Zaterdag 17 september De gebieden die in de landelijke Heemschutdag van dit jaar centraal staan, de Utrechtse Heuvelrug, de Langbroekerwetering en het Kromme Rijngebied, zijn zowel landschappelijk als cultuurhistorisch van zeer grote waarde. Geen wonder dat ze tot Belvedèregebied zijn uitverkoren. Ze kennen een historie die teruggaat tot de ijstijd. Tegenwoordig is het vooral vermaard om zijn vele prachtige kastelen en landhuizen en schitterende natuur. 38 Heemschut augustus 2005 Utrechtse Heuvelrug De Utrechtse Heuvelrug is een stuwwal, ontstaan doordat een enorme gletsjer zand en grind van de Rijn en Maas tot een enorme heuvel omhoogschoof. In latere eeuwen werd deze door de wind bedekt met metersdik stuif zand. Overbegrazing in de vroege middeleeu wen leidde tot heidevorming, waarna in de negentiende eeuw door herbebossing de Heuvelrug haar huidige aanzicht verkreeg. Deze bebossing en de aanleg van de spoorwegen rond 1850 maakte de Heuvelrug een bijzonder aantrekkelijke woonlocatie voor veelal gefortu neerde families uit het westen van het land. Zij wedijverden onderling in de bouw van zo luxueus en imposant mogelijk uitgevoerde villa's en buitenhuizen, waarvan er veel nu in gebruik zijn als representatieve kantoren. Vanwege het grote aantal van deze buitenhui zen verwierf het deel van de Utrechtse Heuvelrug van De Bilt tot Doorn de bijnaam 'de Stichtse Lustwarande' Tegenwoordig geniet een deel van dit gebied een beschermde status als 'Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug'. Kromme Rijn en Langbroekerwetering De Kromme Rijn stroomt door een landschap van vochtige komgronden en zandige oever- wallen. Op die hoger gelegen stroomruggen ontstonden de dorpen Houten, Bunnik, Odijk, Werkhoven en Cothen. Vanaf de Langbroekerwetering, een kunstmatige water weg, werden de 'copen' ontgonnen, langge rekte percelen die nu nog in het landschap zichtbaar zijn. Het gebied van de Langbroekerwetering ligt ingeklemd tussen de Utrechtse Heuvelrug en de Lek. Al vanaf 1120 verrezen in dit gebied vele robuuste woonto rens of donjons, bewoond door leenmannen van de bisschop van Utrecht. De goed verde digbare woontorens werdenin later eeuwen omgebouwd tot luxueuze en comfortabele woonhuizen. Vele daarvan worden nu nog bewoond, en zijn daardoor zelden voor het publiek toegankelijk. De verbreding van en aansluitingen op de Al 2 tussen Utrecht en Maarsbergen, de aanleg van een vierde woonkern bij Bunnik en de moge lijke aanleg van een nieuwe weg tussen Leersum en Wijk bij Duustede dreigen het verstilde karakter van deze gebieden danig aan te tasten. Ontwikkelingen die de Bond Heemschut vanzelfsprekend kritisch zal Langbroek Hindersteyn. Foto: Provincie Utrecht, Henk Bol. volgen, maar altijd met constructieve oplossin gen voor hedendaagse dilemma's. Voor nadere informatie zie o.a.: www.utrechtslandschap.nl, www.nationaal- park-utrechtseheuvelrug.nl, www.heelde- heuvelrug.nl, www.antropia.nl, www.provincie- utrecht.nl/prvutr/internet/lbw.nsf. Maarten hemmens Landelijke Heemschutdag

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 40