april 2005 Heemschut 13 te raadplegen. Ook is er speciaal lesmateriaal voor verschillende onderwijsniveaus, volgens directeur Annemieke Kylstra is daar veel belangstelling voor, vooral voor het materiaal over het dagelijks leven in de middeleeuwen. Congres Gericht op de overheid wordt er in september een congres gehouden over kastelen en buiten plaatsen in de ruimtelijke ordening, met extra aandacht voor de nog vele in ons land aanwe zige - op archiefstukken gebaseerde, maar niet zichtbare - plaatsen waar vroeger een kasteel heeft gestaan. Volgens schatting gaat het om ongeveer 2000 locaties. De directeur pleit er voor om die plekken niet alleen op te nemen op archeologische waardekaarten maar ze ook op een of andere manier fysiek aan te geven, bijvoorbeeld door het aanleggen van een haag om de plaats zichtbaar te maken. Net als Heemschut zet de NKS zich in, vaak samen met andere organisaties, tegen ontwik kelingen die een kasteel of landgoed bedreigen, waarbij zonodig tot aan de Raad van State wordt geprocedeerd. Zoals thans rond de oprukkende bebouwing die de ruïne van Brederode dreigt aan te tasten. De website van de NKS toont een lange lijst van bedreigingen en nog onbe schermde kasteelplaatsen. De NKS vraagt dit jaar dan ook met nadruk aandacht daarvoor. De bedreigingen zijn legio. 'Soms moeten kastelen zelfs worden beschermd tegen de eigenaren die er graag een tingel tangel van willen maken', zegt De Marchant. Ook direc teur Kylstra vertelt over bedreigingen van binnenuit, van de nieuwe rijken, 'de goede niet te na gesproken.' Beiden vinden het instand houden van de omgeving het grootste probleem. De directe omgeving wordt door Annemieke Kylstra, directeur Nederlandse Kastelenstichting. Foto Henk Snaterse. het bouwen van huizen, de aanleg van wegen en zelfs door het graven van kanalen alsmaar kleiner. Terreinen rondom kastelen ontberen vaak beschermende regels. Volgens de directie is er een grote achterstand in het toekennen van de monumentenstatus daarvan. Ook de invloed van het toenemend aantal eisen van een gebruiksvergunning, als in de gebouwen publiek wordt toegelaten, zoals de aanleg van brandtrappen en nooduitgangen, wil Kylstra niet onvermeld laten. Als extra middel om het cultureel erfgoed te beschermen bepleit De Marchant naast de reeds bestaande eis van een MER-rapport (milieu effectrapportage) bij grote veranderin gen in de ruimtelijke ordening, een CHER- rapport. Een cultuur historische effectrappor tage, waarin de gevolgen van de voorgestelde ingreep op het cultureel erfgoed wordt geïn ventariseerd en getoetst. 'Dat zal wel in de procedure vertragend werken, maar dat moet dan maar', zegt de Limburgse graaf. 'De nota Belvedère is de eerste aanzet daartoe.' Nederhemert Onder bescherming van het cultureel erfgoed verstaat de NKS ook de bescherming en instandhouding van ruïnes, in de staat zoals ze thans zijn. Als voorbeeld noemt de NKS-voor- zitter de ruïne van Valkenburg, die als ruïne interessant voor de geschiedenis is. 'Opbouw en restauratie is alleen verantwoord als er echt voldoende onderbouwing bestaat om het in de oorspronkelijke staat terug te brengen' zegt hij. De wederopbouw van kasteel Nederhemert in de Bommelerwaard, dat na verwoesting in de De Nederlandse Kastelenstichting De NKS zet zich in voor het behoud van Nederlandse kastelen en hun omgeving en komt in actie als er bedreigingen zijn. Hoewel de stichting wel wordt gezien als een overkoepeling van de diverse provin ciale kastelenstichtingen is dat niet zo. Wel wordt er met die stichtingen, die zeer verschillend zijn in hun organisatie en in het ontplooien van activiteiten, samen opgetreden bij beschermingsacties. Voor dit Jaar van het Kasteel wordt samenge werkt met de provinciale kastelenstichtin gen, de stichting Particuliere Historische Buitenplaatsen, de erfgoedhuizen en andere monumentenorganisaties. Evenals Heemschut bezit de NKS zelf niets van waar ze zich zo hartstochtelijk voor inzet. Alleen de Gelderse Kastelen Stichting, thans gefuseerd met de stichting het Gelderse Landschap, heeft kastelen en buitenplaatsen in eigendom, onder andere het kasteel Nederhemert. Verder besteedt de NKS veel aandacht aan educatie door middels van schoolprojec ten, beheert een eigen bibliotheek en studiecentrum en geeft wetenschappelijke publicaties uit. Sinds 1964 houdt de NKS een bijzondere leerstoel 'Materiële cultuur der Middeleeuwen en in het bijzonder de kastelenkunde' aan de universiteit Leiden in stand, momenteel vervuld door profes sor drs. H.L.Jansen. Ook is de stichting verantwoordelijk voor de tweejaarlijkse Nederlandse Kastelengids en verzorgt ze jaarlijks excursies voor de begunstigers. In dit Jaar van het Kasteel komt de NKS met een uitgave van circa 550 nog niet eerder gepubliceerde kasteeltekeningen van Abraham Rademaker (1676-1735), waaronder veel kastelen die er nu niet meer zijn. Voor informatie over de NKSwww.kastelen.nl Zie ook: www.jaaiwanhetkasteel.nl De Jaar van het Kasteel kalendermet alle evene menten is bij de NKS te bestellentel. 0343-578995. oorlog en het verval daarna thans voor een groot deel weer is opgebouwd, is volgens hem een 'twijfelgeval'. De grote geschiedkundige waarde van het kasteel voor de streek, met name in de tachtigjarige oorlog, is wat hem betreft doorslaggevend geweest. Als bijkomend resultaat van dit kastelenjaar hoopt de directeur op meer samenwerking van de nu betrokken organisaties. Kylstra: 'Met de publiciteit van dit jaar wil de 60-jarige NKS ook de toon zetten voor het vele werk dat nog rest. Zodat we na afloop van dit jaar niet in een gat vallen.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 15