m Actief asssa wË, aSSSBmm augustus 2005 LIMBURG Dreigende sloop Brouwershuis Sevenem Het Brouwershuis aan de Markt in Sevenem is een strak, sober en monumentaal gebouw. Het staat op de gemeentelijke monumentenlijst. Reeds geruime tijd wordt er gesteggeld over de toekomst van dit pand, want een projectont wikkelaar wil op die plaats een appartementen gebouw plaatsen. Er zijn twee opties: restaure ren en geschikt maken voor appartementen of slopen ten faveure van iets nieuws. De gemeente neigt naar het laatste, omdat dat goedkoper zou zijn. Het Brouwershuis te Sevenem Foto Ad Bokhorst. Zoals zo vaak in dit soort situaties slaat de verloedering ook bij het Brouwershuis toe. De ramen zijn dichtgetimmerd en gevreesd moet worden dat vandalisme de balans naar sloop verder zal doen doorslaan. De Markt op zich is een aantrekkelijk dorpsplein. Het plein moet het vooral hebben van het ensemble, minder van afzonderlijke monumenten van grote kwaliteit. Sloop en vervangende nieuwbouw hoeft in zo'n situatie niet altijd tot kwaliteits verlies te leiden. Helaas kan op dit plein met eigen ogen worden aanschouwd hoe desastreus nieuwbouw kan uitpakken. Met de recente bouw van een groot vierkant appartementengebouw direct naast een kleinschalige boerenwoning, eveneens een gemeentelijk monument, wordt naar de mening van Bond Heemschut de plank volledig misgeslagen. Dit gebouw hoort hier qua schaal en vormgeving niet thuis. Een tweede misgreep zal het dorpsplein voorgoed van zijn charme beroven. Bond Heemschut volgt de ontwikke lingen op de voet en heeft haar bezorgdheid in een brief aan de gemeente uitgesproken. Oudste huizen Venray in gevarenzone Venray is een dorp met een rijk verleden. De parochiekerk met zijn kathedraalachtige afme tingen getuigt van de middeleeuwse rijkdom. Véél bebouwing is in de loop van de eeuwen verloren gegaan en ook in de Tweede Wereldoorlog is er flink huisgehouden. Er is dus reden zuinig te zijn op het beetje dat nog bestaat. In de Hoenderstraat, de oude weste lijke uitvalsweg, zijn de oudste woonhuizen (1723) te vinden. Deze huizen vormen tezamen met het voormalige belastingkantoor een aardig hoekje in de overigens wat kaalgeslagen straat. De woonhuizen maken een zeer gesloten indruk. Ze zijn behoorlijk verminkt en instor tingsgevaar is reëel aanwezig. Het belasting kantoor is gebouwd in de kenmerkende over- heidsstijl uit het begin van de twintigste eeuw en verkeert in redelijke staat. Zoals zo vaak bepaalt het ensemble in zijn geheel het aantrek kelijke aanzien. Een projectontwikkelaar is bezig een plan te ontwikkelen voor dit gebied en daarin schuilt De witte huizen' van Venray. Foto Ad Bokhorst een direct gevaar voor het voortbestaan van de Vitte huizen'. Integrale restauratie wordt als onrendabel gezien. Bekeken wordt of het mogelijk is alleen de gevels te behouden. Duidelijk is dat op die manier veel oorspronke lijk materiaal verloren gaat. Het voormalige belastingkantoor maakt (nog) geen deel uit van het nieuwe plan, maar de foto laat zien, dat dit gebouw wat schaal en aanzien betreft een plaats in de plannen waard is. Het Lokaal Historisch Platform Venray volgt de ontwikkelingen met argusogen en zal zo nodig de hulp inroepen van de Bond Heemschut. Ad Bokhorst FLEVOLAND Actie voor behoud cultuurwaarde Werkeiland Lelystad 'Behoud van de cultuurhistorische waarde van het vroegere werkeiland Lelystad!' Dat is het motto waarmee de Provinciale Commissie Heemschut Flevoland van zich laat horen bij de ontwikkeling van een nieuw bestemmingsplan voor dit oudste stukje Flevoland. Ongewijzigde uitvoering van dit plan zou bete kenen dat geplande nieuwbouw het oorspron kelijke, cultuurhistorisch belangrijke gebied sterk zou aantasten. Tijdens een hoorzitting bleek dat gemeente en L"; V. i Mme* r

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 7