Het geleidelijke verval van een industrieel landschap In de eerste helft van de vorige eeuw was de N.V. Kamper Email lefabrieken, voorheen H. Berk en zonen (BK), de grootste werkgever in Kampen. De meest prominente plaatselijke architect was toen G.B. Broekema (1866-1946). Uniek was hun samen werking. Broekema ontwierp in fases een omvangrijk en markant industriecomplex. De afgelopen decennia trok de oorspronkelijke gebruiker zich geleidelijk terug. Het laatste restant van de fabriek wordt inmiddels ernstig bedreigd. Geraart Westerink februari 2005 Heemschut 25 Te slopen gebouw Kamper Emaillefabrieken. Foto Geraart Westerink. In 1851 sticht Hendrik Berk, zoon van een Duitse blikslager, in een pand van zijn schoon vader in de Kamper binnenstad een me taalbewerkingsbedrijfje, dat snel groeit. De uitbreidingsmogelijkheden zijn echter beperkt: elk plekje binnen de al eeuwen ongewijzigde middeleeuwse stadsgrenzen, is door gestage bevolkingsgroei en de opkomst van industrie optimaal benut. Het gemeentebestuur weigert de relatief jonge stadsparken op te offeren. Door regelmatige overstromingen - de Afsluitdijk moet nog gebouwd worden - is bouwen in het buitengebied kostbaar, omdat er moet worden opgehoogd en onderheid. In 1884 is er echter geen keuze meer. Hendrik Berk verplaatst zijn bedrijf naar een locatie aan de rivier de IJssel, gelegen tussen Kampen en het oude buurtschap Brunnepe, vlak bij een haven, waar zich al voorzichtig enige nijverheid had gevestigd. Het geëmailleerde keukengerei, het belangrijkste product, is niet aan te slepen. Groeistuipsgewijs wordt er bijgebouwd. Het perceel is zo ruim dat het bedrijf er goed uit de voeten kan. Eind 19de eeuw staat er een indrukwekkend complex met grote hallen, eigen wegen en monumentale schoorstenen. In 1903 dient zich een architect aan die in de daarop volgende decennia het aanzicht van de alsmaar expanderende fabriek grondig zal veranderen. G.B. Broekema Gerhardus Berend Broekema is in 1866 geboren in Assen. De bouwpraktijk wordt hem met de paplepel ingegoten want G.B. senior is een succesvol aannemer. Juniors ambities gaan echter verder: hij wil architect worden. Over de beginperiode van zijn loopbaan is weinig bekend. Het grootste deel van zijn kennis en kunde zal hij hebben opgedaan in de praktijk. Wel is hij enige tijd in de leer bij de Nijmeegse architect Derk Semmelink (1859-1899) en werkt hij onder rijksbouwmeester Lokhorst aan de uitbreiding van de overheidsgebouwen rond de Asser Brink. Opkomst en ondergang van de Kamper emaillefabrieken

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 27