Kerkenpad in Amsterdam-2 Na de Alteratie groeide Amsterdam in verbluffend korte tijd uit tot de belangrijkste handelsmetropool van Europa. Een van de gevolgen was een snelle toename van de bevolking. Deze noodzaakte tot uitbreiding van het beschikbare bestand aan kerkgebouwen, vooral in de nieuwe wijken die als gevolg van de vanaf 1585 ondernomen uitbreidingen aan het stadsgebied werden toegevoegd. Philip Bosscher 16 Heemschut oktober 2005 Het Haantje', of Ons'Lieve Heer op Solder is een goed voorbeeld van een zolderkerk met galerijen. Foto's Anna Huizinga Tussen 1603 en 1614 verrees naar ontwerp van Hendrick de Keyser de Zuiderkerk met haar markante toren. In dezelfde stijl werd in de jaren 1620-1623 de Noorderkerk op de Noordermarkt gebouwd. Vrijwel gelijktijdig begon men met de bouw van de Westerkerk, ook in hoog-renaissance stijl naar ontwerp van Hendrick de Keyser. De in 1638 voltooide toren, de hoogste van Amsterdam, is niet naar ontwerp van deze architect voltooid. Wie de bovenste geledingen, inclusief de bekroning met de Keizerskroon, heeft ontworpen is onbekend. Adriaen Dortsman of stadsbouwmeester Daniel Stalpaert ontwierp de van 1669 tot 1671 gebouwde Oosterkerk in de voor hen kenmer kende strak-classicistische stijl. Tezelfdertijd werd op het Amstelveld een noodkerk gebouwd voor de gemeente waarvoor men te zijner tijd op het huidige Rembrandtplein een stenen kerk wilde bouwen. Deze is er nooit gekomen. De Amstelkerk staat er tot vandaag toe, sinds de jaren 1840-1843 voorzien van een curieuze gothische binnenordonnantie. De Oosterkerk kwam in plaats van een houten loods. Een dergelijke loods verrees tegelijker tijd, conform een vroedschapsbesluit van 1659, Na-middeleeuws religieus leven in de oude binnenstad

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 18