12 Heemschut februari 2005 Hoeve Prinses Marianne aan de Koningin Wilhelminalaan (tussen Frederiksoord en Noordwolde) was een van de grote landbouw bedrijven die in de jaren 1864/65 werden gesticht. De Dankbaarheid was de oorspronkelijke naam van de hoeve, maar na een vernieuwing in 1913 werd het Prinses Marianne. gezet. Het ontginnen van de woeste grond en het daarmee gepaard gaande 'beschaven van de ziel' kan beginnen. Financiële nood en veel kritiek op het beleid dwingen 'de Maatschappij' tot schaalvergroting. Het land wordt verkaveld en verdeeld over vijf grote hoeven. De sterk teruggedrongen armoede en de toegenomen welvaart maken in 1900 ten slotte ook een einde aan de kolonisering van paupergezinnen, bede laars, landlopers, vondelingen en weeskinderen. Van mensen- naar monumentenzorg De Maatschappij van Weldadigheid is blijven bestaan en maakt zich nog steeds druk om verpaupering, maar nu in de vorm van monu mentenzorg. De stichting beheert 65 panden uit de kolonietij d, waarvan er al 25 op de monu mentenlijst staan. Maar omdat de Maatschappij net als Heemschut van mening is dat ook land schappen tot het cultuurhistorisch erfgoed behoren, wordt ook ruim 1.300 hectare land zorgvuldig (onder pacht) beheerd. Het is prettig is dat het landschap niet compleet is gemusealiseerd. De vele monumenten waar ik langs fiets, zijn door hun huidige bestem ming goed onderhouden en blijvend opgeno men in het landschap. Wel ben ik blij met de tekstbordjes op de historische panden en met het museum De Koloniehof in Frederiksoord. Het blijkt een geschikte uitvalsbasis om 'de kolonie' al fietsend te verkennen. De tentoon stelling is misschien wat schools maar heel informatief en het authentieke koloniehuisje verderop op het terrein staat zo mooi tussen akkertjes met de oorspronkelijke gewassen (ik zie aardappels, vlas, gerst, haver, voederbieten) dat je historisch besef vanzelf wordt aangewak kerd. Even later, op de fiets, vind ik het woonhuis dat vroeger de centrale gaarkeuken was van de kolonie. Hier maakten ze onder andere de 'economische soep' van graaf van Rumford, een 'recept voor 500 personen'. Voor de liefhebber: 15 kilo gemalen erwten, 15 kilo witte bonen, 15 kilo hele gort, 8 kilo grof tarwebrood, 1 mand aardappelen, 8 bossen wortelen, 6 bossen selderij, 2 manden soepgroenten, 25 middel grote uien, 3 kilo zout, 6 mengelen azijn, 8 lood peper. Achter de oude keuken staat een pand waar opslagkelders, de kokswoning en de spin- zaal in waren gevestigd. De Scheepsbel in de daktoren, die de werktijden regelde, wijst op het strenge regime in de landbouwkoloniën. Er moest heel hard worden gewerkt, kerkgang en onderwijs waren verplicht en verzuim werd beboet. Drank was verboden en door de eigen munt van de kolonie was invoer ervan, op wat smokkel uit Steenwijk na, niet mogelijk. Op deze rigiditeit van de Maatschappij kwam in het openbaar steeds meer kritiek. De aantijgingen van dichter Da Costa vormden niet langer een uitzondering. Behoud door ontwikkeling Het wekt geen verbazing dat het gebied Willemsoord-Frederiksoord tegenwoordig een Belvedere-gebied is. Ter herinnering: Belvedere is een 'nieuwe ontwikkelingsgerichte benadering van cultuurhistorie', die bestuurlijk gezien stoelt op gemeentelijke, provinciale én landelijke politiek. Het initiatief van de vier ministeries van VROM, OC&W, LNV en V&W kreeg beslag in de Nota Belvedere, in november 1999 door de Tweede Kamer posi tief ontvangen. De 'nieuwe meervoudige visie' van deze nota is grotendeels al vervat in het Franse woord belvédère. Dat betekent 'mooi uitkijkpunt', waarbij natuur- en cultuurland schap zijn verenigd in aan de ene kant het letterlijk gecultiveerde standpunt dat de kijker inneemt en aan de andere kant de natuur die hij ziet. De Belvedere-aanpak is niet zomaar gericht op behoud, maar op 'behoud door ontwikke ling', waar het cultuurhistorisch erfgoed moet worden behouden door een vruchtbaar samen gaan van recreatieve, museale, natuur- en woonfuncties. Projectontwikkelaar en cultuur- en natuurbeschermer staan nu eens niet per se lijnrecht tegenover elkaar.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 14