Adventskerk te Aerdenhout ï'Miiïi-'l <#S1! 'i ÓÈt I niiivi rr Karei Loeff De Adventskerk te Aerdenhout, een wederopbouwkerk, is weer eens in discussie. 50 jaar geleden waren het de Aerdenhoutse dames, die niet graag met hun bontjassen tegen het kale beton wilden schuren. Op dit moment moet van de kerkenraad de vloer in gewassen grintbeton vervangen worden door marmer. Fout, menen velen, waaronder Heemschut: helemaal tegen de bedoelingen van architect Karei Sijmons in. i Wr*-\' Precies vijftig jaar na het eerste schetsontwerp voor de Adventskerk in Aerdenhout staat het ontwerp van architect Karei Sijmons (1907- 1989) wederom ter discussie. Hoewel de kerkenraad het ontwerp destijds omarmde, kwam er weerstand vanuit de kerkleden. Het 'moderne' karakter werd door de gemeentele den niet als 'kerkeigen' gezien en onacceptabel gevonden. In de wandelgangen heet het, dat de Aerdenhoutse dames niet graag met hun bont jassen tegen het kale beton wilden schuren. Anno 2004 is het juist andersom. De discussie spitst zich met name toe op de vloer in gewas sen grintbeton, die de kerkenraad graag wil vervangen door marmer. Een deel van de kerk leden is het hier niet mee eens. De vraag is natuurlijk waarom Sijmons de kerk zo heeft ontworpen en waarom deze zo sober is uitge voerd. De weduwe van Karei Sijmons is er in een onlangs gehouden interview stellig over: om het contrast te laten zien tussen de gezel lige, rijke huizen in Aerdenhout is het juist goed dat de kerk zo sober is. Als contrast met de betonnen vloer zijn de avondmaalstafel en het doopvont bovendien uitgevoerd in marmer. Bij een renovatie zou je die dan van beton moeten maken! Monumentencommissie Een monumentale kerk. Dat is de mening van de Bloemendaalse monumentencommissie, maar ook van bijvoorbeeld onderzoeker Guido Hoogewoud, werkzaam bij het bureau Monumenten Archeologie van de Gemeente Amsterdam. Hoogewoud onderzocht de na- Adventskerk Aerdenhout. Hoogtepunt in het oeuvre van Karei Sijmons. Uitgekiend grond plan, mooie eenheid, maar niet 'gezellig'. Foto's Karei Loeff. Geen marmer voor grintbeton

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 30