Actief 6 februari 2005 UTRECHT Onzekere bestemming kerk Vreeland De waardevolle gereformeerde kerk te Vreeland met zijn unieke Jugendstilinterieur van de befaamde binnenhuisarchitect C. Lion Cachet dreigt aan verval ten prooi te vallen. De toekomstige bestemming van het gebouw blijft onzeker. Geopperd is om van het gebouw een cultureel centrum te maken voor onder meer exposities en kleine concerten. Wij steunen dit voorstel van harte. Kerk Bilthoven tussen nieuwbouw De kerk aan de Gregoriuslaan te Bilthoven uit 1928 vormt samen met de naastgelegen pasto rie, school en kerkhof een uniek ensemble, waarvan nog maar weinig gave voorbeelden zijn overgebleven. De kerk en pastorie (beiden gemeentelijk monument) komen tussen twee nieuwbouwprojecten te liggen die beiden een fors volume vormen. Cultuurhistorisch gezien is dit een slechte ontwikkeling. Nieuwbouw verpleeghuis Isselwaerde De nieuwbouw van het transmuraal huisartsen centrum en ondergrondse parkeergarage in het gebied hoek Eiteren en Touwlaan zijn naar onze mening in verhouding tot de locatie disproportioneel. De geplande bouwmassa betekent een ernstige aantasting van het beschermde stadsgezicht van IJsselstein en beperkt in het bijzonder het zicht op de toren van de Hervormde Kerk in het Kronenburg plantsoen, een van de belangrijkste voorbeel den van renaissancebouwkunst in ons land. Koffiehuis Maarsbergen wordt opgeknapt Goed nieuws: dit gebouw, waarvan het lot lang onzeker was, zaal hoogstwaarschijnlijk weer worden opgeknapt. Een architect maakt in samenwerking met de Rijksdienst een restaura tieplan. Maarten hemmens OVERIJSSEL Heemschut steunt 'Bescherm Olst' in strijd tegen centrumplan van de gemeente Het gaat niet goed met het centrum van Olst. In de twee voornaamste winkelstraten van het IJsseldorp sluit de een na de andere kleine ondernemer de deuren. De oorzaak zit vaak in vergrijzing van de neringdoenden zonder dat er opvolgers zijn. Zo staan er nogal wat voormalige winkelpan den leeg of ze zijn verbouwd tot woonhuizen. Leegstand lijdt tot verval en dat is het gemeen tebestuur van Olst-Wijhe een doorn in het oog. Het dorpscentrum is toe aan een flinke opknap beurt. Dat moet weer aantrekkelijk worden voor ondernemers en bewoners. De gemeente maakte dus een plan dat onlangs als Centrumplan Olst werd gepresenteerd. Het plan gooide een flinke knuppel in het hoender hok, want hoewel iedereen het er wel over eens is dat er iets moet gebeuren, viel de manier waaróp bij heel veel Olstenaren rauw op het dak. Het plan voorziet onder meer in de afbraak van nogal wat oude huizen, veranderin gen in het stratenpatroon en de mogelijke vesti ging van een grote supermarkt zoals de Aldi of de Lidl. Die supermarkt wil de gemeente bouwen in de smalle H. Droststraat. Een locatie die volgens veel inwoners volkomen ongeschikt is, omdat zo'n super veel extra verkeer zal aantrekken, niet alleen auto's van klanten, maar ook zwaar vrachtverkeer. Aan de westkant van het dorp ligt de Olsterhof, een heel oud park. Daar zou volgens het Centrumplan een aantal appartementen moeten verrijzen. De gemeente wil het park op die manier benutten voor wat ze noemt 'park woningen'. Zodoende wordt het park volgens de gemeente beter en meer gebruikt, want vooral het westelijkte deel van de Olsterhof wordt maar spaarzaam bewandeld. De gemeente zegt geruststellend dat het meestbe- zochte deel van het plantsoen nauwelijks wordt aangetast. De monumentale bomen die het park sieren, zijn het behouden waard en er is een onderhoudsplan in de maak Toen de plannen bekend werden, liep half Olst meteen te hoop. Er werd snel een vereniging opgericht onder de naam Bescherm Olst. Binnen een paar dagen telde die club al een paar honderd leden. De vereniging is zich er terdege van bewust dat er best wel het een en ander in het centrum kan worden afgebroken of veranderd. Bouwkundig is de Olster dorpskern niet zeer waardevol, maar alles bij elkaar bepaalt de bestaande bebouwing wel het karak ter van de oude industrieplaats die Olst ooit was en deels nog steeds wel is. Op verzoek van Bescherm Olst bekeek ook Heemschut de plannen, hetgeen leidde tot een brief van de PC Overijssel aan het gemeentebe stuurvan Olst-Wijhe. 'Heemschut steunt van harte de pogingen van Bescherm Olst om het karakteristieke beeld van de H. Droststraat en de A. Geertsstraat zo veel mogelijk te sparen,' aldus de brief aan B en W. De supermarktplan nen in de Droststraat vinden evenmin genade in de ogen van Heemschut: 'Deze locatie leent zich niet voor een supermarkt met grote verkeersaantrekkende werking.' Heemschut is vooral bezorgd over de geplande bebouwing van De Olsterhof. Bij het Historisch Centrum Overijssel werd onderzoek verricht naar de geschiedenis van het park. Het blijkt dat de Olsterhof al vanaf 874 bekend is. Het plantsoen is van groot historisch belang voor het ontstaan van Olst. Lodewijk de Duitser, een kleinzoon van Karei de Grote, gaf in 874 de hoven Olst, Archem en Irthe cadeau aan het adellijke stift in Essen, Westfalen. Dit vrouwenklooster bezat de Olsterhof tot 1794, zij het gesplitst over een aantal erven. Voor zover bekend werd pas in 1832 voor het eerst melding gemaakt van de naam Olsterhof. In het kadaster van 1822 wordt de adellijke heer Sloet tot Maryveld als eigenaar genoemd. 'Dit groene hart van Olst moet als park en manifes tatieterrein onbebouwd blijven, maar een reno vatie en een betere ontsluiting is zeker nodig,' vindt Heemschut. Henk Nieuwenhuis LIMBURG Kansen voor wederopbouwschool Baarlo Heemschut heeft gehoor gevonden bij het gemeentebestuur van Baarlo om sloop van de voormalige kleuterschool 'De Engelbewaarder' te heroverwegen. Het schooltje dateert uit de midden vijftiger jaren en is ontworpen door Sloop van kleuterschool 'De Engelbewaarder in Baarlo. Foto Ad Bokhorst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 8