8 Actief Het inmiddels gesloopte krukhuisboerderijtje van Pancras Smit in Lengel in de gemeente Bergh. Foto: Hans Prinsen. cultuurtoerisme en werkt aan verbetering van het straatbeeld in het zogenaamde 'Museum kwartier'. De gemeente gebruikt Europese subsidies en gelden van de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM) voor financiering van dit project. Slopen van een waardevol pand in dit gebied acht de Groningse commissie in strijd met het gemeentelijk streven om het cultuurtoerisme te bevorderen. Tineke Vooijs Het is een ophaalbrug die letterlijk de kruising vormt tussen een oude landschappelijke struc tuur en een vroeg-industriële structuur als die van het Apeldoorns Kanaal. Dit Kanaal is door het Gelders Genootschap beschreven als een mogelijk te beschermen gezicht. De sloop van de ophaalbrug zou een gevoelig verlies voor de ensemblewaarde betekenen. Heemschut heeft betreffende de sloopaanvraag zienswijzen inge diend. Ria Koning FRIESLAND GELDERLAND Krukhuisje Bergh afgevoerd Dat het belang van een enkeling weer eens zwaarder weegt dan behoud van een historisch monument bleek in Lengel. Het gaat om een zeventiende-eeuws krukhuisje, naar de laatste bewoner huis 'Pancras Smit' genoemd. In 1998 kwam het pandje na de melding van een wakkere inwoner en snelle actie van Heemschut op de gemeentelijke monumentenlijst. Nu blijkt het boerderijtje met instemming van de monumen tencommissie van de gemeentelijke monumen tenlijst te zijn afgevoerd. Het tot de oudste gebouwen van Bergh behorende boerderijtje is inmiddels gesloopt ten behoeve van de bouw van een bedrijfswoning in het oprukkend industriegebied. Heemschut heeft in een brief aan het College van Ben W duidelijk gemaakt dat ze haar gemeentelijke taak tot behoud van het cultureel erfgoed behoorlijk heeft laten liggen. Sloopaanvraag ophaalbrug Heerde In het dorp Wapenveld ligt over het Apeldoorns Kanaal de Manenbergerbrug. Brand in Halbertsmavilla te Grou Bij de betrokken partijen hadden wij enig begrip gekregen om de Halbertsmavilla in Grou te bewaren en een nieuwe bestemming te geven. Een geïnteresseerde had inmiddels een bod gedaan. Helaas, nu is er tijdens de jaarwis seling weer brand gesticht in deze villa. Het dak is ernstig beschadigd en de vraag is of het pand nog hersteld kan worden en als beeldbepalend element kan blijven dienen. Weliswaar zijn er enkele vandalen opgepakt, maar de vraag blijft of de huidige eigenaar er niet méér aan had moeten doen om een dergelijke aanslag te voorkomen; de jaarwisseling is nu eenmaal, ook in Grou, een geliefd moment voor uit de hand gelopen vuurwerk. Dat het zover is gekomen, ligt zeker niet aan de acties die Heemschut in samenwerking met plaatselijk belang heeft ondernomen, maar aan het gebrek aan belangstelling van het gemeen tebestuur dat het belang van behoud van dit historisch erfgoed blijkbaar niet wil inzien. Jammer, maar Heemschut blijft op het vinken touw zitten om alsnog deze beeldbepalende villa voor het nageslacht te behouden. Bijgaande foto laat zien welke schade er is aangericht! GustaafWitsen Elias DRENTHE Geen schot in de Koesteeg te Borger Met de rechtszaak rond de kap van de eiken langs de Koesteeg in Borger wil het niet vlotten. De rechter liet in september vorig jaar weten, dat er rond de jaarwisseling een reactie zou komen op het beroep dat Heemschut heeft aangetekend tegen het advies van de Commissie Bezwaar- en Beroepsschriften aan de gemeente Borger en Odoorn over het verle nen van een kapvergunning. Maar, schreef de rechter daarbij, het kon ook wel eens langer duren, een maand of zes wellicht. Bij het ter perse gaan van dit nummer van Heemschut zijn er al ruim vier maanden verstreken en een reactie is nog niet binnen. Het zal die zes maanden inderdaad wel gaan duren. Witterveld bij Assen gaat naar Defensie Het Witterveld bij Assen gaat van eigenaar veranderen. De gemeente doet het unieke hoogveengebied, dat bovendien enige cultuur historisch interessante objecten bevat, over aan Defensie dat het levende hoogveen al gebruikt als veiligheidszone voor een schietbaan. Heemschut vindt dat een gebied beter eigen dom kan worden van een natuurorganisatie als Het Drents Landschap en heeft dat aan de gemeente laten weten. Geen hoogbouw langs in Assen De appartementen die aan Het Kanaal in Assen moeten verrijzen zijn 'een demonstratie van smakeloosheid'. Ze zijn te hoog en te massaal en passen niet in de kleinschalige en cultuur historisch belangrijke omgeving. Heemschut Drenthe maakt daarom bezwaar tegen de bouw van de appartementen. In een brief aan de gemeente Assen stelt de Provinciale Commissie, dat het voor de bond een raadsel is hoe de vol tallige Asser Welstandscommissie een beoor deling 'geen bezwaar' heeft kunnen geven. Eric le Gras ZEELAND Zicht op Middelburg in gevaar? In de groene zuidwestelijke rand van Middelburg liggen de landgoederen 'Ter Hooge' en 'Torenvliet', fraaie huizen en dito omgeving waar de vereniging van bewoners 'De Groene Kamer' alles doet voor de instand houding van het geheel. De bewoners zijn het niet eens met de Gemeente Middelburg om in de directe omge ving twee bouwblokken te laten verrijzen van 22 meter hoog/breed. Een zeer forse aantasting van het zicht op Middelburg en 'wegdrukken' van de imposante landhuizen is het gevolg. Heemschut heeft zich - op verzoek van de bewoners - verdiept in de te voeren procedures april 2005

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 10