En verder Haarlem wist bouwbestand van 1860 tot 1925 Radio Kootwijk zoekt zekere toekomst Restauratiebeurs 4 41 43 46 Column Economische motieven april 2005 Heemschut De Raad van State heeft gesproken. Sloop van de HBS-A aan de Raaks in Haarlem is onaf wendbaar. Maar de sloop staat niet op zichzelf. Het bouwbestand van de bloeiperiode van de stad, globaal van 1860 tot 1925, dreigt groten deels te verdwijnen of is al verdwenen (met uitzondering van het woningbestand)2 6 In november 2000 maakte KPN Telecom bekend het zendstation Radio Kootwijk te willen slopen. 'Volstrekt respectloos', vond Heemschut Gelderland. Radio Kootwijk werd gered en Heemschut organiseert er op 2 3 april een publieksevenement. 31 De tweejaarlijkse Nederlandse Restauratie beurs, volgens de beurs zelf'het kloppend hart van de erfgoedwereld', wordt gehouden van 26 t/m 28 mei in de Brabanthallen in Den Bosch. Een beschrijving van drie restauratie- bedrijven. De Harlinger Aardewerk- Tegelfabriek, bedrijf met een eeuwenoude traditie, onlangs nog bekroond. Glasatelier Flos in het Limburgse Steyl, al 70 jaar actief in de ambachtelijke glaskunst. En Leguit en Roos, aannemers in Monnickendam, heel actief in renovaties en restauraties. 37 Heemschut Actief Publieksevenementen Ledenservice Nieuwe uitgaven Papegaaien is het modewoord. Althans was het altijd voor journalisten, die elkaar kritiekloos napraten. Inmiddels duikt het ook in de politiek op. Bijna elke rel in de politiek vindt de laatste tijd zijn oorsprong in het kritiekloos papegaaien van de media die men citeert. Of het nu de vakantie van minister Remkes is in een tsunami-regio, de uitspraak van de koningin, dat de 'leugen regeert', de dood van Van Gogh of de tasjesroof en de vermeende doodslag door een vrouw, die notabene van Antilliaanse afkomst blijkt te zijn. Wat heeft Heemschut daarmee te maken hoor ik u denken? Het volgende. Het ene na het andere waardevolle gebouw legt het loodje met het argument, dat het economisch niet haalbaar is het te laten staan. De manier waarop hier gepapegaait wordt, is ergerniswekkend. Bedroevend weinig mensen in de politiek vragen zich af, hoeveel economischer het zou zijn te bezien wat je er 'nog mee kan' en je er dus met je tengels af moet blijven, totdat je dat onderzocht hebt. Hoeveel zou je daarmee juist niet kunnen besparen? - over econo mie gesproken. Hoe de overheid daarin trapt, hebben we nu op het hoogste niveau gemerkt. De Raad van State gaf onlangs toestem ming aan de gemeente Haarlem zijn uitwerkingplan voor het beeldbepalende Carré van Dumont in het Raaksgebied te realiseren. Daarmee de deur openzettend voor sloop van onder meer de HBS-A aan de Zijlvest op grond van, jawel: 'economi sche motieven'. En dit nota bene met voorbijgaan aan de adviseur van diezelfde Raad, die dit gebouw, dat de gemeente van stonde af aan wilde slopen 'promi nenter' vond dan de HBS-B, die de gemeente juist wilde sparen. Ons hoogste rechtscollege papegaait dus ook mee. Zijn wij van Heemschut dan nog de enigen die dit vermaledijde tij kunnen keren? Jan Derk Gerritsen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 5