februari 2005 Heemschut 13 Voor Willemsoord-Frederiksoord kwam dit nieuwe landschapsbeleid niet ongelegen, niet alleen omdat, volgens directeur van de Maatschappij van Weldadigheid, Jan Mensink, 'economische ontwikkelingen beter voor monumenten zijn dan leegstand, want dat is echt de dood in de pot', maar ook omdat de eigen pogingen om de Maatschappij financieel overeind te houden nogal tegenvielen. Die tegenvaller zie je helaas al snel als je Frederiksoord binnenfietst: Party en congres centrum Park Frederiksoord. Volgens Dineke van Raalte, de vrouw die me even daarvoor aansprak, noemen de bewoners dit gebouw 'het crematorium'. En inderdaad, het valt hier behoorlijk uit de toon. In 1996 is hier op een gebied genaamd 'Land van Weldadigheid' een 'Inforium' gebouwd, een bezoekerscentrum dat een grote recreatieve en educatieve trekpleister moest worden. De tegenvallende bezoekcijfers maakten aan die ambitie al binnen twee jaar een eind. Ondernemer Piet Jasper, die ook pretpark Duinen Zathe in Appelscha bezit, kocht samen met Grontmij dit gebied, waartoe ook de wereldberoemde tuinbouwschool G.A. van Swieten behoort, inclusief de monumentale tuin. Een bekend probleem van een verzorgingsstaat is dat-ie topzwaar is. Alles is van bovenaf gere geld, waardoor weinig vanzelf gaat. Hoge onderhoudskosten dwingen maar al te vaak tot schaalvergroting. De Maatschappij van Weldadigheid liep al in haar beginjaren tegen die problemen op, en nu dus weer. De schaal vergroting van ons onderwijs dwong de tuin bouwschool in 1990 tot een fusie met scholen uit Meppel en Wolvega. En over drie jaar gaat de school zelfs sluiten. Van Raalte blijkt een oud-leerling van de G.A. van Swieten. Samen met andere oudleerlingen en de Maatschappij heeft ze van alles gepro beerd om sluiting tegen te gaan. De geruchten dat Piet Jasper de tuin met monumentale bomen wil platgooien om er een pretpark neer te planten, zijn volgens Mensink onjuist. 'Hoe erg we het ook vinden dat de school na meer dan eeuw uit handen van de Maatschappij verdwijnt, het belangrijkste deel van de tuin blijft behouden: de monumentale bomenrand die de tuin omgeeft.Mensink is niet pessimis tisch over de onderneming van Jasper. Zelf heeft hij ook vele recreatieve plannen, waarvan hij alleen wat over een reeds goedgekeurd idee kwijt wil: de bouw van vijftien kolonievakantie woningen aan de Westerbeeksloot, daar waar alles begonnen is. 'Geen aangelegd park, dus, maar op dezelfde schaal als de oorspronkelijke bebouwing.' Harry Berg, lid van de provinciale commissie Drenthe, landschapsarchitect en oud-leerling van de G. A. van Swieten vindt het een mooi plan. Hij lijkt rouwiger om het verlies van de school en is ronduit pessimistisch over de Belvedere-aanpak. Hij werkte bij het ministerie toen de eerste nota Belvedere verscheen. 'In de praktijk houdt men weinig rekening met Het klokkenmuseum in de oude G.A. van Swieten tuinbouwschool. In 1884 gesticht door oud-majoor der cavalerie F.H.L. van Swieten en vernoemd naar zijn jonggestorven zoon Gerard Adriaan. Sinds 1969 een particulier klokken museum. beleidsstukken. En in het laatste concept van de Vijfde nota ruimtelijke ordening werd in Drenthe al helemaal geen Belvedere-gebied genoemd. Dat is toch weinig hoopvol. Belvedere klinkt mooi, maar dat er zo veel gebieden ondervallen, dat is economisch wel heel onaantrekkelijk.' Ik was er eerst voorbij gefietst, maar na aanwij zingen van mevrouw Van Raalte heb ik toch nog even een foto gemaakt van het oude gebouw van de G.A. van Swieten. Het gebouw is volgens Mensink helaas aan het verpauperen. De pachtgebruiker vestigde er een particulier klokkenmuseum, maar het museum is nooit open. 'Het monument komt ooit wel weer onder ons beheer', zegt Mensink. Maar voorlo pig tikt in het klokkenmuseum alleen de tijd van vergane glorie. Drs. C. Simon is freelance journalist

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 15