Fatale stadium bereikt mm Hans Bollebakker Aan de linker IJsseloever, even ten noorden van Zutphen, ligt de Nijenbeek. Verstild temidden van weilanden en uiterwaarden. Torenvalken en kraaien vliegen af en aan, ganzen zwermen er omheen in V-formatie. De kerkuil laat zich alleen bij het invallen van de schemering zien. De Nijenbeek werd in 1945 door granaatvuur getroffen, alleen het dertiende-eeuwse donjon resteerde waarvan het dak is weggevaagd. Inwatering en stukvriezing deden de rest. Restauratie is hoogst actueel. 18 Heemschut april 2005 Noordgevel De Nijenbeek in een gewassen pentekening uit 1744 van jan de Beijer. Particuliere collectie. Foto R.K.D. Doorsnede oost-west. Opmeting van Mulder uit 1884. Tekening J.J.T. Moolhuijzen. Citaten uit:4De Nijenbeek te Voorst4 van A. Meerstadt en j.j. T. Moolhuijzen. Nijenbeek wordt voor het eerst genoemd in 1267 als bezit van Theodoricus (Dirk) 'Milites van Nienbeke'. In 1296 draagt Arnold van Rensdorp - broer van Dirk - woontoren en eiland op aan Gelre. In 13 64 wordt Reinald van Steenbergen slotbewaarder waar hij tot 1371 hertog Reinald van Gelre - de dikke Hertog - gevangen houdt in opdracht van diens broer Eduard. In 1383 wordt Willem van Steenbergen met de burcht beleend. Diens nakomelingen, ook in de vrouwelijke lijn, beheren het kasteel tot 1778. Dan wordt het verkocht aan Willem Anne Schimmelpenninck van der Oye die tevens heer is van de naastgelegen heerlijkheid 'de Sallandsche of Oude Poll' en het Huis te Gietelo of'de Nieuwe Poll'. Vanaf dat moment vormt de Nijenbeek een drie-eenheid met de 'beide Pollen'. Bouwgeschiedenis De toren ligt strategisch voortreffelijk op een drielandenpunt (Zutphen/Gelre, Oversticht en Veluwe) in een bocht van de IJssel, zodanig dat het zicht zowel stroom op- als afwaarts goed is. Bouwwijze en maatvoering vertonen dezelfde stijl als die van de Waardenburg en Nederhemert, zij het dat de ontsluiting tussen de verdiepingen niet een muur-, doch een 'WW? Restauratie van de Nijenbeek urgent

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 20