29 februari 2005 Heemschut Adventskerk Aerdenhout, interieur. Meteen vloer van gewassen grintbeton, die de kerkenraad graag wil vervangen door marmer. oorlogse kerken in de gemeente en plaatste die in een breder kader. Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die zelf een landelijke inventarisatie liet uitvoeren in het kader van een onderzoeksprogramma naar Wederopbouw architectuur, hecht waarde aan de kerk. Drs. Anita Blom van de RDMZ wijst bovendien op de vanwege de bouwtechnische staat dreigende sloop van een kerk van Sijmons in Zaandam. De architectuur uit de Wederopbouwperiode staat aan alle kanten onder druk, is haar conclu sie. Het Cuypersgenootschap, de Bond Heemschut en DOCOMOMO, drie organisa ties die ijveren voor behoud van gebouwd cultureel erfgoed uit (onder meer) deze periode houden de plannen nauwlettend in de gaten. Ds. Smalbrugge, voorganger in de Advents kerk, vindt het geen punt dat de kerk een monument wordt. Hij wil echter wel een bruik bare kerk, volgens een citaat in het Haarlems Dagblad. En daar zit volgens de kenners de kneep. Want Sijmons ontwierp destijds bruik bare kerken, alleen is de architectuur niet 'gezellig', en zeker ook niet 'luxe'. Dat er aan de ontmoetingsruimte, die aan de kerk verbonden is, het een en ander aangepast moet worden valt zeer te begrijpen. De integriteit van het concept mag daarbij echter niet verloren gaan. De soberheid van de ontmoetings- en de kerk ruimte passen nog steeds uitstekend bij datgene waar het geloof over dient te gaan. 'Andere esthetiek' De kwaliteiten van de Aerdenhoutse Advents kerk zijn niet 1-2-3 uit te leggen. Zeker niet op papier. Een zeker gevoel voor deze 'andere esthetiek' is noodzakelijk. Mevrouw Sijmons vertelt in het interview over de eerste opdracht van Karei Sijmons voor een kerk in Loosduinen. Haar man had een traditioneel ontwerp gemaakt, maar tijdens een reis naar Frankrijk schetste hij, geïnspireerd door het werk van architect Le Cornbusier, een nieuw plan. Radicaal anders! Dat was het. Het 'sober-zake- lijke' betonnen ontwerp van de kerk in Loosduinen viel niet in goede aarde, zo leek het. Toch kon Sijmons de weg inslaan van een eigenzinnige ontwerp traditie. Daarbij kreeg hij bovendien in bredere kring steeds meer waar dering. De kerk in Aerdenhout vormt een hoogtepunt in dat - overigens beperkte - oeuvre. De Adventskerk is niet zomaar een kerk in béton brut. Sijmons stak er al zijn kennis en ervaring in over protestantse kerkbouw. Zo ontwikkelde hij samen met de gebruikers een nieuw liturgisch programma. Een uitgekiend grondplan is het resultaat. De entree naar de kerk, de toren, de gang naar de kerkzaal, de lichtval, het kleur- en materiaalgebruik en de positionering van banken, doopvont en avond maalstafel vormen een eenheid. Een eenheid die in balans is, nog steeds. Maar ook een kwetsbare eenheid, zo blijkt. Laten we hopen dat onze generatie het gebouw met respect behandelt voor later. Wellicht dat dan de waar dering voor deze op het oog 'moeilijke archi tectuur' ook algemeen zal worden erkend. Naschrift Inmiddels is de kerk aangewezen als beschermd gemeentelijk monument en is er een monumentenvergunning verleend onder voorwaarden. Een van deze voorwaarden is dat de nieuwe marmeren vloer reversibel zal worden aangebracht. Hoe dat precies zal gebeuren was bij het ter perse gaan van dit nummer nog onduidelijk. Drs. K. Loejf (1969) is architectuurhistoricus en heeft een eigen advies- en onderzoeksbureau. In opdracht van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg verricht hij categoraal onderzoek naar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 31