Toch nog kanjerregeling Hans Bolleb akker Kasteel De Haar is een van de elf lopende kanjers die alsnog subsidie ontvangen. Op 19 november 2004 besloot het kabinet 20 miljoen euro voor kanjers uit te trekken. De Haar zou 3 miljoen toevallen, dat betekent, gelet op de eigen bijdrage, 4 miljoen effectief te besteden. Dat is mooi, want daarmee kan een begin worden gemaakt met de funderings- en volgschade restauratie. 39 februari 2005 Heemschut Kasteel De HaarHaarzuilens, Bedriegelijk gaaf... De Haar ligt bij het dorpje Haarzuilens even ten westen van Utrecht. De bouwperiode van de eerste mogelijk nog houten nederzetting kennen we niet. In 1165 is Godschalck van Woerden kasteelheer. Mogelijk is door hem de burcht nieuw opgebouwd en vervolgens ca. drie eeuwen in het bezit gebleven van diens nako melingen die na de moord op Floris V de 27de juni 1296, door Herman van Woerden - vader van de door Floris verkrachte Machtelt van Velsen - de naam 'De Haar' aan hun inmiddels weinig populaire familienaam toevoegden. In 1446 kwam het door huwelijk in het bezit van het geslacht Van Zuilen, doch werd onder het bewind van Dirk van Zuilen in 1482 door Joost van Lalaing met de grond gelijk gemaakt. Herbouw vond plaats in de eerste helft van de zestiende eeuw door Steven, zoon van Dirk, die de nog aanwezige fundamenten in de vorm van een vijfhoek benutte. Zijn nakomelingen lieten het slot vervallen tot uiteindelijk de inmiddels tot ruïne vervallen burcht door vererving via een omweg in 1760 weer in het bezit van het geslacht Van Zuilen kwam, en wel van een afstammeling in rechte lijn van Dirk van Zuilen: Rudolf van Zuilen van Nyevelt. Zijn nazaten zijn tot op heden de heren van De Haar. Herstel door Cuypers In 1890 wordt Etienne van Zuylen van Nyevelt heer van De Haar. Zijn huwelijk met de puis sant rijke Hélène de Rothschild stelt hem in staat aan architect Pierre J.H. Cuypers de opdracht tot herstel te geven. Victor de Stuers had het paar als huwelijkscadeau een uitge werkt restauratieplan geschonken! Cuypers restaureert, reconstrueert en voegt elementen toe in neogotische stijl, op basis van vergelij king van tekeningen, prenten, foto's en opme tingen uit 1887 van Ad. Mulder. Ook Cuypers bouwt op de bestaande funderingen en hand haaft het opgaand muurwerk. Van de zuid- en de westgevel, alsmede drie torens is dat over de volle hoogte nog aanwezig. Zo van ook de riddertoren, door Cuypers verhoogd, mogelijk een der oorzaken van de huidige problematiek. De binnenplaats word overdekt en is nu een fraaie 'gotische zaal'. De toegepaste techniek is niet minder dan revolutionair. Het centrale verwarmingssysteem bestaat uit een stoomlei- ding en loopt van de voorburcht - het Chatelet geheten - onder de gracht door. De keuken ovens drijven het spit via ondergrondse leidin gen. Er zijn badkamers met warm en koud stro mend water. Kortom, een riant onderkomen. Algeheel herstel De huidige toestand is zodanig dat De Haar eigenlijk een algeheel herstel verdient. De uit natuursteen gehakte ornamentiek in de grote hal lijkt op het oog gaaf, maar vertoont bij nadere beschouwing zodanige gebreken, dat herstel niet lang kan uitblijven, op straffe van teloorgang. Gekozen is voor een geleidelijke aanpak, van zaal tot zaal, en kamer tot kamer. Voorafgaand dient funderingsherstel plaats te vinden; de riddertoren scheurt los van de belendende gevelwanden, met als gevolg hori zontale en verticale scheuren die tot ver in het gebouw doorwerken. Een dergelijke complexe restauratie vergt veel kennis, inzicht en erva ring. De architectenkeuze is daarop gebaseerd. Opdrachtgever: Stichting Kasteel de Haar Architecten: P.D. van Vliet, Loosdrecht Verlaan Bouwstra, Vianen Begrote bouwsom: 20 miljoen Euro Aanvang restauratie 2e fase: 2005 Literatuur: Leeuwen, A.J.C. van\ De maakbaarheid van het verle den. P J.H. Cuypers als restauratiearchitect. Zwolle 1995 (academisch proefschrift); passim. JansenH.L.; Kylstra-Wielinga, J.M.M.; Olde Meijer ink, B; (red): 1000 jaar kastelen in Nederland. Utrecht 1996. pp. 219-225. LoosjesA; Kasteelen, Buitenplaatsen, Tuinen en Parken van Nederland. Amsterdam z.j. pp. E1-E2. 5 i i£S j i» Restauratie De Haar kan beginnen A

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 41