La4Sale is ook maar iemand gehoord, laat staan De Beemster kent vele kruisdorpen met kleinschalige woningbouw, die toch een kern vormen. In Oost-Beemster, waar slechts een enkele boerderij of woning bij de kruising staat, wil de provincie zo'n nieuw kruisdorp mogelijk maken. Foto's: Wil Tjoa Minder mensen, dan ook minder huizen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 22