Actief april 2005 7 Gruwelijk: grote loods in aanbouw op dertig meter van rijksmonument boerderij De Biesenhof. initiatief werd echter van de hand gewezen. Gevreesd moet worden, dat een en ander het gevolg is van langdurige wrevel tussen beide partijen. Helaas moet worden vastgesteld, dat ook de gemeente slordig heeft gehandeld. Ondanks het feit dat de plannen voor herstel van de Biesenhof bekend waren en de schade lijkheid van de bouw van de loods dus goed ingeschat kon worden, werd de vergunning toch zonder meer verleend. Op zijn minst zou een poging om de grondeigenaar op andere gedachten te brengen op zijn plaats zijn geweest. Intussen verliest het duur gerestau reerde monument definitief en volstrekt node loos zijn uitstraling en zijn vrije ligging. Inderdaad een geval van kunnen maar niet willen, het in dit geval aanvechtbare eigen belang boven het algemeen belang. Heemschut heeft in dit stadium het nakijken, temeer daar er geen procedurefouten gemaakt lijken te zijn. Het herinnert er ons nog maar eens aan waarom de Bond Heemschut destijds werd opgericht. Zo kan het dus ook - in Venray en Sittard Gelukkig kan het ook anders. Heemschut heeft vanuit haar doelstellingen altijd gestaan voor het mobiliseren van het particulier initiatief, het zoeken van samenwerking, het smeden van allianties en het verbreden van draagvlak. En dit alles geïnspireerd door het algemeen belang en gericht op het verbeteren van de ruimtelijke, de stedenbouwkundige, de landschappelijke en de architectonische kwaliteit. Betekende dat in het verleden in veel gevallen, dat overheden en maatschappelijke groeperingen tegenover elkaar kwamen te staan, vandaag de dag is daar geen sprake meer van. Integendeel, het Rijk schraagt Heemschut en aanverwante verenigin gen met duidelijk rijksbeleid op het gebied van architectuur, monumenten en landschap, zoals onder andere blijkt uit het op de rails gezette Belvederebeleid. Het beleidsplan 2004-2008 van Heemschut ligt dan ook in het verlengde hiervan. Uit monitoringsrapporten blijkt dat veel gemeenten nog achterlopen in dit proces. Het nieuwe welstandsbeleid én Belvedere biedt echter goede aanknopingspunten voor de gemeenten en gelukkig wordt de draad hier en daar intussen goed opgepakt. Het is absoluut een missie van Heemschut om die beweging te stimuleren en gemeenschappelijk met andere partijen te werken aan kwaliteitsverbetering. In Limburg zijn er intussen voorbeelden van een pro-actieve houding bij de diverse partners. In Venray is rondom de honderd jaar oude psychiatrische inrichtingen Sint Servatius en Sint Anna een stevige alliantie tot stand gekomen tussen het Lokaal Historisch Platform en Heemschut en intussen mag gezegd worden dat de relatie met de gemeente open en constructief is. Alle partijen zijn zich bewust van het grote belang van de landgoede ren en denken en werken in dezelfde richting (zie ook het artikel 'Sint Anna Venraij, monu ment van zorg' in het augustusnummer 2004 van Heemschut). Een tweede voorbeeld is de samenwerking in Sittard rondom de vergaande stedenbouwkundige plannen en de positie van de eeuwenoude schootsvelden. Aanvankelijk verliep de relatie met de gemeente stroef, maar op een systematisch constructieve manier is er door de particuliere wereld verzet geleverd en dat is niet vruchteloos geweest. Alle partijen zijn nu vanuit de eigen specifieke verantwoor delijkheid, maar ook vanuit een gelijkgericht bewustzijn en op een pro-actieve manier bezig en dat alleen al is pure winst (zie ook het artikel 'Zitterd Revisited'in het oktobernummer 2004 van Heemschut). Overigens moet wel met de benen op de grond naar deze processen worden gekeken. Goed overleg leidt niet automatisch tot het gewenste Heemschutresultaat. Maar het is altijd beter in een pro-actieve sfeer met elkaar te verkeren dan in procedures bij de rechtbank. Waar nodig schuwt Heemschut Limburg dat zeker niet, zoals blijkt uit de verwikkelingen rondom het rijksmonument Sint Ludwig in Vlodrop, thans het hoofdkwartier van de Maharishi-beweging. Hier is wél sprake van goede samenwerking tussen de beschermings organisaties, maar is de relatie met de gemeente gespannen, temeer daar partijen elkaar vooral bij de rechter ontmoeten. GRONINGEN Sloop dreigt voor Lage der Aa 15 De Groningse commissie heeft bezwaar tegen de sloop van een waardevol beeldbepalend pand aan de Lage der Aa, gelegen in een bijzon der fraai gedeelte van de Groninger binnen stad. Hier heerste vroeger veel bedrijvigheid: schepen voeren langs het Reitdiep af en aan om te laden en te lossen aan de Hoge of Lage der Aa. Pakhuizen en koopmanswoningen maken dit handelsverleden zichtbaar voor bezoekers. De Hoge en Lage der Aa vallen onder het beschermd stadsgezicht. De gemeente Groningen ziet het belang van dit deel van de historische binnenstad voor het Lage der Aa 15 te Groningen. Heemschut Groningen probeert sloop te voorkomen. Foto Anna Huizinga.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 9