Actief 6 augustus 2005 projectontwikkelaar geneigd lijken de argu menten van Heemschut, ingebracht in een bezwaarschrift en tijdens de zitting mondeling beargumenteerd, ernstig te nemen. Commissielid Rob Bakelaar, zelf architect, heeft aangeboden vanuit zijn kennis van zaken de gemeente van advies te dienen bij de verdere uitwerking van de plannen. Saillant detail is dat tijdens het komende bezoek van de koningin haar juist op het cultuurhistorische belang van het werkeiland gewezen zal worden. Erfscheidingssingels Noordoostpolder veilig Het behoud van de markante bomensingels die traditioneel de erfscheiding vormen van de boerderijen in de Noordoostpolder is weer wat zekerder geworden. Veel van deze singels werden ernstig in kwali teit bedreigd door de kapwoede van de - meestal niet meer oorspronkelijke - bewoners. Mede op aandringen van Heemschut en in samenwerking met landschapsbeheer is er nu een kapverordening en zal door onderzoek uit de lucht handhavend kunnen worden opgetre den. Erik Boshuijzen DRENTHE 'De Vermeer' geopend Tot voor kort was het 'De Vermeerschool', maar inmiddels is het 'De Vermeer'. Daarmee kreeg de voormalige school in Assen-Oost niet alleen een nieuwe naam, maar ook een nieuw leven als centrum voor dagactiviteiten van de Drentse GGZ. Het was een opmerkelijke coali tie van buurtbewoners, krakers en de Bond Heemschut, die in een rumoerige vergadering van de Asser gemeenteraad de sloopplannen van tafel kreeg. Voorzitter Bob Groen van de Drentse Commissie hield daar, omringd en aangemoedigd door krakers, een warm pleidooi voor het behoud van het pand, dat in 1927 is ontworpen in de stijl van de Amsterdamse School. In mei van dit jaar was Groen een - trotse - bezoeker van het gerestaureerde en van een glazen uitbouw voorziene voormalige schoolgebouw. Drenthe discussieert Zo af en toe lees of hoor je het in de regionale media: "De Bond Heemschut is van mening dat' of "De Bond Heemschut keert zich tegen'. In feite gaat het dan om meningen van de Provinciale Commissie, die zo goed mogelijk het landelijk beleid en de opvattingen van de Drentse leden probeert te vertalen. Maar lukt dat altijd? Of sterker nog: Wie zijn die Drentse leden eigenlijk? Om de band met de leden in de provincie te versterken, organiseerde Heemschut Drenthe een discussieavond in Amen. Het ging over de opstelling van Heemschut Drenthe in heikele kwesties als De Koesteeg bij Borger, de Asser politietoren, de poging tot behoud van monu mentale panden in Zuidwolde en Erica en de ontwikkelingen in het centrum van Eelde. Bovendien gaf bouwhistoricus Hans Ladrak, lid van de Drentse Commissie, zijn visie op behoud en toekomst van de Drentse boerderij. De Drentse Commissie concludeert dat de bijeenkomst aan de - laten we eerlijk zijn: niet al te hooggespannen - verwachtingen heeft voldaan. Het aantal aanwezigen overtrof met vijfentwintig de verwachting en de uitwisseling van meningen was zeer zinvol. De Drentse Commissie is van plan in de toekomst derge lijke discussies vaker te houden, maar dan meer gericht op een plaats of regio, waar zich een heikele kwestie aandient. ZUID-HOLLAND Dordtenaar Hans Bollebakker krijgt T on Kootpenning Zaltbommel - Heemschutlid Hans Bollebakker heeft tijdens de Algemene Ledenvergadering in Zaltbommel de Ton Koot-penning gekregen voor zijn verdienste als monumentenbeschermer. Deze Heemschutonderscheiding is genoemd naar Ton Koot, die, als voorvechter voor bescherming van monumenten, na de oorlog gedurende vijfentwintig jaar de dubbelfunctie van secretaris en redacteur bij Heemschut vervulde. De heer Bollebakker heeft 9 jaar deel uitge maakt van de redactieraad van het tijdschrift Heemschut en in die jaren vele artikelen geschreven. Een activiteit waarmee hij tot op de dag van vandaag doorgaat. Ook was hij sinds 1990 lid van de provinciale commissie Zuid- Holland, waarvan de laatste 4 jaar - tot zijn terugtreden in april 2004 - als voorzitter. Tijdens de uitreiking noemde voorzitter Harm Hans Bollebakker toont de onderscheiding die hij net uit handen van voorzitter Harm Bruis Slot kreeg. Foto Henk Snater se. Bruins Slot Hans Bollebakker een 'gedreven maar ook eigenzinnig monumentenbeschermer met kennis van zaken'. De heer Bollebakker heeft zich in die jaren laten kennen als een monumentenbeschermer, wiens activiteiten en vasthoudendheid een doorslaggevende rol hebben gespeeld bij de bescherming van enkele 'gevallen', o.a. in zijn woonplaats Dordrecht. Met name de lange en succesvolle (beroeps)procedure voor behoud van de Berckepoort. Een niet geringe verdienste van de heer Bollebakker is, zo memoreerde Bruins Slot, dat hij met zijn verfijnd politiek gevoel voor de juiste timing door het schrijven van artikelen in Heemschut de noodzakelijke bestuurlijke dan wel ambtelijke belangstelling wist te wekken. Zo heeft zijn artikel in Heemschut van oktober 1998, en de presentatie daarvan, de doorslag gegeven voor het op de kaart zetten van de restauratie van kasteel Nederhemert, die onlangs is voltooid en in aanwezigheid van de Koningin is geopend. De voorzitter dankte de 'beschermer pur sang' voor zijn betrokkenheid. PC Zuid-Holland vernieuwd Dankzij de vele reacties naar aanleiding van de oproep op deze plaats voor nieuwe commissie leden, is de Provinciale Commissie Zuid- Holland voor een belangrijk deel opnieuw samengesteld. De mensen die bereid zijn zich voor Heemschut, maar feitelijk voor het cultu rele erfgoed in deze provincie, in te zetten zijn recent door het bestuur benoemd. De commissie bestaat uit: Chris van Oordt uit Den Haag, voorzitter; Rob Onel uit Leiden als algemeen secretaris; Leo W. Dubbelaar, Boskoop, als secretaris van alle objecten die in behandeling zijn; als penning meester is benoemd Thea Keijzer uit Voorschoten; de technisch adviseurs Gert Vos uit Rotterdam en Jaap Bitter uit Lekkerkerk zetten hun werk voort in deze nieuwe commis sie, evenals Victor Gijsbers als speciaal contact persoon uit de provincie Zuid-Holland. Als algemene leden zijn in de commissie benoemd Renate Cevaal uit Berkel en Rodenrijs; Jan Pool uit Leiderdorp. Leidenaar Cees Waal, die door het bestuur was gevraagd als tijdelijk voorzitter een nieuwe ploeg te formeren, heeft zich bereid verklaard voor lopig als adviseur de commissie ter zijde te staan. Om alle delen van de deze grote provincie met zijn vele monumentale steden en kwetsbare buitengebieden te kunnen bestrijken hebben de leden van de commissie in onderling overleg de provincie in 9 stukken - als specifieke aandachts velden-verdeeld. Daarbij is de cultuurhistori sche indeling van de provincie gevolgd. Het secretariaatsadres van Ir. R. K. Onel is P.J. Blokstraat 4, 2313 ET Leiden, e-mail r.onel@wolmail.nl Ewout van der Dussen A

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 8