Mijn favoriet monument augustus 2005 Heemschut 23 Zicht op de Zuiderkerk, Atlas van Fouquet, 1783. Mijn leven speelt zich af op de klanken van het carillon van de Zuiderkerk. De toren van Hendrick de Keyser, met zijn uurwerk en het carillon grotendeels van Hemony, dient net als vroeger nog steeds als mijn 'horloge'. De Zuidertoren, misschien niet zo populair en vaak bezongen als de Westertoren, is voor mij de mooiste toren van Amsterdam. Inspiratiebron voor de prent 'gezicht van de Zuyderkerk' van Fouquet tot de 'impressie' van Monet vanaf de Amstel. De Zuiderkerk werd gebouwd in de snel groei ende Nieuwmarktbuurt aan het begin van de zeventiende eeuw. Het was de eerste grote protestantse kerk in Amsterdam. In het begin werd de kerk in de volksmond Sint Janskerk genoemd, misschien niet zo verwonderlijk voor een nog katholiek ogende kerk met nissen in de kerkmuur en de toren! Ook het interieur lijkt op een Middeleeuwse kerk met een hoog middenschip en lagere zijschepen. Alleen het koor ontbreekt. Het middenschip is overkapt met een houten tongewelf terwijl de zijschepen een half ton- en half kruisgewelf hebben. Zoals gebruikelijk werden de mensen in de kerk begraven, maar spoedig ook op het Zuider kerkhof. Voor het kerkhof ontwierp Hendrick de Keyser twee toegangspoorten. Het kerkhof is verdwenen maar de naam van het pleintje, een herplaatst toegangspoortje en de aan de kerk gemetselde graftombe van Isaac Hartman herinneren daar nog aan. Al vanaf 1929 werd de kerk niet meer door de Nederlandse Hervormde kerk gebruikt. Het was aanvankelijk een opslagplaats voor de gemeente. Het dieptepunt werd tijdens de Tweede Wereldoorlog bereikt toen het gebouw diende als mortuarium voor de vele doden tijdens de hongerwinter. De kaalslag van de Nieuwmarktbuurt, vóór de oorlog de Amsterdamse Jodenbuurt, ging na de oorlog door, vooral door dreigende grootschalige verkeersdoorbraken. Pas met de bouw van de metro kwam de omwenteling dankzij acties van bewoners. Na het schrappen van een snelweg dwars door de Nieuwmarktbuurt werd, met de stadsvernieuwing, de kerk omringd door nieuwbouw. Op het Zuiderkerkhof ontstond een aardig pleintje met een originele fontein. Maar het was vooral aan de Raamgracht dat het oude stadsgezicht op de Zuidertoren weer werd hersteld, precies zoals op de prent van Fouquet. In de kerk bevindt zich tegenwoordig het infor matiecentrum voor ruimtelijke ordening en wonen van de gemeente Amsterdam. U kunt dus altijd de kerk bezoeken tijdens de openings tijden voor het publiek. Maar misschien moet u dat toch vooral doen op donderdag tussen 12 en 1 uur wanneer het carillonconcert klinkt. Wandel vanaf het houten Staaibruggetje over de Groenburgwal naar de Raamgracht met het prachtig uitzicht op de ranke toren. Het is een feest om van de zilveren klanken te kunnen genieten, uitgestrooid over de stad door mijn carillon. Gay Lee OenPR-medewerkster Heemschut Amsterdam Zuidertoren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 25