augustus 2005 Actief 7 GRONINGEN Gezichtshinder in Hunzezone Heemschut ondersteunde het bezwaar van de heer Dijkhuis, pachter/beheerder van de Hunzezone, bij zijn bezwaar tegen de komst van het bedrijfsgebouw van Lucas Klamer op een locatie die grenst aan de Hunzezone, een cultuurhistorisch en landschappelijk waardevol gebied in het zuidoostelijk deel van de gemeente Groningen. Dit gebied grenst aan het bedrij venterrein Eemspoort. Volgens het bestemmingsplan en de welstands nota worden hoge eisen gesteld aan de bebou wing van het bedrijventerrein aan de kant van de Hunzezone. De bezwaarmakers richtten zich tegen het gebruik van reflecterend materi aal waardoor het bedrijfsgebouw gezichtshin der zal veroorzaken bij bezoekers van dit gebied. Volgens de Groningse welstandscommissie voldoet het bouwplan aan redelijke eisen van welstand. De heer Dijkhuis heeft vervolgens de Friese welstandscommissie Hüs en Hiem om een second opinion gevraagd. Hüs en Hiem is van mening dat het bouwplan niet voldoet aan de eisen van het bestemmingsplan Eemspoort en de welstandsnota van de stad Groningen. Volgens de Friese welstandscommissie mag het bedrijfsgebouw niet dominant zijn in de nabij heid van de Hunzezone; het bezwaar kan worden ondervangen door een gedekte kleur stelling. De Groningse welstandscommissie had de cultuurhistorische en landschappelijke waarde van de Hunzezone niet betrokken bij haar beoordeling van de bouwvergunning. Akerkstraat 20 bedreigd Heemschut heeft bezwaar gemaakt tegen de vergunning voor de sloop van Akerkstraat 20, een beeldbepalend pand met een 17de-eeuwse kap in het beschermd stadsgezicht van de binnenstad van Groningen. Onlangs is hier bouwhistorisch onderzoek verricht. Reeds voor de sloopvergunning verleend was en het bouwhistorisch onderzoek was afgerond, maakte de eigenaar een begin met de sloop. Door het ingrijpen van de bewoners van het daarnaast gelegen Armhuiszittend Convent of Lamme Huiningegasthuis werd de sloop gestaakt. De Groninger commissie acht het noodzakelijk dat er een vorm van bescherming komt voor de Groningse waardevolle, beeldbepalende, maar onbeschermde panden. De gemeente zelf en de Rijksuniversiteit Groningen hebben al heel wat historische gebouwen laten slopen voor de bouw van nieuwe openbare gebouwen, zoals universiteitsgebouwen, de rechtbank en het provinciehuis. Een nieuw verschijnsel is dat in de binnenstad, waar de grond in waarde stijgt, particulieren historische panden slopen en vervangen door hogere bouwwerken. De gemeente had tot nu toe geen gronden om een sloopvergunning te weigeren, maar bezint zich nu op nieuwe maat regelen. De Groninger commissie heeft gemerkt dat ook in andere historische binnen steden beeldbepalende panden in rap tempo verdwijnen en vraagt zich af hoe gemeentebe sturen elders op deze ontwikkeling reageren. Een bedrijventerrein achter de Menkemaborg? In opdracht van de gemeente Eemsmond heeft het ingenieursbureau Oranjewoud een onder zoek gedaan naar locaties voor een bedrijven terrein bestemd voor ondernemers in Uithuizen. Een locatie grenzend aan de Menkemaborg leek het meest geschikt. Dit voorstel werd door het College van B en W van Eemsmond overgenomen. In Uithuizen ontstond verzet tegen dit voorstel vanwege de aantasting van het open landschap bij de borg. 3000 handtekeningen werden aan het college overhandigd. Ook de Groningse commissie uitte haar bezwaren tegen de loca tiekeuze. De gemeenteraad van Eemsmond besloot te onderzoeken of er ook een geschikt alternatiefis. Tineke Vooys NOORD-HOLLAND Haarlemse voortvarendheid Haarle?n - De gretigheid waarmee de gemeente Haarlem van meet af aan uitgekeken heeft naar de sloop van de beeldbepalende HBS A aan de Zijlvest is voor de tweede keer terecht gezet door de Stichting De Hoeksteen. Eerst door te dreigen met een proces verbaal, toen de gemeente al begonnen was met de sloop op het moment, dat de inkt nog nat was van de uitspraak van de Raad van State over het uitwerkingsplan voor het Raaksgebied, waar binnen de HBS valt. Opdracht tot de sloop kon niet uit die uitspraak geconcludeerd worden. Zelfs een inmiddels in de gemeenteraad aange nomen motie, de sloop uit te stellen totdat er veel meer duidelijkheid was over de invulling van het plan kon de gretigheid niet in toom houden. De Hoeksteen moest namelijk ten tweede male de slopers van achter de HBS A vandaan halen. Verwijten van de gemeente, dat wij door onze 'vertragingsacties' schadeclaims in de hand werken klinken navrant in het kader van het volgende. De motie sprak zorg uit over de financiële gevolgen van het afhaken van het Casino voor de HBS A. Dat zou namelijk een extra kostenpost opleveren van 20 miljoen euro. Daar komt nog bij, dat de gemeente 12 miljoen toelegt op het bouwrijp maken van het gebied. Dat kost immers 30 miljoen en de grond is 'maar' voor 18 miljoen overgedragen aan de ontwikkelaar MAB. De ontmanteling van de HBS-A in Haarlem. Het beeld van Louis Vreugde, gewicht 2,5 ton, wordt van het gebouw getakeld. Foto Henk Vijn. PZ-terrein (Meer en Berg) Santpoort - Minder woningen en meer terug geven aan de natuur. Het leek zo'n hartverwar mend idee van ir. Hakstege voorzitter van de projectontwikkelingsgroep ABN AMRO om het terrein van het landgoed Meer en Berg ondanks nieuwbouw haar natuurlijk karakter te behouden. Die 32 ha van het voormalig provin ciaal psychiatrisch ziekenhuis in de gemeente Bloemendaal zijn zonder cultuurhistorische voorwaarde door diezelfde provincie als woningbouwgrond aan een projectontwikke laar voor 33 miljoen euro verkocht. Het zou daarom de provincie sieren als ze in plaats van de 275-350 nu geplande woningen slechts 200 woningen zou toestaan. Ze zou dan 27 ha moeten terugkopen voor ongeveer de helft van die verkoopprijs en die moeten bestemmen voor natuurbehoud. Dan is volgens Hakstege ook de oude rekening vereffend, omdat naar zijn mening de projectontwikkelaar 26 miljoen gulden nu ca 14 miljoen euroteveel heeft betaald. Hij achtte die verkoop bovendien in strijd met het eigen planologisch beleid van het provinciaal bestuur. Om over het landschaps- en cultuurbeleid maar te zwijgen. De verschillende partijen zoals de Vereniging irei«ï w HM 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 9