En verder Opkomst en ondergang Kamper emaillefabrieken Discussie rond Adventskerk te Aerdenhout Heemschut-wandelroute via je mobieltje Stagiairs restaureren St. Willibrordus in Sappemeer De Haar krijgt kanjergeld Theaterfunctie Kunstmin 5 35 40 Column Liefde voor de geschiedenis februari 2005 Heemschut Hoe in Kampen een industrieel complex van H. Berk en zonen ontstond. En hoe de scheppingen van architect G.B. Broekema teloor gingen 25 De Adventskerk te Aerdenhout, een wederopbouwkerk, is weer eens in discussie. De vloer in gewassen grintbeton moet vervangen worden door marmer. Fout, menen velen. 2 8 'Gered van de sloop' is een Heemschut wandeling in Amsterdam die je via een mobieltje met i-mode of gprs kunt volgen. Een noviteit, deze gruweltocht. 30 aft X A Ervaren vakmensen werven voor het restauratiewerk, dat wordt steeds moeilijker. De St. Willibrorduskerk in Sappemeer heeft het handig opgelost met stagiairs. 32 Kasteel De Haar krijgt 3 miljoen uit de kanjer- pot. Dat is mooi, want het kasteel verdient een algeheel herstel. 39 Schouwburg Kunstmin in Dordrecht is het enige nog gave gebouw van architect Van Ravesteyn. Maar de theaterfunctie staat op de tocht en daarmee de binnenstad versterkende functie. 36 Heemschut Actief Publieksevenementen Ledenservice Toen ik een oude foto zag van Prins Bernhard, terugkomend vanuit de koninklijke grafkelder na de bijzetting van een familielid, besefte ik opeens dat onze historie zo ver teruggaat. In traditie en in gebouwen. Keer na keer is een lid van het koninklijk huis afgedaald om een dierbare de laatste rustplaats te geven, in de wetenschap er later zelf te ruste te worden gelegd. Al in de veertiende eeuw werd de Nieuwe Kerk in Delft gesticht. Eerst was er een houten kerk, daarna is in 100 jaar een stenen kerk gebouwd; de toren was in 1496 klaar. In 15 84 werd Prins Willem I in de kelder bijgezet. En nu, ruim vier eeuwen later, is de kelder nog steeds in gebruik voor het bijzetten van leden van het koninklijk huis. Trots moet je zijn dat je in een land woont met zo'n rijke en lange historie. Trots, maar ook bereid om energie te steken in het behoud. Want zoals verbouwingen en restauraties gedurende eeuwen werden uitgevoerd, zo moeten wij ook nu onze monumenten blijvend aandacht geven. En wat doen wij nu? Wij hebben zoveel monumenten dat het er blijkbaar wel een paar minder kunnen zijn, zoals de staats secretaris heeft gesuggereerd. Overheids steun lijkt niet meer nodig, want subsidies worden afgebouwd. En voor nieuwe wegen, spoorwegen, kanalen, nieuwe kantoren of flatgebouwen vallen oude wegen, boerderijen, huizen en kerken onder de slopershamer. Nieuw is beter! Wij moeten vooruit! Nederland aan de top! Laten we eens een pauze houden. Nadenken. Bedenken dat de gebouwde omgeving tot ons cultureel erfgoed behoort. En zoals wij het jammer vinden dat de laatste klederdrachten verdwijnen, zo is het ook jammer als de laatste monumenten zouden verdwijnen. Wij willen de Nieuwe Kerk niet slopen; zo moeten wij ook zorgen dat veel andere monumenten behouden blijven. Met veel aandacht, veel geld, goed vakman schap en liefde voor onze geschiedenis! Menno Tillema voorzitter website-redactieoud-secretaris Heemschut-Zuid-Holland 4ff' v''«vi§i in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 5