Bouwplan voor nieuw gemeentehuis Dalfsen Henk Nieuwenhuis De aanblik van Dalfsen, gaaf en kleinschalig, is bijzonder aangenaam. Het is eigenlijk de enige plaats langs de Overijsselse Vecht die nog kan bogen op een redelijk ongeschonden dorpse skyline. Nieuwbouw voor het gemeentehuis nadat Dalfsen werd samengevoegd met Nieuw Leusen bedreigt dit uitzicht. Toch gloort er hoop. augustus 2005 Heemschut 27 Gezicht op het lieflijke Dalfsen. Foto: Fotopersbureau Frans Paalman. Het aangename uitzicht op Dalfsen komt niet eens door de schoonheid van de bebouwing, als wel door het harmonische geheel. Vanaf de overkant van de Vecht op Dalfsen zie je in eerste instantie vier blikvangers: de toren van de vijftiende-eeuwse protestantse kerk, de 'Witte villa', de Westermolen (een korenmo len, een achtkantige rietgedekte bovenkruier, bouwjaar 1818) en niet te vergeten het raadhuis uit 1960. Dit laatste is een schepping van de architect Verlaan. Het is maar helemaal de vraag of dit idyllische beeld in de toekomst zo blijft, want Dalfsen gaat langs de rivier een nieuw gemeentehuis bouwen. Toen eind 2002 de nieuwbouwplannen bekend werden, ontstond prompt onrust. De vereni ging Vrienden van Dalfsen kwam in het geweer. Zij vreesde dat het riviergezicht van Dalfsen volledig naar de knoppen zou gaan. De werkgroep Dorp (onderdeel van de Vrienden) vindt dat het stedenbouwkundige plan Waterfront van Dalfsen een veel te stedelijke vormgeving heeft. Aan de hand van een maquette in het gemeentehuis en op basis van het Beeldkwaliteitsplan produceerden de Vrienden een onheilspellende impressieteke ning van het Dalfser rivierfront, zoals dat eruit zou zien als de oorspronkelijke plannen door gaan. De Provinciale Commissie van Heemschut volgt de plannen voor verbouw of nieuwbouw met gezond wantrouwen en belangstelling. In een brief aan de raad van Dalfsen zegt Heemschut dat het er aanvankelijk naar uitzag dat zich na de verwerving van het pand Eshuis (een oude fabriek) een welhaast vanzelfspre kende gelegenheid voordeed om het bestaande gemeentehuis te blijven gebruiken en in het pand Eshuis het grootste deel van de kantoor- en publieksruimten te huisvesten. Een oplos sing die Heemschut tot grote tevredenheid zou stemmen. Daarom vindt de PC het jammer dat 'in principe gekozen is voor complete nieuw bouw en wel op een zodanige manier dat een rigoureuze ingreep in de bestaande bebouwing en het stratenpatroon nodig wordt.' Heemschut stelt dat bij nieuwbouw van het gemeentehuis de molen zijn vrijstaande en markante ligging kwijt raakt. Het Vechtfront ondergaat dus een ingrijpende verandering. 'Datgene, dat indertijd met zorg gespaard en samengevoegd is, gaat een hoogst ongewisse toekomst tegemoet,' aldus een sombere consta teringvan de PC. Heemschut wil zich absoluut niet mengen in de gemeentelijke beleidsvoornemens, maar waar schuwt: 'Veel gemeenten hebben inmiddels spijt van hun al te drastische ingrepen die in het verleden zijn gedaan. In de meeste gevallen bleken die achteraf, wat hun economische haal baarheid betreft, veel te optimistisch ingeschat te zijn. Zeker in het licht van de moderne opvattingen over monumentenzorg, waarbij meer op het geheel dan op de delen wordt gelet, achten wij de grootst mogelijke terug houdendheid geboden.' Het gemeentebestuur lijkt zich de kritiek aan te trekken. Onlangs werd al een stedenbouw kundige visie gepresenteerd. Er zijn onderzoe ken gedaan naar de architectonische kwaliteit van de bebouwing, de ontsluiting, de windvang van de Westermolen, de parkeerbehoefte en de ruimtebehoefte voor een nieuw gemeentehuis. Als ons Heemschuttijdschrift verschijnt, heeft de raad zich al uitgesproken voor een van de twee kandidaten. Wat overigens niet betekent dat er dan niet meer aan de ontwerpen gesleu teld kan worden. Idyllisch riviergezicht bedreigd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 29