Nederlandse Kastelenstichting en het Jaar van het Kasteel 'Soms moeten kastelen zelfs tegen hun eigenaar worden beschermd' Ewout van der Dussen De officiële opening van het opgebouwde kasteel Nederhemert op 15 april is tevens het startsein van het Jaar van het Kasteel. De Nederlandse Kastelenstichting (NKS) speelt daarin uiteraard een centrale rol. Een gesprek met voorzitter mr. Lambert graaf de Marchant et d'Ansembourg in zijn adellijk woonhuis Amstenrade in Zuid-Limburg en met directeur Annemieke Kylstra in het stijlvolle Oude Raadhuis van Wijk bij Duurstede, waarin de NKS zetelt. 12 Heemschut april 2005 I! 'Het gaat om het Platonische Kasteel. Het beeld van het Kasteel en kasteel met een grote 'K', is het duidelijke statement van De Marchant in zijn eind achttiende eeuw gedeco reerde kantoor in Amstenrade (Zuid-Limburg). De Marchant kent uit eigen ervaring de proble men bij het beheer van een kasteel, de eeuwige bedreigingen van de directe omgeving. En niet te vergeten de discussies rond restauraties en aanpassingen: 'Mijn vader heeft in de zestiger jaren hier een lift laten inbouwen, sommige mensen vinden dat die er weer uit moet.' De voorzitter van de Nederlandse Kastelen stichting benadrukt dat de NKS zich inzet voor het kasteel en zijn omgeving en geen belangen groep is die zich inzet voor de belangen van kasteel eigenaren: 'Soms moeten kastelen zelfs worden beschermd tegen de eigenaren.' Hij stelt zich veel voor van Het jaar van het Kasteel, mede gezien de relatief gunstige golf van belangstelling voor geschiedenis die over Nederland vloeit. 'Wij willen de rol van het kasteel door de eeuwen heen aan het publiek duidelijk maken. De sterke banden die er lange tijd met de omgeving waren, zoals de zorg voor veiligheid in het gebied, als grote werkgever, en de relaties met de nabij gelegen kerk en verzor ging voor ouderen.' De NKS gaat er dan ook flink tegenaan dit jaar: aandacht vragen van het publiek, voorlichting geven, politiek, provin ciale en gemeentelijke overheid bestoken met informatie. De vele activiteiten, zoals concerten, rondleidingen, tentoonstellingen, pleinfeesten en het vertellen van verhalen, die dit jaar op even zovele kastelen en buitenplaatsen worden georganiseerd, zijn samengebracht op een speciale kalender en op de website van de NKS Mr. Lambert graaf de Marchant et d'Ansembourg, voorzitter Nederlandse Kastelenstichting, voor zijn woonhuis Amstenrade in Zuid-Limburg. Foto Bas Quaadvlieg. Ir t II V&5 SS 'Het gaat om het Platonische Kasteel' SBRSB

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 14