Belvedere-gebied Willemsoord-Frederiksoord De vredige Drentse landbouwkoloniën Willemsoord en Frederiksoord vallen onder het Belvedere-beleid. Dit beleid is niet zomaar gericht op behoud, maar op 'behoud door ontwikkeling': cultuurhistorisch erfgoed moet worden behouden door een vruchtbaar samengaan van recreatieve, museale, natuur- en woonfuncties. Coen Simon februari 2005 Heemschut 11 Hoeve Koning Willem III aan de Koningin Wilhelminalaan (tussen Frederiksoord en Noordwolde) was een van de eerste grote landbouwbedrijven die door de maatschappij van Weldadigheid in de jaren 1864/65 werden gesticht Vandaag de dag is het de grootste kolonieboerderij die nog in gebruik is. De boer pacht van de MvW. Foto's auteur. Koloniehuisjes in Frederiksoord. 'Kijk daar, die huisjes. Met die schuur van pot- dekselwerk, ziet u wel, die planken zo over elkaar geschoven. De voorste lijkt er aan de buitenkant erg op. Alleen de koelkelder, waar eten wat langer bewaard kon blijven, zit er niet meer onder.' Op mijn fietstocht in de omgeving van het Drentse Fredriksoord, net onder Friesland, kom ik niet alleen veel andere fietsers tegen (deelnemers aan de Drenthse Fietsvierdaagse ontdek ik later), maar ook een vriendelijke plaatselijke bevolking. Als ik even onder een grote eik stilsta om het parklandschap van velden, weiden en bossen in me op te nemen, spreekt een wat oudere vrouw me aan. Veertig jaar woonde ze in een van de huisjes die hier begin negentiende eeuw zijn neergezet. 'En weet u wat het merkwaardige was? De basis was overal hetzelfde, maar elk huisje was anders. Er waren geen bouwtekeningen en bouwvakkers werden overal vandaan gehaald. De stenen kwamen uit Friesland en het hout uit de bossen. Ja, toen was dit vrijwel allemaal bos. Maar fietst u maar die kant op. Daar ligt de oude tuin bouwschool. Ach, het is mooi wonen hier hoor, in "de kolonie".' Utopische plannen 'Hij verdient dat men hem het hoofd voor de voeten legt', foetert de streng christelijke dichter Isaac da Costa aan het begin van de negentiende eeuw. Da Costa heeft de aanval geopend op 'die generaal Van den Bosch'. Die wil met zijn hemelbestormende plannen de armoede in het door veldslagen uitgeputte Rijk der Nederlanden eigenhandig aanpakken, onder meer door de oprichting van de Maatschappij van Weldadigheid. Niet dat Da Costa vóór armoede is, maar utopische plannen acht hij 'uit den Duivel' en het initiatief 'boven het bereik der Mensschen'. De generaal zet zijn plannen door. 'De Maatschappij' levert een revolutionaire bijdrage aan onze huidige verzorgingsstaat. Het landschap is hier zo gemoedelijk, dat ik me moeilijk kan voorstellen wat zich hier ruim anderhalve eeuw geleden afspeelde. Want de tijd van koning Willem I moet een stuk grim miger zijn geweest. Als de rookwolken van de Franse overheersing optrekken, vertoont het land (dan zo groot als de huidige Benelux) verpauperde, stinkende steden, armoede en toenemend gevaar in de struiken van bedelaars, landlopers en deserteurs. Johannes van den Bosch staat als sociaal bewogen generaal goed bekend aan het hof. Met flink wat koloniaal bewind in de vingers krijgt hij alle steun van Willem I om nu eens niet in 'de Oost', maar hier ter lande 'het achterstands volk' te koloni seren en te beschaven. In 1818 kan hij zijn organisatie De Maatschappij van Weldadigheid oprichten. Hij zoekt naar een geschikte plek om verloederde gezinnen uit de stad te 'resocialiseren'. Die vindt de generaal in het gebied dat loopt van Zuid-Friesland door Drenthe naar Overijssel. Het huidige Drentse Frederiksoord is de eerste landbouwkolonie in deze sociale utopie. Op het landgoed Wester- beeksloot komen de eerste koloniehuisjes te staan, gebouwd met financiële steun van de leden van de Maatschappij, de mankracht van oud-soldaten en boeren uit de omgeving, en het hout uit de vele bossen. Uiteindelijk worden in de koloniën Fredriksoord, Willemsoord, Wilhelminaoord en Boschoord in totaal 430 koloniehuisje neer- 'Boven het bereik der Mensschen'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 13