alvertoren Achter deze gevel uit 1897-1905 zat vroeger net bevolkingsregister. februari 2005 Heemschut 31 vooral verdedigingswerken. Ze vonden dat machtig interessant, zelfs het leukste onder deel. Veel jongeren hebben ook onze route gelopen die we op Open Monumenten Dagen voor het Bureau Monumenten Archeologie in Amsterdam hebben gemaakt. We kunnen jongeren best naar hun omgeving leren kijken. Een mooie opdracht voor Heemschut en een stad als Amsterdam. De gemeente maakt zich zorgen over de interesse voor cultuur, zoals uit de beleidsnota 'Ruimte voor de geschiedenis' blijkt. Meer dan de helft van de Amsterdammers heeft straks een andere cultu rele achtergrond. Het onderwijs en Heemschut moeten daar op anticiperen. Kun je een concreet voorbeeld geven van de toepas sing van de wandeling in het onderwijs? Leerlingen zouden bijvoorbeeld voor het vak CKV1een verplicht vak voor alle leerlingen van de bovenbouw in het middelbaar onder wijs, de wandeling kunnen maken en dan een verslag erover schrijven. Of de Heemschut wandeling kan als voorbeeld dienen om zelf een wandeling te ontwerpen en op internet te plaat sen. Websites als www.cultuurwijs.nlde website voor erfgoed en onderwijs, kunnen links maken naar de Heemschutwandeling. Er zijn nog talloze mogelijkheden. Gered van de sloopis een Heemschut wandelroute. Maar Heemschut staat niet alleen in de strijd om het behoud van monumenten. Als die indruk wordt gewekt, zou dat een verkeerd signaal zijn. Ik weet dat jullie van Heemschut Amsterdam samenwerken met organisaties als Stadsherstel, Vrienden van de Amsterdamse binnenstad en Hendrick de Keyser. En dat juist door die samenwerking een heleboel gered is. Maar dat komt in de wande ling expliciet aan de orde, we misleiden de wandelaar niet. Amsterdam krijgt weer volop aandacht. Terwijl Heemschut een landelijke organisatie is. Wat had je gedacht van een route elders in het land? In Amsterdam is nu eenmaal een grote concen tratie van monumenten en voor ons was een wandeling daar het makkelijkst te maken. Maar Heemschut Limburg of Heemschut Overijssel kunnen natuurlijk in Maastricht of Deventer een wandeling (laten) uitzetten. Mogelijkheden genoeg met dit nieuwe medium. Gay Lee Oen is PR-medewerker van Heemschut Amsterdam. Wilt u de wandeling maken Adressen: Via mobiel internet (i-mode van KPN of gprs van andere telecombedrijven): www.ttmNL.nl Op internet www.talktomeNL.nl ofwww.heem- schut.nl/wandelingen Oorspronkelijk het gebouw van de Kon. Hollandsche Lloyd uit 1920 aan de Martelaarsgracht te Amsterdam. Architect: Evert Breman. Volgens een plan moest het eind jaren 70 vervangen worden door nieuwbouw. Heemschut protesteerde met succes. Foto's Visual Text, Amsterdam. Bovendien is het op ieder moment mogelijk de wandeling of een deel daarvan te doen. Een folder moet je eerst gaan halen. Maar iedere geïnteresseerde, van welke leeftijd dan ook, kan de i-mode wandeling maken! Ik ben er zeker van dat ook ouderen uiteindelijk overstag gaan. Ben je niet bang dat jongeren moderne architectuur toch coolervinden dan monumenten? Dat is volgens mij een misvatting en vind ik te pessimistisch. 'Jongeren kennen de geschiede nis en cultuur van hun eigen wijk niet' is inder daad een veelgehoorde klacht. Maar de latente interesse is er wel, dat blijkt als je ze spelender wijs en via een vertrouwd medium met cultuur en geschiedenis wegwijs maakt. Studenten van de Hogeschool InHolland, waarmee we samen werken, hebben een route uitgezet door IJmuiden - we noemen hem gekscherend wel eens de 'strandtentenroute'. Zo'n gemeente heeft natuurlijk veel meer te bieden. Er zijn tal van monumenten in de route opgenomen,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 33