Waarom Heemschut Drenthe naar de rechter stapt Eric le Gras Een zestig meter hoge kantoorkolos langs de A28 bij Assen dreigt het groene licht te krijgen van gemeente en provincie. Heemschut-Drenthe stapt naar de rechter als het zover komt. De kritiek van Heemschut: verkeerde plaats, twijfelachtige procedures, Huize Nassau in de verdrukking. 14 Heemschut februari 2005 gemeentelijke monumentenlijst staat. Een kantoorgebouw van zestig meter hoogte valt op die plek volledig uit de toon. De entree van Assen - de toren moet naast de belangrijkste aansluiting op de A28 verrijzen - wordt straks gedomineerd door een kolos, die eenzaam en verloren tussen weinig zeggende bedrijfspan den staat. Er is bovendien geen enkele reden om zo ver de hoogte in te gaan. Op het bedrij- venterreintje is genoeg ruimte voor twee of drie aanzienlijk lagere kantoorgebouwen. Hoogbouw kan op andere plekken Het verzet tegen de plannen overigens niet, dat de Provinciale Commissie zich verzet tegen elke vorm van hoogbouw. Integendeel, op andere plekken in Assen, bijvoorbeeld in het Stationsgebied of op de Veemarkt, is er wel degelijk plaats voor hoogbouw. Net als iedere andere stad in Nederland zal Assen compacter moeten gaan bouwen, al was het maar om verdere uitbreiding op het omliggende platte land zoveel mogelijk te voorkomen. Daaraan hoort dan wel een gemeentelijke visie op de hoogbouw in de stad vooraf te gaan, inclusief de bijbehorende inspraakronden. Ook is Heemschut Drenthe niet tegen een passende aankleding van de entree van de stad. Alweer integendeel: juist Assen kan een kwali teitsimpuls van wat in een gemeentelijke nota 'het visitekaartje van Assen' heet, heel goed gebruiken. Maar dan wel op basis van een goed doordacht plan, waar burgers en overheden zich in kunnen vinden en niet op grond van gelegenheidsplanologie. Daarmee zijn we beland bij de tweede reden om het oordeel van de rechter te vragen. De procedures rond de aanvraag van de benodigde vergunningen zijn zacht gezegd onzorgvuldig te noemen. Het gebied waar de toren gepland is, kreeg in 1999 een globaal bestemmingsplan, waarin maximale bouwhoogten van twaalf en twintig meter zijn vastgesteld. In 2004 is dat Op deze vlakte in Assen moet een zestig meter hoge politietoren verrijzen. Foto's Eric le Gras. De gang naar de rechter is vorig jaar al aange kondigd in het Dagblad van het Noorden. Het artikel in die krant riep diverse reacties op. Sommige inwoners van de provincie vroegen zich af of Heemschut niet nodeloos moeilijk deed en of hoogbouw het nogal dorpse Assen niet wat broodnodige allure zou geven. Ook Heemschut-leden twijfelden aan nut en nood zaak van een rechtszaak. Daarom een toelich ting op het besluit om naar de rechter te stappen. Om te beginnen heeft de Provinciale Commissie moeite met de plaatsing van de toren, die de uitvalsbasis van het regionale politiekorps moet worden. Die plaats is, in de ogen van Heemschut Drenthe, ronduit slecht gekozen. De toren moet verrijzen op een bedrijventer rein tje langs de A28 waar nu alleen laagbouw staat, waaronder Huize Nassau dat op de 4 Verkeerde politietoren in Assen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 16