Actief 7 februari 2005 architecten Wijnhoven en Coppens. Het betreft een kleinood van naoorlogse wederop bouwarchitectuur met een zeer verrassende niet alledaagse vormgeving. Het cirkelvormige interieur is door de centrale zuil, die dient als drager van de dakconstructie, zeer bijzonder. Verder zorgt het binnenvallende licht langs de centrale zuil voor een bijzonder sfeervol effect. De stedenbouwkundige situatie is perfect, waardoor het geheel een sterk positieve uitstra ling heeft. Het gemeentebestuur wil met alle partijen om de tafel gaan zitten om te bezien of de ideeën van Heemschut geheel of gedeeltelijk kunnen worden meegenomen bij de realisatie van het nieuwe plan ter plaatse, dat door het bureau Mens Stadsontwerp is opgesteld. Ad Bokhorst GELDERLAND Sloop vloedschuur Heteren voorkomen In het dorp Driel, een vroegmiddeleeuwse nederzetting op een stroomrug van de Rijn, dreigde een monumentale vloedschuur uitge voerd met eikenhouten gebint geschrapt te worden als gemeentelijk monument. Stormschade aan het dak vormde de aanleiding. Gelet op het unieke bouwtype heeft Heemschut bedenkingen en zienswijzen inge diend, met succes, want de sloopgedachte is van de baan. Ook is Heemschuts zienswijze om aan het pand een woonbestemming te verlenen, is door de gemeente opgepakt. Pleidooi monumentenstatus Landhuis Epe Op architectuur- en cultuurhistorische gronden heeft Heemschut voor het landhuis 'de Bottel', gelegen aan de Woldbergweg 4, de gemeente verzocht om plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. Het huis ligt aan het zicht onttrokken op het gebied van Defensie en dreigt te worden gesloopt. Ontwerper is architect B. van Heijningen, leer ling van de Delftse hoogleraar Grandpré Moliere. Van Heijningen heeft interessante werken nagelaten in de streek rond Den Haag en ontwierp voor deze en gene rijke familie ook een landhuis in de ongerepte natuur van de Veluwe. Dit soort villa's zijn op zich een onder deel geworden van de huidige recreatieve cultuur van de Veluwe, waarmee omzichtig dient te worden omgegaan. Ria Koning NOORD-BRABANT G. van der Vliet Derde TA in Noord- Brabant De misschien wat ongebruikelijke 'advertentie', waarmee voorzitter ing. Lambert de Visser van de Provinciale Commissie Noord-Brabant in AMSTERDAM ons blad en op de site van Heemschut gegadig den opriep voor het technisch adviseurschap, is zeer succesvol gebleken. De gevraagde 'deskundige op het gebied van onderhoud en/of restauratie van oude monumentale gebouwen' meldde zich prompt. Architect ing. Gerard van der Vliet uit Den Bosch bleek de ideale man voor deze functie; zijn benoeming tot derde TA in Brabant is intussen door 'Amsterdam' bekrachtigd en Van der Vliet heeft tijdens een landelijke TA- bijeenkomst intussen al kennis gemaakt met zijn collega's uit andere provincies. 'Goed om op landelijk gebied met elkaar te brainstor men', is zijn eerste ervaring. Ing. Van der Vliet (59) is als architect nauw betrokken geweest (en is in een aantal gevallen nog steeds betrokken) bij restauraties van oude monumentale gebouwen, zoals het kasteel van Heeswijk, de St. Jan in Den Bosch, het Huis van Brecht in Breda, het Hof van Zevenbergen in Den Bosch, het Gogelhuis in Vught, de Vincent van Goghpastorie in Nuenen, de pastorie van de Hervormde Gemeente in Hilvarenbeek en het Jeroen Boschcentrum in de Bossche St.- Jacobskerk. Voorts heeft hij zitting in de monu mentencommissies van Heusden en (binnen kort) ook van Gemert-Bakel. Gezien zijn staat van dienst is het overduidelijk, dat de zelfstandige restauratie-architect Van der Vliet zich nauw betrokken voelt bij de doel stellingen van Heemschut .'Het ligt in het verlengde van mijn dagelijks werk. Over een paar jaar stop ik ermee als architect en dan krijg ik nog meer tijd voor leuke dingen. Het lijkt me heerlijk om dan nog in het veld werkzaam te kunnen zijn'. Van der Vliet is in feite de opvolger van Lambert de Visser, die na zijn benoeming tot voorzitter als technisch adviseur is teruggetre den. De nieuwe TA hoopt binnenkort met zijn Brabantse collega's Bart Tonies en Huub Oome tot een goede taakverdeling te komen. Jan Kennen Oproep Heemschut Amsterdam De Commissie Amsterdam roept de leden in de hoofdstad op voortdurend alert te zijn op verwaarlozing van monumenten, beeldbepa lende gebouwen en openbare ruimte in Amsterdam. Wie iets bijzonders opvalt, wordt gevraagd dit te signaleren en contact op te nemen met de secretaris van onze commissie Marion Kuipers. Wij kunnen dan actie onder nemen om het verval een halt toe te roepen. Jaap Kamerling Serie 'Schatten van Amsterdam' op tv Een nieuwe zevendelige tv-serie voor jongeren op AT 5 gaat vanaf januari van start, steeds met herhalingen in de weken daarna. In deze serie gaat het om de vraagWat hebben onze jonge Boerderij Kloosterveen. Foto Eric Ie Gras.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 9