Landelijke Manifestatie van Nationaal Contact Monumenten ent Gevaar Belle van den Berg De Nederlands Hervormde Kerk in Groede verkeert in slechte staat en moet gerestaureerd worden. Maar hiervoor is geen geld beschikbaar. Met vele andere monumenten in Nederland is deze kerk daarom aangemeld voor de landelijke manifestatie 'Monument in gevaar!'. augustus 2005 29 Heemschut NCM is de koepelorganisatie voor parti culiere monumentenorganisaties in Nederland. De stichting maakt zich sterk voor het vergroten van de maatschappelijke positie van monumenten en de kwaliteit van monumentenzorg. Het NCM heeft regelmatig overleg met overheden en landelijke instellingen over monumentenbeleid zoals het Nationaal Restauratiefonds en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De Stichting Nationaal Contact Monumenten (NCM) heeft deze actie in mei georganiseerd om het kabinet ertoe te bewegen alsnog geld vrij te maken om monumenten als de kerk in Groede te behoeden voor verder verval. Het Instandhoudingbeleid, vastgelegd in het Besluit Rijkssubsidiƫring Instandhouding Monumenten (Brim), wordt komend jaar inge voerd. Maar het Brim is gebaseerd op het prin cipe dat restauratieachterstanden weggewerkt zijn voordat met instandhoudingbeleid kan worden begonnen. Tien jaar geleden zegde het ministerie het daarvoor benodigde geld toe bij de presentatie van het 'Strategisch Plan Monumenten'. Maar nu, anno 2005, moeten nog honderden rijksmonumenten gerestau reerd worden. De benodigde 240 miljoen euro ontbreken en uitstel van restauratie is geen optie. Staatssecretaris mevrouw Medy van der Laan erkent het probleem, maar weet geen oplossing. De subsidiepot is nagenoeg leeg. Door bedreigde rijksmonumenten met de mani festatie 'Monument in gevaar!' in de schijnwer pers te zetten, bracht NCM dit voorjaar de zorgen in het monumentenveld onder publieke aandacht. In korte tijd werden circa tweehon derd monumenten aangemeld en een deel hiervan werd getooid met een rouwwimpel met de tekst: 'Monument in gevaar!'. Een selectie van honderd monumenten, verschillend in categorie en geografische ligging, is in een bundel opgenomen. Deze monumenten vormen slechts een klein deel van het geheel aan monumenten dat in de gevarenzone verkeert, maar geven de problematiek goed weer. De bundel werd op de Nederlandse Restauratie Beurs in Den Bosch overhandigd aan Nicolien van Vroonhoven-Kok, Tweede Kamerlid voor het CDA en lid van de vaste kamercommissie voor cultuur. Ook de staatssecretaris heeft de bundel inmiddels ontvangen. Zowel de regio nale als landelijke pers wijdden tientallen repor tages en artikelen aan de manifestatie. Bij de NH kerk te Groede gaat het vooral om restauratie van de kap en om herstel van stuc- en metselwerk en van knaagkever- en bruinrotaan- tastingen. Maar het budget van de gemeente is de komende jaren voornamelijk gereserveerd voor andere kerken binnen de gemeente. Nu ook het Brim geen oplossing biedt dreigt dit rijksmonument, met vele andere, tussen wal en schip te belanden. Met de manifestatie is getracht de politiek de ogen te openen voor deze zorgwekkende situatie. Of dat is gelukt zullen de beraadslagingen in de Vaste Commissie voor Cultuur en de Tweede Kamer uitwijzen. De lijst van honderd bedreigde monumenten, die zijn opgenomen in de hierboven beschreven bundel, staan op de website: www.stichting- ncm.nl. NH kerk Groede. Foto: NCM. mmm Monument in gevaar!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 31