Mijn favoriet monument Het Zeepaert met respect gerestaureerd Bouwplan bedreigt zicht op Dalfsen Monument in gevaar! oudste beschermde monument Jachtslot op de Mookerheide Buitenplaatsen bij Middelburg Zes eeuwen Goes En verder Purmermeer 5 36 39 40 Column augustus 2005 gu Heemschut Gay Lee Oen, PR-medewerkster Heemschut Amsterdam bezingt haar uitzicht op de Zuidertoren. 23 De restauratie van Het Zeepaert in Dordrecht is voltooid. Als voorwaarde voor een verantwoorde aanpak was bouwhistorisch onderzoek onontkoombaar. 24 De aanblik van Dalfsen, gaaf en kleinschalig, is bijzonder aangenaam. Nieuwbouw voor het gemeentehuis nadat Dalfsen werd samen gevoegd met Nieuw Leusen bedreigt dit uitzicht. Toch gloort er hoop. 2 7 De Nederland Hervormde Kerk in Groede verkeert in slechte staat. Met vele andere monumenten is deze kerk aangemeld voor de manifestatie 'Monument in gevaar!' 29 Aan de noordelijke oever van het eiland van Dordrecht ligt de ruïne van het Huys 'De Merwede'. Al in 1449 werd verboden hier hout, steen of ijzer uit de bouwval te slopen. 30 Het voor de puissant rijke excentriekeling en rentenier Jan Jacob Luden 'van Heumen' ontworpen jachtslot op de heuvels bij Mook vormt zonder twijfel het hoogtepunt van Oscar Leeuws villabouw in Jugendstil. 3 3 Ten westen van Middelburg langs de Koudekerkseweg liggen de buitenplaatsen Ter Hooge en Toornvliet. Vijvervreugd wordt bebouwd. 34 Goes kreeg in 1405 stadsrechten. De enige stad op de Bevelanden werd al snel groot in zout. De stad van het muzikaal monument. Heemschut Actief Publieksevenementen Ledenservice Nieuwe uitgaven De enquête die Heemschut houdt over bouwen op grote schaal ten noorden van Amsterdam bij Purmerend leverde de afgelopen weken uitvoerige reacties op. In het oktobernummer van Heemschut komt een afrondend artikel over de peiling. Voorgelegd is een keus tussen 'het ver strooien van 30.000 woningen in de regio Purmerend, Edam/Volendam en Beemster' (voorstel provincie Noord- Holland) dan wel zo'n zelfde aantal huizen vooral aan de oostkant van Purmerend bouwen (voorstel van steden bouwkundige professor Tj. Dijkstra). Dit laatste heeft bij veel inzenders de voor keur. Vooral omdat alle bebouwing dan op één plek geconcentreerd blijft in een nieuwe, waterrijke omgeving en met hoogwaardig openbaar vervoer. Wel betreuren veel inzenders het, dat wat er ook gebeurt, de cultuurhistorische waarden van het landschap in Waterland ernstig wordt aangetast door zo'n giganti sche ingreep om een nieuw woon- en werkgebied te creëren. Terwijl het ook nog maar de vraag is in hoeverre het extra verkeer in goede banen geleid kan worden. Rust en ruimte gaan er zeker plaatselijk, en wellicht verspreid over een veel groter gebied, aan scherven. Overigens plaatsen diezelfde inzenders meteen kanttekeningen bij de noodzaak de komende kwart eeuw nog 150.000 huizen in en bij Amsterdam bouwen. W. van Reenen uit Amsterdam vraagt zich af of wel gebruik is gemaakt van de nieuw ste demografische gegevens en voorspel lingen. Sinds 2004 zijn er veel meer emigranten dan immigranten. Dit jaar lijkt dit verschil nog versterkt door te zetten. Met minder bevolkingsgroei is op termijn ook minder woningbouw nodig. Wellicht kan het voornemen om bij Purmerend en in Waterland te bouwen wel helemaal van tafel. PietArp

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 5