I 4 Actief UTRECHT Nieuwbouw stadhuis Vianen misplaatst Aan de hand van een artist impression zijn in Vianen de plannen voor de nieuwbouw van het kantoorgedeelte van het stadhuis gepresen teerd. In de ca. 5 meter brede Kerkstraat heeft men een hoog gebouw geprojecteerd dat in strijd is met het slagenpatroon zoals neergelegd in de aanwijzing van Vianen tot beschermd stads gezicht. Door het samenvoegen van verschil lende gebouwen ontstaat er ook een heel breed gebouw dat men, om lichtverlies van de over buren te voorkomen, ongeveer anderhalve meter uit de rooilijn heeft geplaatst. Zink en glas zijn de voornaamste bouwmaterialen. Op de rooilijn zal, in plaats van een 60 cm hoog tuinhekje, een 23 meter lange blinde muur verrijzen van 1.80 meter hoog, die zal worden bekleed met nieuwe 'oude' stenen. De bouwplannen zijn in verhouding tot de locatie disproportioneel en tasten de bestaande historische bebouwing van de Gasthuiskapel en Waag aan. Bovendien kan dit plan de opmaat vormen voor een steeds verdergaande uithol ling van het beschermde stadsgezicht. Boerderij Bouwlust in Soest (voorlopig?) veilig De monumentale boerderij Bouwlust in Soest wordt weer bewoonbaar gemaakt. Na jarenlang te zijn gekraakt en verwaarloosd krijgt het weer een passende bestemming. Des te belangrijker omdat het interieur nog helemaal intact is, wat niet vaak voorkomt. Heemschut pleit voor plaatsing van het pand op de gemeentelijke monumentenlijst, om het de noodzakelijke bescherming te geven. Nieuwbouw bejaardenhuis Looborgh te Zeist buiten proporties Het bejaardenhuis Looborgh in Zeist wil zijn omvang flink uitbreiden, maar zou daarmee volgens Heemschut de historische én land schappelijke omgeving sterk aantasten. Ook de RDMZ heeft over de bouwplannen een negatief oordeel geveld. Maarten hemmens NOORD-HOLLAND Glazen bouwsel in Broeker Veiling Onze commissie heeft haar verontrusting uitgesproken over de plannen om bij de eeuwenoude Broeker Veiling in Broek op Langedijk vóór dat gebouwtje een hoog glazen gebouw te bedenken waardoor dat historische beeld aan het oog wordt onttrokken. Dit vonden de plannenmakers nodig omdat de moderne mens beter zou worden ontvangen in een comfortabele, luxe ruimte dan in de ruimte van de oude veiling, waar de boten liggen, de vaarveiling nog in oorspronkelijke staat verkeert en alle historische gegevens en toe behoren van de tuinders te zien zijn. Een café- restaurant (weliswaar geen viergangen maaltijd) is overigens ook nu al aanwezig. Maar de mens van vandaag de dag wil in de watten worden gelegd. Dat daarvoor de geschiedenis achter glazen coulissen verdwijnt. Ach, wie treurt daarom? Oude Posthuis Zandvoort geen rijksmonument Onze steun aan het comité Poststraat voor het behoud van 'Het Oude Posthuis' aan de Poststraat 11 in de badplaats heeft nog geen bevredigend resultaat gehad. Dit beeldbepa lende pand met typerende kenmerken van Zandvoortse architectuur springt juist aan de entree van die Poststraat met die kenmerkende Zandvoort-veranda zeer in het oog. Het blijkt ook na onderzoek van onze technisch adviseur van hogere ouderdom dan gedacht, met funda menten, die daarop wijzen. Dat de veranda er later bijgebouwd is om de gelijkenis met veel andere panden van die snit uit te laten komen, Het Oude Posthuis in Zandvoort, waarvoor Heemschut de gemeentelijke monumenten status heeft aangevraagd. Foto Henk Vijn. wijst daar ook al op. De naam doet dat ook al vermoeden. Daarom hebben wij het comité gevolgd in haar aanvrage voor rijksbescher ming. Die is echter - begrijpelijk omdat de Rijksdienst nauwelijks meer nieuwe panden aanwijst - niet erkend. Daarom heeft onze commissie het gemeentebestuur gevraagd het op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Nieuwbouw Bloemendaal acceptabel Lang heeft de procedure gelopen en hebben we daarop steeds ingesproken over het provinciaal psychiatrisch ziekenhuis bij Santpoort, gemeente Bloemendaal. Nadat het ziekenhuis daar was opgeheven heeft men - met name de provincie Noord-Holland zelf, die het altijd onder haar beheer heeft gehad - een gigantisch nieuwbouwcomplex bedacht met 450-500 woningen. Het eeuwenoude landgoed met zijn gebouwen en landschap zou daardoor rigoureus van karakter zijn veranderd. De plannen die er nu uiteindelijk liggen voor ±350 wooneenheden en waarbij veel historische gebouwen worden gespaard en het landschap zijn kenmerken blijft behouden, is ook voor ons inmiddels acceptabel. april 2005 £55

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 6