Publieksevenement 23 april Rob Lureman Was dat even schrikken. In november 2000 maakte KPN Telecom bekend het zendstation Radio Kootwijk, beter bekend als de kathedraal van de Veluwe, te willen slopen. 'Hoe durven ze? Volstrekt respectloos', vond de Heemschut Gelderland. Het gebouw werd gered. april 2005 Heemschut 31 Een week na de storm aan perspublicaties vergaderde de commissie, met ingehouden woede, over de vergunning die bij de gemeente Apeldoorn was aangevraagd om het meester werk van architect Luthmann (1890-1973) tegen de grond te gooien. De 'verbazing, verontrusting en verontwaardiging' van de Heemschutters kreeg vorm in een brief aan het gemeentebestuur, waarin de gevraagde afgifte van de sloopvergunning met klem werd ontraden. De Stichting Industrieel Erfgoed Gelderland-Flevoland, het Cuypers Genootschap en twee particulieren uitten zich in soortgelijke bewoordingen. Ook gemeente en provincie lieten zich niet onbetuigd. 'Te gek voor woorden', reageerde de Apeldoornse monumenten-wethouder Marja van der Tas in de regionale media. Gelders gedeputeerde Hans Esmeijer, die de suggestie had gedaan de monumentale radio toren om te bouwen tot operagebouw, snapte niets van de KPN-voornemens en zei pal te blijven staan voor behoud van dit meer dan waardevolle cultuurhistorische erfgoed uit 1923. Ze vonden, zoals verwacht, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg aan hun zijde. Inmiddels zijn er meer dan vier jaar verstreken. Wie vandaag de dag op de Veluwe de ANWB- borden volgt en de weg naar Radio Kootwijk inslaat, doet de commotie van toen misschien af als een storm in een glas water. Want, aan het eind van de lange, zeer lange, Radioweg opent het bos zich en staat de betonnen kolos nog steeds fier en ongenaakbaar overeind. Zoiets plat leggen lijkt meer dan de bestorming van de Bastille en dus onvoorstelbaar. Maar de sloop- plannen van KPN waren bloedserieus, zo gaf Eelco Blok van de Raad van Bestuur van KPN eerlijk toe bij de overdracht, in januari 2004, van de gebouwen van Radio Kootwijk en het omliggende natuurgebied aan de Dienst Landelijk Gebied (DLG) van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit Voormalig zendstation Radio Kootwijk van architect J.M Luthmann, op 23 april locatie van een Heemschut Publieksactiviteit. Vijfjaar geleden wilde KPN Telecom het gebouw, 'de kathedraal van de Veluwe7 slopen. Foto Gea Schilte. Radio Kootwijk zoekt zekere toekomst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 33