Het oudste beschermde monument van Nederland Aan de noordelijke oever van het eiland van Dordrecht ligt het Huys 'De Merwede'. Althans, wat daarvan over is: de westzijde van het donjon, en ondergronds de daardoor goed beschermde funderingen van de rest van de burcht. Ruïne en omgeving zijn aan een opknapbeurt toe, maar het probleem is dat een ruïne geen geld oplevert en onderhoudssubsidies tekort schieten. Hans Bolleb akker .R 30 Heemschut augustus 2005 Tekening Aelbert Cuypresten Donjon NW- zijde situatie rond 1650. Coll. British Museum London. Citaat uit Wheelock 2001p. 156. Temidden van een kleine maar mooie biotoop in een open veld omgeven door wildgroei ligt de ruïne, aan de noordzijde begrensd door de rivierdijk van de Merwede en aan de andere zijden binnendijks omgeven door een water partij. Die is een restant van de Sint Elisabeths- vloed. Het vrijwel dichtgegroeid rietland is bezoedeld door scheeps- en huisvuil. Watervogels vinden we niet meer hier, maar wel in de naastliggende rivierbedding. De locatie is door de bouwheren zowel bouw kundig, strategisch als commercieel voortreffe lijk gekozen: even ten westen van het Noorddiep (de Noord)stroomopwaarts van de stad en op een veilige afstand daarvan (zie kaart) en gebouwd op een terp. De door water omgeven burcht had de controle over al het scheepvaartverkeer komend van en gaand naar Duitsland en de Ardennen. Hier werd tol geheven en hier vergaarden de Heren van de Merwede die als hoog adellijk en invloedrijk golden, hun fortuin voorzover ze dat al niet uit Dordrecht hadden weten te verwerven. Kaart ca 1520 Anoniem. Bibliotheek Rijksuniversiteit Leiden. Coll. Bod el Nijenhuis inv.Port. 53N6. Citaat uit: Geschiedenis van Dordrecht tot 1572. Hilversum 1996f p. 216. aSt li Ruïne Huys De Merwede in Dordrecht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 32