De joodse gebedshuizen in Enschede SDW3 WMBn Frank van Zuylen De 'mooiste sjoel van Europa' staat in Enschede en is op 6 maart het decor van Heemschut Muzikaal Monument. Het imponerende gebouw is ontworpen door architect K.P.C. de Bazel, die zitting had in het eerste dagelijks bestuur van Heemschut (1911). De sjoel, in 2004 na een restauratie van drie jaar weer in gebruik genomen, heeft een rijke geschiedenis die loopt van huissynagoge tot een gebouw met 600 zitplaatsen. februari 2005 Heemschut 23 De synagoge, afgebeeld in glas-in-lood raam. Ontwerper: L.Th.C. Lourijssen (1885-1950). Afgebroken synagoge aan de Stadsgravenstraat. Het schoolgebouw links bestaat nog steeds. Foto Joods archief, gemeente Enschede. Het begon in de tweede helft van de achttiende eeuw met een huissynagoge in het huis van Hertog Barend en zijn vrouw Beeltjen Frank aan de Labbedijk, nu Walstraat. Hier konden de paar joodse inwoners hun gebedsdiensten houden. In 1826 was het aantal gemeenteleden gegroeid tot 42 en de behoefte aan een eigen bedehuis werd sterk gevoeld. In de Achterstraat kocht de gemeente een huisje. Het was de bedoeling dit om te bouwen tot synagoge. Omdat dat niet zonder toestemming van de koning mocht, schreef Alexander Jongbloed: Dat zijne gemeente zich tot nu toe heeft moeten behelpen in een zeer gering locaal ter uitoeffening van de Godsdienstdat zich onlangs een gelegenheid geboden heeft tot het koopen van een huisjehetwelk men voornemens is als Bedehuis in order te brengen dat men echter gehoord heeftdat zulks zonder authorisatie van Z.M. den Koning niet mag geschieden Het antwoord van de vorst kwam op 17 augus tus 1827.Wij Willem enz. enzhebben goedge vonden en verstaandat voorschreven verzoek bij deze in te willigen De joodse gemeenschap kon dus een eigen bedehuis gaan bouwen. Maar ook dit huisje bleek al snel te klein en werd afgebroken. Op dezelfde plaats kwam voor de 73 (in 1834) joodse inwoners van Enschede een nieuwe synagoge. Op het gebouw het opschrift: 'De mildheid schonk dit God'lijk bedehuis. En 't nakroost zal dit dankbaar nog herdenken.Deze tekst herinnerde aan de mildheid van de niet- joodse stadgenoten, die door een geldinzame ling de afbouw van het bedehuis mogelijk maakten. Brand Het gebouw ging met bijna de gehele inventa ris bij de grote brand van Enschede van 7 mei 1862 verloren. Alleen de heilige boeken konden worden gered. Op 15 augustus 1862 werd een noodsynagoge in gebruik genomen aan de Oldenzaalsestraat, hoek Van Lochemstraat. Bijna twee jaar later, op 12 augustus 1864, werd de bouw van de nieuwe synagoge aan B. Berkenvelder gegund, met 12.200,- de laagste inschrijver. En net als in 1834 was financiële steun van de niet-joodse Enschedeërs nodig om de bouw te realiseren. De tweede sjoel van Enschede, ingewijd op 1 september 1865, lag aan de Stadsgravenstraat nr. 71, toen de Achterstraat. Synagoge en school zijn te zien op een glas-in-loodraam in de zangerstribune van de huidige grote sjoel. De synagoge is jaren geleden afgebroken. De school is aan de straatkant gerestaureerd. Het vroegere lokaal wordt nu gebruikt als pakhuis. Rond 1890 was dit gebouw alweer te klein. Omdat men bij de synagoge ook enkele bijge bouwen wilde plaatsen, bleek een uitbreiding aan de Stadsgravenstraat niet mogelijk. Door de gemeente Enschede werd een terrein toege wezen in het eerste uitbreidingsplan 'De Stadsweide'. De Bazel Vanaf 1917 werkte architect K.P.C. de Bazel aan schetsontwerpen voor de bouw van een grotere en complete synagoge. Voordat aan de bouw in de Prinsestraat begonnen kon worden, overleed De Bazel op 28 november 1923 in Amsterdam. Bij de realisatie van het nieuwe synagogencom- plex (1927-1928) is de hoofdvorm van de syna goge zoals die door De Bazel bedoeld was vrijwel identiek door zijn vriend, volgeling en opvolger architect A.P. Smits (1881-1957) uit Aerdenhout overgenomen. Opgeleid in de architectuur van de destijds Van huissynagoge tot grote sjoel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 25