Actief april 2005 5 Ondanks een cultuurhistorisch Spaarneoever- plan mogen deze historische panden aan het Spaarne te Haarlem van de Raad van State gesloopt worden. Foto Henk Vijn. Pandjes Haarlem worden gesloopt De historische pandjes de Houtlommer en de Merel aan het Spaarne op het terrein van het voormalig ziekenhuis van de Mariastichting zullen we na lange strijd met lede ogen onder de slopershamer zien vallen. Nadat de aanvrage voor rijksbescherming geen positieve afloop heeft gekend, is ook de Raad van State tot een andere conclusie gekomen dan wij als bescher mingsinstantie al die jaren hadden. Spoorweghuis Amstelveen gered Wij hadden al eerder bezwaar gemaakt bij het gemeentebestuur van Amstelveen tegen zijn plannen het karakteristieke spoorweghuisje te slopen. Een pand dat notabene op de gemeen telijke monumentenlijst staat. Uiteindelijk trok de gemeente de sloopvergunning in. Industrieterrein in Niedorp? De gemeente Niedorp en de gemeente Schagen grenzen aan elkaar. Niedorp is bedui dend minder gecharmeerd van het prachtige open gebied, De Witte Paal, dan Schagen, die het uitzicht wil behouden. Als een commissaris van de Koningin als Harry Borghouts dan ook nog voor zijn beurt en die van het provinciaal bestuur zelf verklaart dat: Vat hem betreft Niedorp daar best een industrieterrein van kan maken', dan wordt het geloof in bestuurlijk fatsoenlijk handelen niet groter. Mede door dit alles duurt de strijd tussen beide gemeenten nog steeds voort. Daarbij hanteert Schagen o.i. terecht het argument, dat de behoefte aan industrieterrein eerder minder dan groter wordt en dat er mogelijkheden te over zijn voor dergelijke locaties, bijvoorbeeld in de naastge legen Wieringermeer. Panden op Meer en Berg, het terrein van het voormalig psychiatrisch ziekenhuis in Santpoort Mede door de inzet van Heemschut blijven ze behouden. Foto Henk Vijn. 750 woningen erbij in Broek in Waterland? Eigenlijk is het te gek voor woorden, maar toch oppert de gemeente Waterland het plan het beschermde dorpsgezicht van Broek in Waterland te 'verrijken' met de bouw van 750 woningen. Uiteraard is daarvoor of liever daartegen een actiecomité opgericht in Broek. Dat hebben wij volmondig gesteund temeer omdat het comité niet overal tegen is, maar zelf met zogenaamde 'inbreilocaties' is gekomen waarbij het landschap en het dorps gezicht wordt gespaard en toch aan de behoefte - waarschijnlijk 350 woningen - kan worden voldaan. Sloop boerderij Monnickendam Het is jammer, dat de toch karakteristieke stads- boerderij op Rozendaal 11 in Monnickendam zal worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Waren wij eerder bij deze ontwikkeling betrokken, dan was er nog wat te redden geweest. Nu moesten wij constateren, dat deze lijdensweg al zo lang duurt, dat terug draaien vrijwel onmogelijk is. Die ongerustheid hebben wij in een brief aan het gemeente bestuur verwoord. Daarbij moesten we consta teren, dat het ontbreken van een deugdelijk bestemmingsplan onduidelijke regels over goothoogten en het ten einde raad van stal halen van de artikel 19 procedure van de Wet op de Ruimtelijke Ordening tot dit verlies van een uniek historisch pand moest lijden Strijd om HBS-A Haarlem verloren De lange strijd van onze commissie tegen de voorgenomen sloop van de HBS-A aan de Zijlvest in Haarlem, onderdeel van het beeld bepalende Carré van Dumont (stadsarchitect aan het eind van de 19e eeuw) bij de Raaks hebben we uiteindelijk moeten opgeven. De laatste gang van de Stichting De Hoeksteen naar de Raad van State heeft ook daar geen gehoor gevonden. Dit ondanks het feit, dat de adviseur van de Raad afbraak ontraadde omdat dit Carré bijzondere cultuurhistorische waarde heeft en dat een andere HBS, die de gemeente wilde behouden, zelfs als minder 'prominent' door de adviseur werd beoordeeld. Om 'econo mische motieven' heeft de Raad van State het uitwerkingsplan van de gemeente, waarin van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 7