augustus 2005 Actief De haven van Hindeloopen. Foto: Wim de Jong. aantal herstellingen om de haven. Die ligt er nu niet bepaald mooi bij en past niet echt bij het Beschermde Stadsgezicht van Hinde loopen. Een andere belangrijke restauratie die ook in dit project wordt meegenomen is die van de sluis en de sluisbrug, allebei op de monumen tenlijst. Voor de watersporters onder ons: om te worden geschut dient men zich ook dan nog vooraf aan te melden Het havenplan moet deze maand (augustus dit jaar) gereed zijn en de restauratie van de sluis brug en sluis in juni 2007. Onlangs werd door gedeputeerde Andriessen de eerste paal geslagen. Interessant is dat op een begroting van 1.325.000 behalve subsidie van de provincie Fryslan, de gemeente Nijefurd en een bijdrage van Stadsherstel rond 40% Europees geld werd verkregen. De dekking is daarmee op €250.000,- na, rond. Stadsherstel zoekt nog sponsoren. Deze Stichting heeft al meer tot stand gebracht, zo zijn in 1998 enkele zgn. 'steppen' boenstappen, aan de Zijlroede, aan de binnen zijde van de sluis, herplaatst. De stad had er ooit tientallen; zo is weer enigszins te zien hoe de waterkant er vroeger uit zag. Verder zijn in de loop der jaren door haar diverse beeldbepa lende panden, rijksmonumenten, die dringend aan restauratie toe waren aangekocht en weer voor permanente bewoning gereedgemaakt en doorverkocht. Samengevat Stadsherstel ziet toe op het handhaven van het Beschermd Stads gezicht, de bestrating en bebouwing van Hindeloopen en probeert calamiteiten te voor komen. Het spreekt vanzelf dat de PC Fryslan dit streven van harte toejuicht en waar nodig ondersteunt. GustaafWitsen Elias NOORD-BRABANT Zilveren Anjers naar Noord-Brabant Op vrijdag 24 juni hebben Hein Bergé en Jan van der Eerden uit handen van koningin Beatrix de Zilveren Anjer gekregen. De twee oud-leden van de provinciale commissie Noord-Brabant kregen deze hoge culturele onderscheiding voor hun onverzettelijke strijd - ook gezamenlijk - voor het behoud van Brabants bouwkundige erfenis. Daaronder ook het waardevolle centrum van Den Bosch, dat werd bedreigd met het plan uit de jaren zestig tot demping van de Binnendieze. Zo kon, door achter de schermen te bereiken dat de Dieze tot beschermd stadsgezicht werd verklaard, het betreffende raadsbesluit niet worden uitgevoerd. Beide Brabanders zijn voor hun - latere - inzet voor Heemschut door onze vereniging geëerd met de Ton Kootpenning. Met deze uitreiking heeft de koningin het werk van haar vader, prins Bernhard, de stichter van het Anjerfonds die vrijwel altijd zelf de uitrei kingen verzorgde, nu overgenomen. UTRECHT Snelweg in tunnel bedreigt nog steeds Naardermeer In het juni-numer maakte ik melding van de dreiging van de komst van een snelweg dwars door het Naardermeer. Dat klopt niet helemaal. Er dreigt echter wel nog steeds een snelweg in een ondergrondse tunnel te komen als verbinding tussen de rijkswegen A6 en A9 op steenworp - slechts enkele tientallen meters - van het Naardermeer. Vorig jaar tekenden Natuurmonumenten, de Provincies Noord-Holland, Utrecht, Flevoland, de gemeenten Amsterdam en Almere, Het Regionaal Orgaan Amsterdam, Gooi en Vecht streek en werkgeversorganisaties een manifest: De Uitweg. Hierin kwamen ze overeen te werken aan verbetering van de bereikbaarheid van Amsterdam en Almere, maar gaven aan tegelijkertijd een impuls te willen geven aan natuur en landschap in Gooi- en Vechtstreek. Ze kozen daarin voor opwaardering van de huidige Gaasperdammerweg als oplossing. Intussen was echter ook Rijkswaterstaat blijven studeren en kwam met een variant: een snelweg in een tunnel vlak langs het Naardermeer. Deze variant (gesteund door Almere) zal volgens Robert Moens van Natuurmonumenten veel lawaaioverlast geven. Nog veel erger is echter, dat door het droog- malen ten behoeve van de tunnel de waterstand van het Naardermeer zwaar aangetast wordt, waardoor het Naardermeer 'naar de knoppen dreigt te gaan.' Rijkswaterstaat moet nog een keuze aan het kabinet voorleggen, dat volgend jaar de knoop zal doorhakken De bedreiging van het Naardermeer is dus nog lang niet van de baan. Robert Moens voorspelt alvast felle acties van Natuurmonumenten als de keus verkeerd uit dreigt te vallen. Jaap Kamerling h m* J

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 11