Vorig jaar bekroond op Restauratiebeurs in Leipzig Jaap Kamerling Op de Nederlandse Restauratiebeurs, die van 26 t/m 28 mei in de Brabanthallen in Den Bosch wordt gehouden, staat onder meer een stand van de Harlinger Aardewerk- Tegelfabriek. Het bedrijf zet een eeuwenoude traditie voort. Een groot deel van de antieke tegels, die zich nu nog in oude huizen, boerderijen en musea in binnen- en buitenland bevinden, komt uit Harlingen. 38 Heemschut april 2005 Jugendstilpand van de voormalige bakkerij Vonk aan de Hoofdstraat in Apeldoorn. De tegeltableaus, die afbeeldingen van bakkerij benodigdheden bevatten, worden door de Harlinger Aardewerk Tegelfabriek onder handen genomen. Door Harlinger Aardewerk Tegelfabriek te restaureren tegel voor de voormalige bakkerij Vonk aan de Hoofdstraat in Apeldoorn. Het is opgericht in 1972 door Henk en Maaike Oswald in nauwe samenwerking met keramist Hubert de Haas. De fabriek heeft het oude ambacht van gleibakker, dat tussen 1598 en 1933 in Harlingen werd beoefend, in ere hersteld en Harlingen weer op de kaart gezet als stad, waar origineel, handgevormd en beschilderd aardewerk geproduceerd wordt. Al in 1598 werd de basis gelegd voor het Friese aardwerk en tegelgoed met de oprichting van de eerste 'Gleybackery' van Steffen Gunter de Olde in de Raamstraat. Vanaf dat moment herbergt Harlingen een van de meest toonaan gevende tegel- en aardewerkproducenten van ons land. De vondst van de ovenfundamenten van de eerste fabriek bij opgravingen in 1987, waarbij schotelgoed met het jaartal 1614 werd teruggevonden, toont de vroege productie in deze Friese havenstad eens te meer aan. Bijzonder aan deze vondst was het feit, dat het hier het oudste gedateerde Friese majolica betrof. Door de gunstige ligging aan zee groeide Harlingen uit tot belangrijke havenstad, waar door het Harlinger aardewerk een belangrijk exportproduct kon worden. Mede doordat de grondstof klei voor het oprapen lag, werd het Harlinger aardewerk en tegelgoed een begrip in de wereld. Een groot deel van de antieke tegels, die zich nu nog in oude huizen, boerde rijen en musea in binnen- en buitenland bevin den, komt uit Harlingen. Met de sluiting van de fabriek in 193 3 en de daarmee gepaard gaande archielvernietiging van 350 jaar kwam er een voorlopig eind aan deze eeuwenlange traditie, die echter in 1972 weer werd opgepakt. Bakkerij in Jugendstil Momenteel werkt de fabriek aan een bijzondere klus in Apeldoorn. Het betreft de restauratie van de voormalige bakkerij Vonk aan Hoofdstraat 146-148. Dezejugendstilpanden, gebouwd in 1904, worden zoveel als mogelijk in originele staat teruggebracht. Boven de oorspronkelijke ingang zijn tegeltableaus aangebracht met afbeeldingen van bakkerijbe nodigdheden in veelkleurige uitvoering. Op zowel de eerste als tweede bouwlaag bevinden zich diverse tegeltableaus met bloem motieven in vele kleuren. Alle tableaus zijn ontworpen en gemaakt bij de in 1925 opgehe ven plateelbakkerij 'De Distel' in Amsterdam. Ze zijn in zodanige staat, dat ze gerestaureerd en dus behouden kunnen worden. Op de eerste bouwlaag is van het oorspronke lijke tegelwerk niets meer te zien. De eigenaar vond eind jaren '80 van de vorige eeuw de tegels waarschijnlijk zo slecht, dat hij besloot er nieuwe overheen aan te brengen. De oorspron kelijke motieven heeft hij eerst op papier over- De Har linger Aardewerk Tegelfabriek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 40