m LJ augustus 2005 Heemschut 19 msm& kerken. De ene na de andere werd gesloten of gesloopt. Het waren vaak prachtige gebouwen, daar moest toch wel een andere bestemming voor te vinden zijn? Zo ontstond mijn belang stelling voor de makelaardij. Die keuze is achteraf gezien, een hele goede geweest. Zo'n totale verandering van beroep is goed. Het is een verrijking van je leven. Maar voor je zo ver bent, vergt het wel heel veel van je. De make laardij is een zware studie en het vraagt een totale omschakeling. Ik heb er bovendien nog een paar jaar bouwkunde bijgedaan. Ik vond het erg moeilijk, ik zat daar tussen allemaal jongelui van twintig, tweeëntwintig jaar. Maar ik zette door, want het is dan wel een beroep dat veel van je vraagt, het is ook heel mooi. Er zijn vier duizend makelaars in Nederland, en geen een doet wat met die kerken. Dat is wel te begrij pen, want je verkoopt veel makkelijker een normale woning dan een kerkgebouw. Het zijn lastig verhandelbare panden. Onze kracht is de enorme expertise en het grote netwerk.' De hoofdactiviteit van Reliplan is kerkelijk onroerend goed, echt specialistenwerk. Verkopen van kerken is niet makkelijk. In 1991 begon Reliplan met een inventarisatie. Vrijwel alle 13.500 kerken werden gefotografeerd en beschreven. Daarnaast ontstond een uitgebreid netwerk dat Reliplan hielp een grote deskun digheid te ontwikkelen. Echte juweeltjes In de jaren '90 zette de ontkerkelijking zich versneld door. Kerkgenootschappen fuseerden, één kerk was immers genoeg voor alle gelovi gen. De kerk die leeg kwam te staan was meestal de kleinere, bij de protestantse kerkge nootschappen was dat in de meeste gevallen een gereformeerde. 'Daar zitten echte juweeltjes tussen', vindt Mickey Bosschert. 'Vooral de gereformeerde kerken die in de jaren '20 verrezen, zijn mooi.' Het zijn opvallende gebouwen die duidelijk de 'gereformeerde kernmerken' vertonen. Lage zijgevels en hoge, schuin oplopende daken, veelal bekroond met een klein torentje op de nok van het dak. In de jaren '60 werden er nog veel nieuwe kerken gebouwd. Lang niet alle maal even geslaagd trouwens. Bosschert noemt die minder fraaie kerken 'lelijke zeepkisten'. Zoals gezegd is het de kunst om voor de objec ten die Mickey Bosschert verhandelt, een goede bestemming te vinden. Reliplan kijkt eerst of er een ander kerkgenootschap is dat de kerk wil kopen. En dan, als het even kan, graag een dat redelijk aansluit bij de geloofsrichting van de oorspronkelijke eigenaar. Op de lijst geslaagde projecten van Reliplan staan echter niet alleen kerken. Ook waterto rens en oude kloosters kregen nieuwe gebrui kers. Het Rosaklooster in Amsterdam-Noord bijvoorbeeld, wordt nu verhuurd aan het Leger des Heils. De eigenaar/verkoper heeft altijd veel inspraak als het over de nieuwe bestem ming gaat. Er spelen, heel begrijpelijk, veel gevoeligheden mee. In een lege kerk begin je niet zomaar een discotheek of de een of andere dumpzaak. Mickey Bosschert onderzoekt ook of er soms andere maatschappelijke instellingen zijn die interesse tonen. Zij denkt dan aan ouderenorganisaties of kinderdagverblijven. Als de bestemmingsplannen het toelaten, kan een lege kerk ook heel goed verbouwd worden tot een appartementencomplex. Investeren In Oldruitenborgh heeft Bosschert fors geïn vesteerd: Alleen al in het koetshuis (ooit in gebruik als politiepost) en de andere woning op het terrein, het zogeheten benthuis, is heel veel verbouwd, gerestaureerd en gemoderniseerd, zonder dat hun karakteristieke uiterlijk verlo ren ging. Het zijn kleine, maar luxe hotels geworden, bedoeld voor de toekomstige congresgangers. 'Je moet inventief zijn qua bestemmingen. Inventief zijn we mede geworden door ons netwerk. Oldruitenborgh is erg mooi, maar je moet er wel iets mee doen. Het landgoed is voor honderd procent in handen van de Reliplan Holding. De gemeente was zeer voor zichtig met de verkoop van Oldruitenborgh, leuk voor ons natuurlijk dat wij werden 'uitver koren', De gemeente kende onze reputatie. Bij de havezate hoort acht bunder bos, waarvan het parkgedeelte (vrij toegankelijk voor het publiek) bij de havezate blijft. Om redenen van exploitatie houdt de gemeente het bosgedeelte in eigendom. Een deskundige, iemand met expertise zei, 'niet doen, dat Oldruitenborgh, Oldruitenborg is altijd met zorg gebruikt. Hier een gang en trappenhuis. Foto: Reliplan. het is een prachtig landgoed, maar wat moet je ermee?' We deden het tóch, wij zagen er wél wat in. Zie het maar als een soort hobbyisme, in zo'n geval neem ik maar een groot risico. Ik heb er trouwens geen slapeloze nachten meer van, die heb ik vroeger wel gehad. Oldruitenborgh is nu van ons en als u mij vraagt 'doet je dat nog wat?' zeg ik: Eigenlijk niet.' Na dit gesprek volgt een kleine rondleiding door de benedenverdieping van het ex- gemeentehuis. Er wordt volop gewerkt aan het opknappen van het interieur. De keuken alleen al is een bezienswaardigheid op zich, met mooie originele tegeltableaus, De raadzaal is een imposante ruimte, met bijzonder fraai ingelegd parket. De raadsleden hebben in de loop der jaren weinig vernield aan de mooie vloer. De gemeente was trouwens zo verstandig om er tapijttegels overheen te leggen. De tegels zijn intussen verwijderd, een vakman is druk bezig om de houten vloer zijn oude luister terug te geven. Het moet gezegd: de ambtenaren hebben hun voormalige raadhuis niet uitgewoond. Alleen de onlangs verwijderde balies voor het publiek waren een dissonant in de historische omge ving. In de trouwzaal, die nog steeds als zodanig gebruikt wordt door bruidsparen uit het hele land, staan authentieke meubels. Reliplan is nu weer bezig met tien andere gebouwen. 'Allemaal rijksmonumenten, het is bijna te veel voor één mens.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 21