februari 2005 Heemschut 19 Trio pakhuizen aan de Veemkade (artist impression). Midden: Australië met opzij en erboven nieuwbouw (geïntegreerd ontwerp van DKV architecten). Rechts het geheel nieuwe complex Detroit (architect Bob van Reeth) - de op pakhuisboogte inspringende gevel toont de verwantschap met de naastliggende gebouwen. Links pakhuis Wilhelmina (gerenoveerd door CASA architecten) met nieuwbouw (Rapp Rapp) die over de achterzijde kraagt. Verderop aan de kade is voor pakhuis Afrika eveneens een zwevende' overkapping gepland. Illustratie DKV Architecten. openende 'dievendeur', tegelijk een verwijzing naar de schijf op scheepskabels, die ratten van boord moet houden. Ook het interieur van het gebouw, met stalen trappen en omloop en patrijspoorten in deuren, roept associaties op met een scheepsinterieur. Vormentaal We zijn tien jaar verder, het einde van de trans formatie van haven naar woon/werkgebied nadert. Aan de Piet Heinkade richting Centraal Station worden nu de grote negentiende- eeuwse pakhuizen met namen als Afrika, Wilhelmina en De Zwyger voor herbestem ming verbouwd. Ze zijn onderdeel van grote nieuwbouwcomplexen, die de oude gebouwen niet alleen omarmen maar soms ook letterlijk overvleugelen. Een goed voorbeeld hiervan is pakhuis Australië waarboven met moderne bouwtechnieken een ogenschijnlijk 'zwevende' betonnen nieuwbouwvleugel geconstrueerd is. Menig erfgoedliefhebber zal ervan gruwen. Toch is er wel degelijk sprake van respect voor de historische waarde van gebouw en locatie, stelt projectarchitect Roel Bosch van DKV Architecten. Hoe zit dat? Bosch noemt de twee stromingen: aansluiten bij de vormentaal van het bestaande, of juist het contrast opzoeken. "Wij kiezen voor het laatste, omdat je daarmee elke tijd en elke laag in zo'n historische omgeving zichtbaar kunt maken. Wij vinden het óók belangrijk dat je elementen uit het verleden overneemt in wat je bouwt, maar wel in een andere vormentaal. Je kijkt op een ander niveau naar overeenkomsten, minder in de direct zichtbare vormentaal, maar in formele aspecten zoals schaal, ritme of massa. Architectuur ontstaat uit de logica van een plek en de logica van het programma en dat Bluswerkzaamheden tijdens brand in 2003. Het pand, dat tot de grond toe afbrandde, is in samenwerking met Rappange Partners Architecten gereconstrueerd. 'We hebben geleerd hoe je een pand zo kunt herbouwen dat het er niet nagelnieuw uitziet, maar dat er al een patineerlaag van veroudering op zit Foto Visual Text. vertaalt zich in een bepaalde vormgeving. En die is in het jaar 2000 anders dan in 1900. Met die 'formele' blik herken je ook direct de continuïteit in het stedenbouwkundig master- plan voor de oude havenkade. Tussen en boven de oude pakhuizen verschijnt de nieuwbouw, met dezelfde robuustheid in volume, en net als

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 21