Restauratiebeurs Leguit Roos in Monnickendam Aannemersbedrijf Leguit Roos, gevestigd in Monnickendam, is gespecialiseerd in zowel nieuw- en verbouw als renovatie en restauratie. Het werd in 1967 opgericht als voortzetting van de firma Valentijn en Mol. Piet Leguit en Klaas Roos gaven hun naam aan de nieuwe zaak, die bleef werken vanuit het voormalige Chirurgijnshuis aan de Fluwelen Burgwal. Jaap Kamerling april 2005 Heemschut 37 Wat is 'het kloppend hart van de erfgoed wereld'? Dat is de Nederlandse Restauratiebeurs, vindt deze beurs zelf. Recht van spreken heeft ze wel. Nieuwe ontwikkelingen, technieken en materialen, demonstraties, praktische tips en deskun dige adviezen, wokshops, congressen, lezingen en tentoonstellingen - het is allemaal te zien of te beleven op de Restauratiebeurs. Gewoon een gigantisch evenement, waar Heemschut niet ontbreekt. Dit jaar moet de beurs, op 26, 27 en 28 mei 2005 in de Brabanthallen in Den Bosch, het succes van de tweede beurs, in 2003, nog overtreffen. Minstens 400 deelnemers presenteren zich tegen een decor van gerestaureerde monumentale veemarkt hallen. Op deze pagina's een presentatie van drie restauratiebedrijven: een aarde werk en tegelfabriek uit Harlingen, een glasrestauratiebedrijf uit Steyl en een restauratieaannemer uit Monnickendam. Gereconstrueerde dakkapel van het Weeshuis in Monnickendam. Nagebouwd aan de hand van oude etsen van Cornel is Pronk en naar aanleiding van bouwsporen. In 1988 werd het Chirurgijnshuis te klein en werd onderdak gevonden in een voormalige loods van Waterschap de Waterlanden aan de Vesting, het kantoor verhuisde naar de Zarken in het Waterlandshuis. Het machinepark kon worden uitgebreid en gestaag verder groeien zodat in 2001 al weer moest worden verhuisd en nu naar de het bedrijfspand van de gebroe ders Van Waveren aan 't Prooyen. Dit bedrijf, dat 'doet' in weg- en waterbouwwerk, werd overgenomen en bestaat voort als zelfstandig onderdeel van het aannemersbedrijf. De behuizingsgeschiedenis van het bedrijf symboliseert eigenlijk al een beetje de interesse voor historische architectuur. Op dit moment werken bij Leguit Roos ongeveer 25 medewerkers aan diverse bouw projecten. Zij praktiseren hun specialismen restauratie, renovatie en nieuwbouw in nauw overleg met de opdrachtgever. Weeshuis Zo werd een paar jaar geleden de dakkapel van het Weeshuis in Monnickendam heel nauwge zet nagebouwd aan de hand van oude etsen van Cornelis Pronk en naar aanleiding van bouw sporen op dezelfde plek teruggeplaatst, waar hij 150 jaar geleden was weggehaald. Van een pand aan Noordeinde 47, dat volledig is gerestaureerd, werd de voorgevel terugge bracht in de toestand van de bouw in de 17de eeuw. De oude puibalk, die nog in het pand aanwezig was, kon veel vertellen over de situatie uit die vroegere tijd. Leguit Roos is ook regelmatig bezig met herbestemmingvan karakteristieke oude panden. Zo werd in 1993 in eigen beheer een voorma lige kledingfabriek in Monnickendam aan de Kermergracht met behoud van de markante voorgevel verbouwd tot appartementencom plex met negen wooneenheden voor senioren. Historiserende nieuwbouw Belangrijk zijn ook de nieuwbouwactiviteiten, die overigens heel vaak in passende stijl plaats vinden. Op de plek van de voormalige katho lieke basisschool St. Jozef werd bijvoorbeeld in 1995/96 een project met koop- en huurwonin gen gerealiseerd in een bij die plek heel goed passende stijl met schuine daken, een beetje a la Delftse School. In Overleek werd een geheel nieuwgebouwde stolpboerderij neergezet, die het bedrijf zowel in houten vierkantconstructie als in staal constructie kan leveren. Op de plek van de voormalige werf van Leguit Roos, werden na de verhuizing van het bedrijf in 1988 twee woonhuizen gerealiseerd. De oorspronkelijke werkplaats werd gerestaureerd tot woonhuis met toepassing van de oorspronkelijke plafond schilderingen, die tijdens restauratiewerkzaam heden werden teruggevonden. Tenslotte is het bedrijf ook actief in interieur- bouw. Meestal in stijl passend bij het pand met de houtsoortkeuze die de klant wenst. Recent heeft oplevering plaatsgevonden van de restau ratie van de eiken kerkbanken van de Hervormde kerk te Broek in Waterland. Website: www.Ieguitenroos.nl wmmm Aannemers met gevoel voor historie SSSSSSSS

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 39