Huize Nassau Heemschut februari 2005 H3933S3ÏTITH 15 Huize Nassau is een grote boerderij, waarvan vooral het voorhuis fraai is te noemen. De gemeente Assen erkent dat en heeft het pand op de gemeentelijke monu mentenlijst geplaatst. Door de aanleg van het industrieterreintje langs de A28, dat de nogal cynische naam 'Huize Nassau' kreeg, komt de boerderij in een omgeving te liggen, die bepaald niet passend is. Wanneer er een politietoren van 60 meter verrijst, zal die de boerderij bovendien zo ongeveer in het niet laten verdwijnen. De aanleg van het terrein en de bijbehorende infrastructuur heeft het oude patroon van singels inmiddels al definitief verstoord. graag willen procederen, maar omdat we gewoon niet alles kunnen accepteren. Of scher per gezegd: als de overheid het laat afweten, dan kan de Bond Heemschut niet anders dan in het geweer komen. Daar zijn we tenslotte voor, nietwaar? Reacties welkom Heemschut-leden - al dan niet uit Drenthe - zijn welkom om te reageren. U kunt uw reactie sturen aan de redactie van dit blad, die zal zorgen dat ze ook bij de Drentse Commissie terecht komen. Drs. E. Ie Gras is PR-medewerker van Heemschut-Drenthe makkelijk te omzeilen obstakel was. Respect voor goedgekeurde plannen en de inbreng van burgers kon niet op tegen de gemeentelijke 'moet kunnen' mentaliteit. Daarmee hebben we twee belangrijke, maar niet alle bezwaren gehad. Zo zal de politietoren ook het kwetsbare Drentse landschap aantas ten. Wie via de A28 naar Assen rijdt, ziet de stad pas vrij laat in het groen liggen. Dat is een aanblik die past bij het landelijk karakter van Drenthe en de gemeente Assen spreekt zelf dan ook terecht van een 'stad in het groen'. De komst van de politietoren zal die aanblik grondig veranderen. Bovendien kan de bouw van de toren een precedent vormen voor andere hoogbouwprojecten, die nu nog op weerstand stuiten. Het gaat bijvoorbeeld om hoogbouw bij het TT-circuit en om een veertig meter hoge reclamezuil in dezelfde omgeving. Die zuil zal volgens de plannen 's nachts ruim schoots in het licht komen te staan, net als trou wens de politietoren, die in het ontwerp voor zien is van permanent verlichte bovenverdiepingen. Dat levert lichtvervuiling op, die tot ver in de omtrek hinder zal opleve ren. Bezwaren te over dus, maar desondanks kan Heemschut Drenthe zich voorstellen dat er zwaarwegende argumenten zijn om toch voor de locatie langs de A28 te kiezen. Als die er zijn, dan heeft de gemeente verzuimd om de burgers van Assen te vertellen welke dat zijn. Van een serieuze discussie is eigenlijk geen moment sprake geweest, eerder van irritatie bij de gemeente omdat haar plannen op oppositie stuitten. Daarom is volgens de Drentse Provinciale Commissie een gang naar de rechter onontkoombaar. Niet omdat we zo plan uitgewerkt, waarbij de maximale bouw hoogten gehandhaafd bleven. In dezelfde periode speelde de vergunningsaanvraag voor de politietoren, waarvoor de gemeente Assen een zogenaamde artikel 19 procedure in werking stelde. Dat artikel is bedoeld om af te wijken van bestaande, vaak verouderde bestem mingsplannen, om snel een project te kunnen realiseren. In Assen was er echter geen enkele reden om een artikel 19-procedure te starten. Terwijl de uitwerking van het bestemmingsplan nog niet eens was vastgesteld, wilde de gemeente al een uitzondering maken. De juiste gang van zaken was natuurlijk anders geweest. De gemeente had een geheel nieuw bestemmingsplan moeten vaststellen, rekening houdend met een bebouwing van zestig meter hoogte en met een bebouwing in de omgeving die past bij een dergelijk, voor Asser begrippen opvallend gebouw. Daarvoor was ook alle tijd en gelegen heid. Het terrein waar de politietoren moet verrijzen, was jaar in jaar uit een aardappel veldje en de gemeente had in alle rust plannen kunnen maken. Nietszeggende antwoorden Uiteraard heeft Heemschut Drenthe al in een vroeg stadium gewezen op de nadelige kanten van de kantoorkolos. Op inspraakbijeenkom sten en via brieven liet de Provinciale Commissie weten wat de bezwaren waren. Op die argumenten is helaas niet ingegaan. Politiek verantwoordelijken en ambtenaren luisterden plichtmatig en gaven vervolgens nietszeggende antwoorden. Het heeft er op z'n minst de schijn van, dat de beslissingen allang waren genomen en dat de inspraak een hinderlijk, maar relatief

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 17