Excursie 21 mei Gea Schilte Zaltbommel, stad aan de rivier, telt vele illustere bezoekers. Frans Liszt raakte onder bekoring van het spel van de beiaardier én van zijn dochter, Victor de Stuers verrichtte een Heemschutdaad 'avant la lettre' door enkele uren vóór de geplande sloop het kasteel van Maarten van Rossum te redden en Martinus Nijhoff* schreef er onsterfelijke dichtregels. Op 21 mei wordt daar in de Grote of St. Maartens Kerk de algemene vergadering van leden gehouden, 's Middag bezoeken we het gerestaureerde kasteel Nederhemert, nog maar net na een grondige restauratie opgeleverd. 44 Heemschut april 2005 zelfstandigheid strijdende hertog Karei van Gelre. Het huis is hoogst waarschijnlijk als poortgebouw voor een nooit afgebouwde residen tie gebouwd. De opzet van het pand ademt de stijl van de gotiek, maar de versieringen boven de ramen zijn een voorbeeld van de ontluikende renaissance in Nederland.In 1881 is het huis in bezit van boer Arie van Brakel, een deel wordt bewoond, de rest gebruikt voor opslag van uien en aardappelen. Het huis verkeert in verregaande staat van verwaarlozing. Enkele uren voor de geplande sloop weet Victor de Stuers, grondlegger van de Monumentenzorg in Nederland, het gebouw van de sloop te redden. Onder leiding van zijn vriend en architect Pierre Cuypers vindt tussen 1881-1884 een grondige restauratie plaats en doet het daarna tot 1934 dienst als kanton gerecht. In 1937 werd het inge richt als museum Maarten van Rossum. Dit museum bestond al sinds 1905 en in 2005 wordt dan ook het 100-jarig bestaan gevierd. De collectie biedt een gevarieerde verzameling antiek en onder meer schilderijen van de in Bommel geboren schilder Gerard Hoet (1648-1733) met de oudste afbeel ding van Nederhemert. Programma excursie 12.30 uur: Broodjeslunch. 13.30 uur: Vertrek per touringcar van de Grote Kerk naar Kasteel Nederhemert. 14.00-14.15 uur Welkom en inleiding door de heer J.C. Bierens de Haan, adjunct-directeur Geldersche Kastelen. Inleiding door de heer J.J. Bollebakker. Kasteel Nederhemert 14.15-15.45 uur: Geleid bezoek aan het kasteel en rondwandeling, bij toerbeurt. Ca. 16.00 uur: Retour Zaltbommel 16.30-17.15 uur: Afsluiting met drankje in het Maarten van Rossumhuis. 17.15 uur: Vervoer naar station. Opgave excursie U kunt zich telefonisch of schrifte lijk opgeven vóór 8 mei 2005. De kosten bedragen 18 (koffie, broodjeslunch, excursieprogramma en gezamenlijke afsluiting). Uw aanmelding is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekeningnr. 165 831 t.n.v. de Bond Heemschut te Amsterdam o.v.v. excursie Nederhemert 21 mei 2005. Gaarne vermelding van uw naam en het aantal personen en of u van de pendeldienst NS Zaltbommel naar de Grote Kerk gebruik wilt maken. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst. Inlichtingen: 020-622 52 92 of info@heemschut.nl Routebeschrijving St. Maartens kerk: Eigen vervoer: via A2 afslag 17, richting Zaltbommel volgen, via Steenweg naar centrum, Borden P volgen, P bij Omhoeken, (betaald parkeren). N.B. Een pendelbus zal vanaf de NS halte Zaltbommel rijden naar de Grote Kerk, om ca. 9.45 en 10.15 uur. Van welke kant men Zaltbommel ook benadert, de toren van de Grote of St. Maartenskerk springt direct in het oog. In de 14de eeuw werd met de bouw begonnen, in 13 04 werd de kerk tot kapittelkerk verheven, daarna ontstond het rijke gotische bouwwerk. De toren, sierlijk en gevarieerd van bouw, verloor de spits na een brand in 1538. Nederhemert Kasteel Nederhemert ligt in Nederhemert Zuid, een dorp in de Bommelerwaard. Nederhemert is rond 1300 gebouwd, strategisch gelegen op de grens van Gelre en Brabant. Het kasteel bestond zeven eeuwen geleden uit een verdedig bare woontoren en is in de loop der tijd uitgegroeid tot een veelhoekig bewoond complex. Op 12 januari 1945 brandde het kasteel af, alleen het muurwerk en de vijf torens bleven overeind. Kasteel Neder hemert was het laatste kasteel met grote oorlogsschade in ons land. In 1962 werd de ruïne in erfpacht overgedragen aan de Stichting Vrienden van de Geldersche Kastelen met als doel het kasteel te restaureren. Het verval werd voor lopig gestopt door het plaatsen van een nooddak en een muur verankering. In oktober 1998 verscheen van de hand van Hans Bollebakker, het artikel 'De Noodklok over Neder hemert' in dit tijdschrift Het was wee voor twaalf: er moest actie Maarten vam Rossumhuis. worden ondernomen en wel onmiddellijk! Zijn pleidooi werkte: Kasteel Nederhemert werd opge nomen als prioriteit in de Kanjer regeling van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Na het opstel len van een restauratieplan door de Stichting Vrienden van de Geldersche Kastelen werd in 2001 met de restauratie begonnen. Vier jaar duurde de restauratie. Deel nemers aan de Heemschut-excursie zijn als een van de eersten getuige van dit opus magnum van restaura tiearchitect Walter Kramer. Maarten van Rossumhuis Het Maarten van Rossumhuis heeft eveneens een roemruchte geschiedenis. Dit versterkte huis werd rond 1535 gebouwd op last van Maarten van Rossum (ca. 1478-1555), de legen darische veldheer van de voor zijn Martinus Nijhoff 1933 'De Moeder de Vrouw' **Heemschut okt. 1998 pag. 25 e.v., Heemschut dec. 1998 pag 20, Heemschut okt. 2001 pag 8 e.v., Heemschut okt. 2003 pag. 10 e.v. 'Ik ging naar Bommel om de brug te zien'*

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 46